Při útoku v Somálsku zemřeli čtyři lidé

Čtyři lidé přišli dnes o život v Somálsku při útoku namířeném proti turecké firmě. Ministerstvo zahraničí v Ankaře podle agentury Reuters informovalo, že mezi mrtvými je jeden turecký občan. K atentátu, při kterém explodovaly výbušniny nastražené v autě, se přihlásili islámští radikálové z hnutí Šabáb.

Turecké ministerstvo uvedlo, že zaměstnanci firmy pracovali na stavbě silnice mezi Mogadišem a městem Afgoye, které leží severozápadně od hlavního města.

Reuters uvedl, že z Turecka do Somálska po hladomoru v roce 2011 proudí významná pomoc. Ankara se snaží posílit svůj vliv v tomto regionu a čelit svým rivalům, jako je Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty.

Loni v lednu se povstalci z Šabábu přihlásili k odpovědnosti za bombový útok v Afgoye, při němž bylo zraněno nejméně 15 lidí. Kromě Somálců mezi nimi byli i Turci.

Z tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana se v posledních letech stal blízký spojenec somálské vlády. Ankara v Somálsku staví školy, nemocnice a infrastrukturu a poskytuje stipendia Somálcům na studia v Turecku. V roce 2017 Turecko v Mogadišu otevřelo svou největší zahraniční vojenskou základnu. Kvůli tomuto spojenectví se Somálsko stalo cílem regionálního boje o moc mezi Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty na jedné straně a Katarem s podporou Turecka na straně druhé.

Související

Více souvisejících

útok Somálsko

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy