AFP: Koronavirus budí obavy v nigerijských táborech pro migranty, hrozí katastrofa

V uprchlickém táboře v Bakassi na severovýchodě Nigérie stojí lidé frontu před plastovým umyvadlem, které zde bylo narychlo umístěné ve snaze začít s hygienickými opatřeními v době koronavirového nebezpečí, popisuje agentura AFP. Bakassi je jeden z největších táborů, kde našli dočasné útočiště lidé vyhnaní z domovů kvůli konfliktu s povstaleckým hnutím Boko Haram, které má vazby na Islámský stát.

V severovýchodní části Nigérie zmítané desetiletým konfliktem zatím nebyly případy koronaviru zaznamenány, jinde v zemi je však téměř 200 potvrzených případů, některé se vyskytly i blízko této ohrožené oblasti. Humanitární organizace a místní úřady varují, že pokud se virus rozšíří kolem Čadského jezera, kde se nacházejí přibližně dva miliony běženců, následky epidemie budou katastrofální.

Kvůli bojům mezi nigerijskou vládu a islamistickým uskupením Boko Haram žijí v okolí správního centra Maiduguri státu Borno stovky tisíc lidí namačkaných v táborech zřízených vládou nebo v provizorních přístřešcích postavených po celém Maiduguri. Pitná voda je zde vzácností, na mytí se používá horší voda, a i ta je luxusem, informuje agentura AFP.

V táboře Bakassi žije přibližně 30.000 lidí. Místní humanitární organizace sehnala hygienické potřeby, umístila zde provizorní umyvadla a vysvětluje, jak si správně mýt ruce. Lidé, kteří žijí v dočasných obydlích v ulicích Maiduguri, však přístup k těmto věcem nemají.

Půlka ze 700 zdravotních zařízení v oblasti byla v bojích zničena. V těch, které zbývají, chybějí zdravotníci i vybavení. "Místní zdravotní systém nedokáže virus zadržet ani zajistit péči o nakažené. Epidemie se tu bude šířit rychlostí požáru," varuje představitel OSN.

Oblast často postihují epidemie jiných nemocí, především cholery a meningitidy, na které lidé v táborech umírají. Zdravotníkům a humanitárním pracovníkům se však dosud dařilo bránit tomu, aby se zde tyto infekce nekontrolovatelně rozšířily, u koronaviru však mají obavy. Jeho možné rozšíření mezi uprchlíky vyvolává obavy i z toho důvodu, že lidé v táborech mají oslabenou imunitu kvůli nedostatku potravy a pitné vody.

I kdyby koronavirus oblast nezasáhl, humanitární organizace se obávají, že kvůli oslabení světového hospodářství se k uprchlíkům nedostane humanitární pomoc, na které v oblasti Čadského jezera závisí přibližně sedm milionů lidí. Nigérie uzavřela své hranice a zrušila všechny mezinárodní lety, humanitární pomoc však do země může nadále putovat.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Extrémní počasí tvrdě dopadá na Blízký východ. Voda je vzácná, lidé volí mezi pitím a hygienou

Rekordní vlny veder, které letos postihly mnoho zemí a způsobily nejteplejší měsíc v historii měření, zhoršují podmínky milionů lidí, kteří uprchli před ozbrojenými konflikty a nyní žijí v uprchlických táborech na Blízkém východě. V extrémních teplotách, které se místy vyšplhaly až na 50 stupňů Celsia, se matky často ocitají v situacích, kdy musí volit, zda použijí vzácnou vodu na pití, vaření nebo na hygienu svých dětí. 

Více souvisejících

uprchlické tábory Nigérie uprchlíci Boko Haram humanitární krize Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Pokud KLDR použije jaderné zbraně, její režim skončil, varuje Jižní Korea

Severní Korea bude vystavena konci svého režimu, pokud se pokusí použít jaderné zbraně, prohlásilo v úterý jihokorejské ministerstvo obrany. Šlo o reakci na raketová cvičení KLDR simulující jaderný protiútok, píše agentura Jonhap.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy