Boko Haram terorizuje sever Nigérie, tisíce lidí jsou na útěku

Kolem 6000 Nigerijců již uprchlo do sousedního Čadu od konce prosince, kdy teroristická skupina Boko Haram zahájila na severovýchodě Nigérie útoky z města Baga, kterého se dočasně zmocnila. Podle agentury AFP to dnes oznámil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Úřad ve svém prohlášení upřesnil, že tito lidé začali utíkat do sousední země od 26. prosince, kdy v oblasti města Baga propukly boje mezi nigerijskými vládními silami a ozbrojenými skupinami. Baga leží nedaleko čadských hranic a tamní obyvatelé prchají na člunech přes jezernatou oblast.

Koordinátor OSN pro Nigérii Edward Kallo už před dvěma týdny upozornil, že do Maiduguri, správního centra nigerijského státu Borno, se uchýlilo vice než 30.000 lidí, většinou obyvatel Bagy. Nastalou situaci přitom označil za "humanitární tragédii".

Nigerijská armáda tvrdí, že Bagu už 10. ledna opět ovládla. Nicméně během bojů s radikály v posledních šesti měsících přišla o desítky, možná stovky vojáků, napsala AFP.

Související

Islámští radikálové ze sekty Boko Haram

Ozbrojenci v severozápadní Nigérii unesli 80 převážně dětí a žen

V severozápadní Nigérii ozbrojenci unesli nejméně 80 lidí. Většinu z nich tvoří ženy a dětí. S odkazem na jejich rodiny o tom dnes informuje agentura Reuters. Podle obyvatelů vesnice si ozbrojenci zatím neřekli o výkupné. Ve státě Benue ve střední části země zemřelo při pátečním útoku na tábor utečenců nejméně 37 lidí, oznámily dnes místní úřady.

Více souvisejících

Nigérie Čad Boko Haram

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

včera

včera

Schwarzenbergové, jeden z nejstarších a nejvýznamnějších šlechtických rodů Evropy

Dne 9. prosince se koná pohřeb Karla Schwarzenberga, význačného politika a diplomata. Rod Schwarzenbergů se řadí mezi vůbec nejstarší šlechtické rody v Evropě a rovněž mezi ty nejvýznamnější. Schwarzenbergové byli po staletí hybateli evropských dějin a svou nesmazatelnou stopu zanechali i na našem území.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy