Tripolis - Kvůli bojům mezi libyjskými milicemi muselo být přesunuto ze záchytných center v hlavním městě Tripolisu několik set uprchlíků. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v prohlášení uvedl, že se transport uskutečnil ve spolupráci s dalšími organizacemi a místním úřadem pro boj s nelegální migrací (DCIM).
Migranti se ocitli v nebezpečí, jelikož ostraha záchytných center uprchla během bojů, které si vyžádaly téměř 30 obětí na životech. V oblasti proti sobě bojovaly znesvářené milice, které soupeří o moc, území a státní peníze.
Migranti byli převezeni na "bezpečnější místo" ze dvou záchytných center spravovaných tripoliskou vládou v oblasti Ajn Zára v jihovýchodní části Tripolisu, uvedla agentura Reuters s odkazem na humanitárního pracovníka. Někteří ale stále v Ajn Zára čekají na evakuaci.
Libye je jednou z hlavních zemí, odkud se migranti z Afriky vydávají po moři do Evropy. Více než 600.000 se jich dostalo do Itálie v uplynulých čtyřech letech. Od loňského léta ale počet vypravených člunů s migranty výrazně klesl, a to i díky zvýšené aktivitě libyjské pobřežní stráže podporované Evropskou unií. Příslušníci stráže často zadrží čluny dříve, než se dostanou k lodím, které by migranty přepravily do Evropy.
Libyjský premiér Fáiz Sarrádž dnes podle Reuters potvrdil, že boje v jižní části Tripolisu pokračují a místní obyvatelé tak zůstali uvězněni ve svých domech. Tripolis je sice formálně pod kontrolou mezinárodně uznávané vlády, ale ozbrojené skupiny, které s kabinetem spolupracují, mají jistou autonomii, píše Reuters.
Související
Evropa čelí sílící krizi. Situace v libyjských detenčních zařízeních je kritická, říká Zwiefelhofer Čáslavová
Itálie a Řecko bijí na poplach kvůli Libyi, spojence to nechává chladnými
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 1 hodinou
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 1 hodinou
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 2 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 3 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 3 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 4 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 5 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 5 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 6 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 8 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
Nejvyšší americký úředník pro očkování, Vinay Prasad, přišel s dlouhým a argumentačním memorandem, které zaslal zaměstnancům. V něm slíbil, že přepracuje regulaci vakcín poté, co tvrdil, že nejméně deset dětí zemřelo v důsledku očkování proti nemoci Covid-19. Pro toto závažné tvrzení však neposkytl žádné důkazy a ani minimum podrobností o tom, jak bude nový přístup k regulaci vypadat.
Zdroj: Libor Novák