Část islamistů z Boko Haram se připojila k Islámskému státu

Skupina bojovníků nigerijské islamistické skupiny Boko Haram přísahala věrnost dosud znepřátelené africké odnoži Islámského státu. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na video zachycující přísahu. Zda tím končí nepřátelství mezi boko Haram a Islámským státem v provincii Západní Afrika (ISWAP), ale podle Reuters není jisté.

Podle OSN zemřelo v severovýchodní Nigérii za 12 let v důsledku boje islamistů nebo humanitární krize, kterou boje vyvolaly, 350.000 lidí.

O možnosti změny poměrů mezi islamistickými teroristickými skupinami se hovoří od květnové smrti vůdce Boko Haram Abubakara Shekaua. Podle Reuters by přísaha mohla naznačovat, že se ISWAP snaží získat kontrolu nad činností radikálů v severovýchodní Nigérii, kde Boko Haram působí. Odborníci soudí, že pokud by obě skupiny spojily síly, mohly by začít útočit na nigerijskou armádu.

Video ale podle některých expertů nedokazuje, že se Boko Haram chce k ISWAP připojit jako celek. Zachycuje skupinu ozbrojených mužů v buši, někteří hovoří do kamery. "Spojíme se k boji proti bezvěrcům. To, co bude následovat teď, když jsme jednotní, překoná vše, co se dělo dříve," říká jeden z nich v dialektu Hausů.

Bulama Bukarti z Ústavu globálních změn Tonyho Blaira video považuje za propagandu, protože nezachycuje žádného vůdce Boko Haram. "Myslím si, že je Boko Haram stále hodně rozdělená a že budou bojovat mezi sebou navzájem," řekl Bukarti.

Související

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Boko Haram

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Aktualizováno před 13 hodinami

Josef Laufer

Zemřel legendární herec a zpěvák Josef Laufer

Českou uměleckou obec zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 84 let zemřel herec a zpěvák Josef Laufer. Informaci o jeho skonu přinesl deník Blesk. Laufer strávil poslední čtyři roky života na nemocničním lůžku v umělém spánku. 

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Odejde František Straka ze Slovenska do Afriky? O jeho služby má prý zájem Gambie

V současnosti je bývalý kouč Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka zaneprázdněn svou další záchranářskou misí na Slovensku, kde tentokrát vede Michalovce a počíná si tam poměrně úspěšně. Mohlo by se však stát, že navzdory záchraně tohoto slovenského klubu ve slovenské první lize by Straka nemusel v tomto angažmá pokračovat v další sezóně. Zajímá se totiž o něj fotbalová reprezentace Gambie, kde před nedávnem skončil belgický stratég Sainflet.

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Senát Spojených států bude o penězích pro Ukrajinu hlasovat 23. dubna

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy