Somálsko

Snímek z filmu Černý jestřáb sestřelen (Black Hawk Down), který vyobrazuje poslední bojovou akci americké operace Gothic Serpent, ikonickou bitvu v ulicích Mogadišu. Rozhovor

Pokus o zastavení krize v Somálsku vyústil v proslulou bitvu v ulicích Mogadišu. Výsledek silně ovlivnil zahraniční politiku USA, říká afrikanista

Před třiceti lety, 4. prosince 1992, posvětil tehdejší prezident Spojených států George H. W. Bush vyslání více než 25 tisíc amerických vojáků do Somálska. Mírová operace pod americkým velením - posvěcená ze strany OSN -, do níž se zapojily téměř tři desítky zemí z celého světa, představovala zásadní zvrat v somálské občanské válce, která do té doby byla domácím klanovým konfliktem, hodnotí události Jan Záhořík v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Historik a afrikanista z Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, který se dlouhodobě věnuje Rohu Afriky, vysvětluje, že somálská společnost je v vztahu k cizím vlivům a vměšování poměrně konzervativní, což se projevilo v útocích na zahraniční vojáky. Celkový nezdar mise, který v roce 1993 podtrhla ikonická bitva v ulicích Mogadišu, pak podle Záhoříka představoval zásadní moment pro americkou zahraniční politiku.
Mogadišo

Somálské bezpečnostní síly zabily spoluzakladatele teroristické skupiny Šabáb

Somálské bezpečnostní síly zabily spoluzakladatele islamistické teroristické skupiny Šabáb Abdullahiho Nadira, a to při operaci provedené ve spolupráci s mezinárodními partnery. O sobotní operaci v neděli informovala somálská vláda, uvedla dnes agentura Reuters. Ve středním Somálsku dnes při dvou pumových útocích zahynulo podle somálské státní tiskové agentury nejméně 20 lidí.
Mogadišo

Útočníci obsadili hotel v Mogadišu, použili u toho výbušniny

Skupina neznámých útočníků dnes s pomocí výbušnin a střelných zbraní pronikla do hotelu v somálské metropoli Mogadišo a obsadila ho. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na informace policie a zpravodajských služeb. Zatím nejsou zprávy o případných obětech nebo zraněných.
Joe Biden

Biden zřejmě podepsal nařízení znovu nasadit americké vojáky v Somálsku

Americký prezident Joe Biden podepsal nařízení znovu nasadit americké vojáky v Somálsku, kde teroristická skupina Šabáb vyvolává bezpečnostní obavy. S odkazem na zdroje z vlády o tom dnes informují americká média. O stažení skoro všech 700 amerických jednotek ze Somálska ke konci svého funkčního období rozhodl Bidenův předchůdce Donald Trump.
Mogadišo

Při dvou útocích v centrálním Somálsku zahynulo přes 30 lidí

Při dvou středečních útocích přišlo v centrálním Somálsku o život přes 30 lidí. Oznámila to dnes s odvoláním na somálskou policii agentura AFP. Útoky byly hlášeny ve středu večer z města Beledweyne, jež je střediskem provincie Hiran. Podle policie byl při druhém z útoků použit vůz s výbušninami a jenom při něm zahynuly tři desítky lidí. Celkový počet obětí se zjišťuje.
Mogadišo

V Somálsku vypukly těžké boje, zemřely desítky lidí

V regionu Galmudug v centrální části Somálska o víkendu vypukly střety mezi somálskou armádou a skupinou ASWJ, která ji dosud podporovala v boji proti islámským radikálům. O život přišlo nejméně 30 lidí a více než 100 dalších utrpělo zranění, píše s odvoláním na výpovědi místních obyvatel a zdravotníků agentura Reuters.
Mogadišo

V Somálsku hrozí hlad třem milionům lidí, uvedl Červený kříž

Somálsko je "na pokraji humanitární katastrofy". Kombinace klimatických změn, pandemie covidu-19 a špatné bezpečnostní situace dovedla tři miliony Somálců na hranici potravinové nejistoty. Akutní podvýživa hrozí 800.000 dětí do pěti let, varovala Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC).
Mogadišo

Při útoku na hotel v Mogadišu zemřelo devět lidí

Počet mrtvých nedělního útoku na hotel v somálském hlavním městě Mogadišu se zvýšil na devět. K útoku se přihlásilo islamistické hnutí Šabáb, napsala dnes agentura AFP. Hotel, který se nachází podél cesty na letiště, často navštěvují důstojníci a příslušníci ozbrojených sil.
Mogadišo

Při útoku v Somálsku zemřeli čtyři lidé

Čtyři lidé přišli dnes o život v Somálsku při útoku namířeném proti turecké firmě. Ministerstvo zahraničí v Ankaře podle agentury Reuters informovalo, že mezi mrtvými je jeden turecký občan. K atentátu, při kterém explodovaly výbušniny nastražené v autě, se přihlásili islámští radikálové z hnutí Šabáb.
Somálsko

Vztahy mezi Somálskem a Keňou na bodu mrazu, navzájem si vyhostí velvyslance

Somálsko dnes oficiálně přerušilo diplomatické styky se sousední Keňou. Důvodem je údajné vměšování do nadcházejících parlamentních a prezidentských voleb v Somálsku. Stupňují se tak neshody mezi zeměmi, Mogadišo již na konci listopadu odvolalo svého velvyslance z Nairobi. Somálsko své rozhodnutí zveřejnilo v brzkých ranních hodinách, píší agentury.
Terorismus

BBC: Napravený terorista může třeba řídit školní autobus

Somálské militantní uskupení Šabáb rekrutuje tisíce pěších vojáků, ale i lidi, kteří by pracovali ve službách na území pod kontrolou organizace. I když případným odpadlíkům hrozí smrt, somálská vláda členy Šabábu k útěku vybízí. Pro zběhy pak provozuje integrační centra, která jim pomáhají s opětovným začleněním do společnosti, píše zpravodajský portál BBC.
Afrika, ilustrační foto

Kvalita vládnutí se v Africe zhoršuje, index poprvé od roku 2010 klesl

Kvalita vládnutí v Africe se v loňském roce poprvé za celé desetiletí snížila. Uvádí to světové agentury s odkazem na každoroční výzkum Nadace Mo Ibrahima. Ta sestavuje od roku 2007 index kvality vládnutí a správy veřejných věcí v Africe. Index vloni zaznamenal pokles o 0,2 na 48,8 bodů.

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy