Boko Haram

Islámští radikálové ze sekty Boko Haram

Nigerijským úřadům se vzdalo 6000 radikálů z Boko Haram

Nigerijským úřadům se v minulých dvou týdnech vzdalo 6000 členů radikální islamistické skupiny Boko Haram a jejich příbuzných. Informovala o tom dnes s odvoláním na nigerijskou armádu stanice BBC. Boko Haram začala bojovat v roce 2009 na severu Nigérie s cílem ustavit tam stát spravovaný podle práva šaría.
Islámský stát (ISIS)

Část islamistů z Boko Haram se připojila k Islámskému státu

Skupina bojovníků nigerijské islamistické skupiny Boko Haram přísahala věrnost dosud znepřátelené africké odnoži Islámského státu. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na video zachycující přísahu. Zda tím končí nepřátelství mezi boko Haram a Islámským státem v provincii Západní Afrika (ISWAP), ale podle Reuters není jisté.
Nigérie

K únosu stovek dětí v Nigérii se hlásí Boko Haram, pátrá po nich i letectvo

K pátečnímu únosu nejméně 333 dětí z internátní školy na severozápadě Nigérie se přihlásila islamistická teroristická skupina Boko Haram. Její vůdce Abubakar Shekau dnes ráno zveřejnil zvukovou nahrávku, ve které to tvrdí. Město, kde se útok stal, je stovky kilometrů vzdálené od míst, kde obvykle Boko Haram operuje, píše agentura AFP.
Nigérie

Útočníci přepadli školu v Nigérii, pohřešují se stovky studentů

Po útoku ozbrojených mužů na internátní státní střední školu na severozápadě Nigérie se pohřešují stovky studentů. Útočníci se samopaly v pátek pozdě večer místního času přepadli školu ve městě Kankara ve státě Katsina. Zhruba polovina z 800 žáků se pohřešuje, informují agentury. Po pohřešovaných studentech pátrá policie, armáda i letectvo.
Ilustrační foto

Při útoku u žirafí rezervace v Nigeru zemřelo osm lidí, z toho šest Francouzů

Při útoku neznámých ozbrojenců v Nigeru zahynulo osm lidí, z toho šest francouzských humanitárních pracovníků, informovala agentura Reuters s odvoláním na místní činitele. Podle guvernéra regionu Tillabéri se útok odehrál asi 65 kilometrů od nigerské metropole Niamey - v oblasti, která je domovem posledních stád žiraf v západní Africe. Motiv útoku je zatím neznámý.
Islámští radikálové ze sekty Boko Haram

Islamisté v Nigérii zastřelili unesené humanitární pracovníky

Islamisté na severovýchodě Nigérie zavraždili čtyři nigerijské humanitární pracovníky a jednoho člena ochranky, které unesli minulý měsíc, a videonahrávku zachycující vraždy zveřejnili. Zajatce na videu obviňují ze spolupráce s "nevěřícími", informovala agentura Reuters.
Ilustrační foto

Džihádisté přepadli a vypálili vesnici v Nigérii, desítky mrtvých

Nejméně 59 lidí přišlo o život při útoku, který je připisován džihádistům v severovýchodní Nigérii. Incident se odehrál v úterý odpoledne, kdy ozbrojenci vypálili odlehlou vesnici Gubio ve státě Borno. Podle místních médii mohlo jít o odvetu, ke které se ale dosud nikdo nepřihlásil, informoval dnes zpravodajský web BBC.
Uprchlíci

AFP: Koronavirus budí obavy v nigerijských táborech pro migranty, hrozí katastrofa

V uprchlickém táboře v Bakassi na severovýchodě Nigérie stojí lidé frontu před plastovým umyvadlem, které zde bylo narychlo umístěné ve snaze začít s hygienickými opatřeními v době koronavirového nebezpečí, popisuje agentura AFP. Bakassi je jeden z největších táborů, kde našli dočasné útočiště lidé vyhnaní z domovů kvůli konfliktu s povstaleckým hnutím Boko Haram, které má vazby na Islámský stát.
Terorismus

Povstalci z Boko Haram zabili téměř 100 vojáků v Čadu

Nejméně 92 čadských vojáků přišlo o život při útoku islamistů z radikálního uskupení Boko Haram, uvedl prezident africké země Idriss Déby Itno. Ten se podle agentury AFP vydal na místo útoku v oblasti Lac, aby vzdal úctu zabitým vojákům. Boj se odehrál ještě o pondělním ránu.
Terorismus

Jatka na základně. Počet mrtvých vojáků při útoku islamistů strmě vzrostl

Při útoku islamistů na vojenskou základnu na západě Nigeru minulý týden zemřelo nejméně 89 vojáků. O nové bilanci informovala nigerská vláda, která bezprostředně po útoku mluvila o 25 mrtvých a několika zraněných. Úřady ode dneška vyhlásily třídenní celostátní smutek, informovala agentura AP, podle které se jedná o nejhorší podobný útok v historii země.
Islámští radikálové ze sekty Boko Haram

Při útoku ozbrojenců na konvoj v Nigeru zemřelo 14 lidí

Při útoku "těžce ozbrojených teroristů" na armádní konvoj na západě Nigeru zahynulo ve středu 14 příslušníků bezpečnostních složek, informovala dnes agentura AFP s odvoláním na nigerské ministerstvo vnitra. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.
Islámští radikálové ze sekty Boko Haram

Nigérie porušuje lidská práva? Děti trpí kvůli Boko Haram

Nigerijská armáda svévolně zadržuje tisíce dětí v nelidských podmínkách kvůli podezření, že jsou napojeny na teroristickou organizaci Boko Haram. Ve své zprávě to dnes uvedla nevládní organizace Human Rights Watch (HRW). Ta po vojácích požaduje, aby děti okamžitě propustili, nebo je předali civilním úřadům. Nigerijská armáda dnes závěry zprávy odmítla a uvedla, že děti zadržuje z bezpečnostních důvodů a zachází s nimi jako s válečnými oběťmi a ne jako se zločinci, informovala agentura AFP.
Ilustrační foto

Masakr v Nigérii: Islamisté z Boko Haram zaútočili na pohřbu, 65 mrtvých

Pětašedesát lidí připravili v sobotu o život ozbrojenci z teroristické skupiny Boko Haram v Nigérii, původní bilance přitom udávala počet obětí téměř třikrát nižší. Radikálové na neklidném severovýchodě země přepadli místní obyvatele, kteří se vraceli z pohřbu. Informovala o tom dnes agentura AFP.
Islámští radikálové ze sekty Boko Haram

Čtyři africké státy se spojí v boji proti Boko Haram. Založily fond

Čtyři africké státy, na jejichž území se nachází jezero Čad, tedy Nigérie, Kamerun, Niger a Čad, dnes oznámily založení fondu, který má sloužit k financování projektů pro boj s islamistickou skupinou Boko Haram. S odkazem na společné oznámení zástupců osmi regionů v okolí jezera o tom informovala agentura AFP. Ve fondu má být kolem 100 milionů dolarů (asi 2,76 miliard korun), přičemž většinu peněz by měli poskytnout mezinárodní dárci.
Ilustrační foto

Krvavá bitva s Boko Haram se strhla v Kamerunu, desítky mrtvých

Při útoku zhruba 300 radikálů z islamistické organizace Boko Haram v Kamerunu přišlo o život téměř 90 lidí. Zabito bylo nejméně 64 útočníků, 16 kamerunských vojáků a osm civilistů, uvedl ve středu podle agentury DPA ministr obrany země v centrální Africe. Mnoho lidí bylo také zraněno.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Bývalý fotbalový sudí šokoval veřejnost. Během zápasů Premier League si vymýšlel výzvy

I v zemi, kde fotbal přišel na svět, se můžou dít jen těžko uvěřitelné věci a to dokonce na té nejvrcholnější úrovni – na scéně slovutné Premier League. V nedávném rozhovoru pro podcast bývalého fotbalisty Jamieho Vardyho „Jamie Vardy Having´s a Party“ totiž bývalý rozhodčí Mike Dean přiznal, že si během pískání zápasů anglické nejvyšší fotbalové soutěže vytvářel své vlastní výzvy, prostřednictvím kterých tak svým způsobem ovlivňoval zápasy. Nebylo tak proto divu, že jeho slova v kolébce fotbalu vyvolala takovou kritiku.

včera

včera

Andrej Babiš

Česká protivzdušná obrana vstupuje do 21. století, oznámil Babiš na Dnech NATO

Premiér Andrej Babiš (ANO) navštívil v sobotu Dny NATO, kde se zúčastnil představení čtveřice baterií protiletadlového systému Spyder a navštívil stánky bezpečnostních složek a společností obranného průmyslu. Akce se zúčastnili také místopředseda vlády a ministr obrany Jaromír Zůna, 1. místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, ministr vnitra Lubomír Metnar a ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka. 

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Sparta vstoupila do Evropské ligy úspěšně. V Arménii nad Araratem vyhrála 4:1

Fotbalisté pražské Sparty se pomalu ale jistě rozehrávají. Po Žižkovu (5:0) a Jablonci (2:0) si letenští připsali třetí soutěžní výhru v řadě a tu nejdůležitější. Jednalo se totiž o úvodní zápas ligové fáze Evropské ligy 2026/27, který odehráli na hřišti Araratu Armenie. Tam se představili svěřenci kouče Briana Priskeho téměř po roce, neboť v létě 2025 tam odehráli odvetu závěrečného předkola Konferenční ligy. Zatímco tehdy sparťané uhráli výhru 2:1, tentokrát si s arménským soupeřem poradili výsledkem 4:1, přičemž se o výhru postaral dvěma góly především norský obránce Tobias Guddal. Další dvě branky přidali Mercado a Vydra.

včera

Hormuzský průliv

Írán dal najevo, že se nevzdá Hormuzského průlivu

Írán se nadále odmítá vzdát kontroly nad klíčovým Hormuzským průlivem. Teherán podle předsedy parlamentu Mohammada Bághera Ghálíbáfa neotevře klíčovou námořní cestu dříve, než Washington přistoupí na jeho podmínky. 

včera

včera

Karel Havlíček

Babišova vláda oznámí nová opatření kvůli vysokým cenám paliv

Babišova vláda se chystá obnovit opatření za účelem zastropování vysokých cen pohonných hmot. Potvrdil to ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) v nedělním vydání Partie na stanici CNN Prima News. Lidem budou vládní kroky představeny po pondělním jednání kabinetu. 

včera

včera

včera

AC Sparta Praha

V Mönchengladbachu prý mají zájem o kouče Sparty. Priske je ale rád na Letné

Několik dní poté, co Sparta přikročila v reakci na nevydařený vstup do nové sezóny ke změně v realizačním týmu, kdy povolala zpět do svých služeb Christiana Clarupa, se začala objevovat spekulace o tom, že by mohl po mohutných odchodech nedávných opor Spartu opustit i kouč Brian Priske. To proto, že o devětačtyřicetiletého dánského stratéga měl projevit zájem bundesligový Mönchengladbach. Alespoň o tom psal dánský web tipsbladet.dk. Samotný kouč se nikterak k zájmu z Německa nevyjádřil, jen řekl, že je momentálně rád na pražské Letné.

včera

včera

včera

včera

NATO

NATO vítá Trumpovu dohodu s Dánskem ohledně Grónska

NATO poprvé reagovalo na uzavření dohody mezi USA a Dánskem ohledně Grónska. Aliance vítá, že došlo k domluvě, které se snažil dosáhnout především americký prezident Donald Trump. Právě on ji také oznámil na sociální síti. 

včera

včera

Podzim, ilustrační fotografie.

Počasí během prodlouženého víkendu. Postupně se má oteplovat

Příští víkend bude tím prvním během astronomického podzimu a zároveň bude prodloužený o pondělní státní svátek. Meteorologové sice zatím vidí pouze do neděle, ale mají dobré zprávy. Teploty by podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) měly vystoupat nad 20 stupňů. 

19. září 2026 21:57

Tohle Brity zaskočilo. Buckinghamský palác reagoval na novou knihu o Dianě

Již 29 let uplynulo na konci srpna od tragické smrti všemi milované princezny Diany. I po tolika letech dokáže smutný závěr jejího života budit vášně. Tentokrát za to může Dianin bratr Charles Spencer, jenž se rozhodl napsat knihu, která je Buckinghamskému paláci trnem v oku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy