Trump chce narychlo stáhnout vojáky z misí, NATO má obavy: IS by mohl obnovit chalífát

Za předčasné stažení sil z Afghánistánu by Severoatlantické aliance zaplatila velmi vysokou cenu. Řekl to dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který zjevně reagoval na informace amerických médií, podle nichž chce americký prezident Donald Trump urychlit stahování vojáků ze zahraničních misí.

"Čelíme nyní těžkému rozhodnutí. Jsme v Afghánistánu téměř 20 let a žádný ze spojenců z NATO nechce zůstávat déle, než je nezbytné. Zároveň by ale byla cena za to, kdybychom odešli příliš brzy nebo nekoordinovaně, velmi vysoká," uvedl Stoltenberg.

Z Afghánistánu by se podle generálního tajemníka mohla v takovém případě opět stát "základna mezinárodních teroristů, kteří plánují a organizují útoky v našich zemích". Teroristická organizace Islámský stát (IS) by podle něj mohla například obnovit v Afghánistánu svůj chalífát, o který přišla v Sýrii a Iráku.

Stoltenberg prohlášením podle všeho reagoval na informace několika amerických médií, podle kterých se dosluhující prezident Donald Trump rozhodl urychlit stahování amerických vojáků ze zahraničí.

Podle CNN se velitelé americké armády připravují na snížení počtu amerických vojáků v Afghánistánu z nynějších asi 4500 až 5000 na zhruba 2500. Do vlasti by se vojáci měli vrátit do 15. ledna. Demokrat Joe Biden, který se podle prognóz amerických médií stane příštím šéfem Bílého domu, by měl být inaugurován 20. ledna.

Informace amerických médií oficiálně nepotvrdil ani Bílý dům, ani Pentagon. Na ministerstvu obrany přitom Trump v posledních dnech provedl řadu změn, mimo jiné odvolal dosavadního ministra Marka Espera, kterého nahradil Chris Miller. Lidé loajální vůči Trumpovi se dostali i do některých dalších funkcí v civilním vedení Pentagonu.

Proti předčasnému stažení USA z Afghánistánu se vyslovilo i několik republikánských politiků včetně lídra senátní většiny a Trumpova spojence Mitche McConnella.

NATO převzalo velení mise ISAF v Afghánistánu v roce 2003, dva roky po americké invazi. V roce 2014 začalo s výcvikem afghánských sil. Nyní má v zemi asi 12.000 vojáků. Stoltenberg dnes zdůraznil, že i kdyby USA své vojáky ze země stáhly, bude NATO v misi pokračovat podle plánu do roku 2024.

Podle amerických médií se chystá Trump omezit také počet amerických vojáků v Iráku. Podle CNN jich jsou v této blízkovýchodní zemi nyní 3000 a do vlasti by se jich mělo vrátit 500. Podle The New York Times chce prezident stáhnout také skoro všechny americké vojáky ze Somálska, kde jich působí 700.

Související

Jens Stoltenberg

Stoltenberg: NATO by se nemělo nechat zastrašit Putinem

Členské státy NATO by se neměly nechat zastrašit hrozbami ruského prezidenta Vladimira Putina o použití jaderných zbraní a měly by nadále poskytovat vojenskou podporu Ukrajině, prohlásil v pondělí odcházející generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Více souvisejících

Jens Stoltenberg NATO Americká armáda (U.S. ARMY) Donald Trump USA (Spojené státy americké) Afghanistán Somálsko Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy