Káhira - Počet obětí z dnešního útoku na mešitu na severu Sinajského poloostrova stouplo již na 235 lidí, dalších 109 je zraněných. I když se k útoku ještě nepřihlásila žádná skupina, policie věří, že mešita byla vybrána záměrně.
Mešita v Al Rawdah je považována za místo narození šejka Eida al-Jaririho, který je považován za zakladatele súfismu na Sinajském poloostrově. Jedná se o mystickou formu nebo také duchovní cestu či spiritualitu islámu, kterou mnozí ortodoxní věřící považují za kacíře a súfisté jsou častým terčem násilí radikální teroristických organizací.
Podle místních lidí byla mešita častým místem, kde se súfisté scházeli, Útočníci tak museli vědět, že během poledních modtlibách zde bude velká koncentrace "kacířů". Podle mluvčího Khalida Mujahida z egyptské ministerstva zdravotnictví se jasně hodlá o teroristický útok, prezident Abdel Fatah el-Sisi vyhlásil třídenní smutek.
Žádná teroristická skupina se zatím k útoku nepřihlásila, nicméně důkazy ukazují jistou podobnost s útoky Islámského státu případně jiných milicí, které jsou na ně napojené. Egyptské bezpečnostní síly už několik bojují s radikály, útoky na mešity jsou však v Sinaji relativně vzácné.
Džihádisté na severu Sinaje operují od roku 2013, doteď však útočili pouze na státní ozbrojené síly. Útoky na civilisty jsou velmi vzácné, ten dnešní je navíc počtem obětí bezprecedentní. Severní Sinaj je už několik let nepřístupno novinářům, stát sem nepouští žádné reportéry, ani ty pracující pro vládu. Čas od času se však můžeme doslechnout o útocích, veřejnost proto zpochybňuje, zda-li armáda odvádí svou práci správně.
K útoku se už vyjádřilo mnoho státníků, britský ministr zahraničí Boris Johnson kondoloval pozůstalým a vyjádřil lítost nad oběťmi "barbarského" aktu. Britský diplomat v Egyptě na twitter napsal, že se jednalo o zcela nechutný ďábelský útok, který zabil mnoho nevinných civilistů. Dodal také, že tyto útoky naopak pomůžou světu, aby se semkl a bojoval společně vůči terorismu.
Jordánský král Abdullah zase napsal, že útok byl hrozivý a kondoloval státu i pozůstalým. "Stojíme s Egypťany v jejich válce s terorismem a proti komukoliv, kdo se snaží rozvrátit bezpečnost země," prohlásil palestinský prezident Mahmoud Abbas. Na celém Sinajském poloostrově byla vyhlášena pohotovost a uzavřena je silnice spojující egyptský Aríš s Rafáhem na hranici palestinského Pásma Gazy.
Související
Tajemství Tutanchamonovy hrobky známe už sto let. Prvenství si připsal Carter
Egyptem otřásla tragédie. Utopilo se několik dětí, událost se vyšetřuje
Egypt , Terorismus , Útok na mešitu na Sinaji (24.11.2017) , Muslimové
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Dobrá zpráva z Milána. Sáblíková se rozhodla nastoupit do příštího závodu
před 39 minutami
Zapsaly se do historie. Ženy, které obětovaly život pro vědu
před 1 hodinou
Fiala prozradil, jak bude pokračovat jeho politická kariéra
před 2 hodinami
Klempíř se s umělci na ničem neshodl. Cibulka a Jagelka s ním uzavřeli sázku
před 2 hodinami
Pavel odhalil svůj program na Mnichovské konferenci. Jede tam i Macinka
před 3 hodinami
Napadení v Chrudimi. Osoby se znaly, kriminalisté vyšetřují případ jako vraždu
před 4 hodinami
Trump před lety mluvil s policií o Epsteinovi, odhalil dokument FBI
před 5 hodinami
Poslední rozloučení s Brejchovou má termín. Bude bez státních poct
před 5 hodinami
Lyžařskou kombinaci vyhrály Rakušanky, vrátila se Vlhová. V boulích se představil Kroupa
před 6 hodinami
Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých
před 7 hodinami
K zimnímu počasí patří sníh. Meteorologové řekli, jaká je aktuální situace
včera
Tragickou nehodu na Šumpersku nepřežil důchodce. Žena utrpěla zranění
včera
Po potyčce cizinců v Chebu panuje podezření z pokusu o vraždu
včera
Klempíř na debatu s umělci nedorazil. Vymluvil se na jednání vlády
včera
České hokejistky s Kanadou zopakovaly stejně vysokou prohru jako s USA
včera
Pavel popíchl Motoristy po setkání s legendárním formulovým pilotem
včera
Běžec na lyžích Tuž se překvapivě postaral o nejlepší český úterní výsledek
včera
První informace o rozloučení s Brejchovou. Dva ministři přišli s návrhem
včera
Zimní počasí se pomalu začíná loučit, potvrzuje měsíční výhled meteorologů
včera
Jednání o míru je pro Putina jen zástěrka, varuje estonská rozvědka. Zanalyzovala, zda Rusko za rok napadne NATO
Estonská zahraniční zpravodajská služba zveřejnila svou výroční zprávu o globální bezpečnosti, ve které varuje před pokračující hrozbou ze strany Ruska. Podle estonských zpravodajců je nepravděpodobné, že by Moskva v příštím roce zahájila proti státům NATO otevřený vojenský útok. Místo toho se očekává pokračování a stupňování různých forem hybridní války.
Zdroj: Libor Novák