Při útoku v Somálsku zemřeli čtyři lidé

Čtyři lidé přišli dnes o život v Somálsku při útoku namířeném proti turecké firmě. Ministerstvo zahraničí v Ankaře podle agentury Reuters informovalo, že mezi mrtvými je jeden turecký občan. K atentátu, při kterém explodovaly výbušniny nastražené v autě, se přihlásili islámští radikálové z hnutí Šabáb.

Turecké ministerstvo uvedlo, že zaměstnanci firmy pracovali na stavbě silnice mezi Mogadišem a městem Afgoye, které leží severozápadně od hlavního města.

Reuters uvedl, že z Turecka do Somálska po hladomoru v roce 2011 proudí významná pomoc. Ankara se snaží posílit svůj vliv v tomto regionu a čelit svým rivalům, jako je Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty.

Loni v lednu se povstalci z Šabábu přihlásili k odpovědnosti za bombový útok v Afgoye, při němž bylo zraněno nejméně 15 lidí. Kromě Somálců mezi nimi byli i Turci.

Z tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana se v posledních letech stal blízký spojenec somálské vlády. Ankara v Somálsku staví školy, nemocnice a infrastrukturu a poskytuje stipendia Somálcům na studia v Turecku. V roce 2017 Turecko v Mogadišu otevřelo svou největší zahraniční vojenskou základnu. Kvůli tomuto spojenectví se Somálsko stalo cílem regionálního boje o moc mezi Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty na jedné straně a Katarem s podporou Turecka na straně druhé.

Související

Více souvisejících

útok Somálsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Zemřela Hana Brejchová, mladší z dvojice herecky nadaných sester

Den po oznámení ohledně Josefa Laufera přichází další smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřela Hana Brejchová, mladší ze sesterského dua a hvězda filmu Lásky jedné plavovlásky režiséra Miloše Formana. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy