BBC: Napravený terorista může třeba řídit školní autobus

Somálské militantní uskupení Šabáb rekrutuje tisíce pěších vojáků, ale i lidi, kteří by pracovali ve službách na území pod kontrolou organizace. I když případným odpadlíkům hrozí smrt, somálská vláda členy Šabábu k útěku vybízí. Pro zběhy pak provozuje integrační centra, která jim pomáhají s opětovným začleněním do společnosti, píše zpravodajský portál BBC.

Islamistické uskupení Šabáb existuje přes deset let a má kontrolu nad značnou částí Somálska. Organizace si vytvořila svoje vlastní paralelní úřady, ministerstva, policejní jednotky i justiční systém. Dokonce provozuje i školy nebo zdravotnická zařízení, spravuje silnice a mosty.

"Jediný důvod, proč jsem se přidal k Šabábu, byly peníze," říká podle BBC 40letý zběh Ahmed. Platili mi 200 nebo 300 dolarů měsíčně (4400-6600 korun). "Měl jsem ve své oblasti na starosti dopravu," říká.

"Taky jsem tam vstoupil kvůli penězům. Byl jsem pěší voják. Když jste toho součástí, tak si to užíváte," přidává se 35letý Ibrahim. "Co jsem si neužíval v Šabábu bylo to, že se snažili změnit moje uvažování. Každé dva týdny posílali k našim jednotkám lidi, kteří nám vymývali mozek, hodiny a hodiny recitovali verše z koránu a pořád opakovali, jak jsou vláda, Africká unie a jejich zahraniční podporovatelé nevěrní odpadlíci", vysvětluje Ibrahim.

I přes vliv indoktrinace si oba muži nakonec uvědomili, že uskupení nebojuje za čistší a lepší formu islámu, ale spíše jeho pokroucenou a pomýlenou variantu, a už jim nestačilo, že je milice platí. Rozhodnutí uprchnout je ale děsilo. Služebně starší bojovníci uskupení navíc rekrutům tvrdí, že somálské bezpečnostní služby zběhy při dopadení umučí elektrickými šoky k smrti. Většina členů milice tak vůbec netuší, že existují vládní amnestie a rehabilitační centra pro převýchovu islamistů a jejich začlenění do společnosti.

Vláda se snaží svůj rehabilitační program na území ovládaném milicí zviditelnit a distribuuje zde barevné letáky s telefonními čísly a obrázky pro ty, kdo neumějí číst. Ilustrace ukazují, jak jsou bojovníci Šabábu zachraňováni. Ibrahim, který strávil v řadách Šabábu tři roky říká, že se nikdy nevrátí do své rodné vesnice, ale raději zkusí splynout s davem v somálském hlavním městě Mogadišu. Jinak by ho prý Šabáb našel a popravil.

Oba muži skončili v rehabilitačním centru v Mogadišu. Zběhům hrozí takové nebezpečí, že na 84 z nich zde připadá 80 strážců. Jde o zařízení pro níže postavené členy milice. Než jsou sem přijati, musí je prověřit somálská tajná služba a potvrdit, že jde skutečně o lidi, kteří ze skupiny vystoupili a vzdali se její ideologie.

V centru bývalí členové milice procházejí fyzickou, mentální i spirituální rehabilitací a učí se dovednosti, které jim pomůžou začlenit se zpět do života mimo zdi zařízení, třeba i základy čtení a psaní, angličtinu nebo různá řemesla. "Když jsem byl v Šabábu, tak jsem řídil technical (improvizovaný bojový vůz), říkali jsme mu Volvo," říká Moulid, jeden z místních klientů. "Když jsem sem přišel, tak mi supervizor řekl, že mám talent na řízení. Teď mám práci jako řidič školního autobusu. Jednoho dne bych mohl podnikat v dopravě."

Ahmed si zas vydělává skupováním a prodejem pozemků. Ibrahim má nyní v Mogadišu kadeřnictví, v němž zaměstnává tři lidi. "Vydělávám dost na to, abych uživil své dvě manželky a osm dětí," pochvaluje si a dodává, že jeho rodina se za ním z vesnice přestěhovala.

Přesto je život po Šabábu jen zřídka jednoduchý. Moulid vysvětluje, že ho někteří jeho příbuzní zavrhli, další mu nevěří. Také Ibrahim říká, že by se nemohl vrátit do své vesnice, i kdyby mu nehrozila pomsta Šabábu. I když mu rodina odpustila, to samé se o sousedech nedá říct. Navíc si nese rány z dob v řadách milice a stále ho pronásledují vzpomínky: "Před očima mi pořád probleskují obrazy špatných věcí, co jsem udělal, i špatných věcí, co se staly mně." Tisíce dalších lidí zůstávají členové Šabábu a pokračují v rozsévání teroru v Somálsku i za jeho hranicemi.

Související

Američané provedli precizní údery proti rebelům v Jemenu. (16.3.2025) Prohlédněte si galerii

Američané na Trumpův rozkaz zaútočili na rebely v Jemenu

Američanům došla trpělivost s húsíjskými rebely v Jemenu. Americká armáda začala na příkaz prezidenta Donalda Trumpa s útoky proti jejich pozicím. Nepřežilo je nejméně 31 lidí. Trump vzkázal rebelům, že USA využijí svou zdrcující sílu, aby je umlčeli. 

Více souvisejících

Terorismus Somálsko Al-Šabáb

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

před 3 hodinami

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

před 7 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

před 8 hodinami

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

před 8 hodinami

Deník shopaholičky, natáčení v oblacích Prohlédněte si galerii

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Jakub Menšík

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters

Na prestižním turnaji Masters v Miami si finále zahraje český tenista Jakub Menšík, pro kterého to bude první finálová účast v kariéře v rámci tohoto turnaje. To proto, že se teprve devatenáctiletému reprezentantovi podařilo v semifinále porazit nasazenou trojku domácího tenistu Taylora Fritze ve třech setech 7:6, 4:6 a 7:6. Ve finále Menšíka čeká asi největší tenisová hvězda současnosti Srb Novak Djokovič.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

včera

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy