Mohutný požár zachvátil tábor Rohingů, obchody a stovky provizorních příbytků lehly popelem

Mohutný požár zachvátil dnes ráno uprchlický tábor, v němž žijí na jihu Bangladéše příslušníci menšinového etnika Rohingů, kteří utekli před pronásledováním z Barmy. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle nějž byla zničena obydlí tisíců běženců. Žádné oběti hlášeny nejsou.

Uprchlický tábor se nachází na okraji bangladéšského přístavu Cox's Bázár. Více než 550 provizorních příbytků, v nichž žilo asi 3500 lidí, bylo ohněm zcela nebo částečně zničeno, sdělil UNHCR. Popelem lehlo rovněž asi 150 obchodů. Hasičům trvalo dvě hodiny, než se jim podařilo dostat požár pod kontrolu, informuje aljazeera.com.

A fire broke out last night in Nayapara CampVolunteers and refugees were the first responders, then the fire dept. rushed inCoordinated response ongoing w/ partners and authorities0 casualty. Over 550 refugee shelters, 150 shops damaged. pic.twitter.com/VngtFQZI4L

— UNHCR in Bangladesh (@UNHCR_BGD) January 14, 2021

"Blok B celý shořel, nic z něj nezůstalo. Všichni pláčou, přišli o veškeré veškeré své věci," řekl agentuře Reuters jeden z uprchlíků Muhammad Arakání.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky uvedl, že zajišťuje ubytování, zimní oblečení, teplá jídla a lékařskou pomoc lidem, které neštěstí postihlo. Příčinu požáru úřady vyšetřují, dodal UNHCR.

Rohingové jsou muslimská menšina z převážně buddhistické Barmy, kde čelí dlouhodobé diskriminaci. Okolo 750.000 jich v roce 2017 po etnických čistkách vedených buddhistickými milicemi a armádou prchlo do sousedního Bangladéše. Přidali se tak ke zhruba 200.000 dalším Rohingům, které tam vyhnaly předchozí vlny násilí. Příval uprchlíků vedl bangladéšské úřady k výstavbě táborů, které jsou ale přeplněné a panují v nich špatné podmínky.

Nedávno bangladéšská vláda přesunula několik tisíc Rohingů na odlehlý ostrov Thengar Čár, což kritizovaly organizace pro lidská práva. Ty poukázaly na to, že tento nízko položený ostrov byl v minulosti pravidelně pod náporem bouří a záplav, a je tudíž nevhodný k osídlení. Podle aktivistů byli někteří z uprchlíků k přestěhování donuceni.

Související

OSN, ilustrační foto

OSN požádala asijské státy o pomoc Rohingům na unášeném člunu

Andamanským mořem je unášen porouchaný člun, na němž jsou uprchlíci z menšinového etnika Rohingů. Upozornil na to dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle jehož informací někteří z nich již zemřeli kvůli nedostatku jídla a vody. Úřad vyzval vlády jihoasijských zemí, aby uprchlíkům pomohly.

Více souvisejících

Rohingové uprchlické tábory Bangladéš uprchlíci

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Aktualizováno před 8 minutami

Patrik Tušl

Soud s Tušlem byl odročen. Na místo se dostavila „smetánka“ dezinformační scény v čele s Peterkovou a Zítkem

Patrik Tušl čelí další obžalobě, tentokrát z nebezpečného pronásledování, je stíhán také kvůli výtržnictví. „Pokračuje soud v případu Patrika Tušla, který je obžalovaný kvůli obtěžování šéfa České lékařské komory Kubka. K soudu dorazili i jeho příznivci,“ informoval server iRozhlas.cz prostřednictvím twitteru. Podle fotografií ze soudní síně Obvodního soudu pro Prahu 8 se spolu s veřejností a ostatními podporovateli na místo dostavila Jana Peterková, odsouzená minulý týden.

před 59 minutami

před 1 hodinou

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023)

Katastrofální dopady zničené přehrady Ukrajinu změní navždy. Pole se změní v poušť, černomořská fauna vymře

Zničení přehrady a vodní elektrárny na Ukrajině bude zřejmě mít katastrofální důsledky pro tamní ekosystém. Podle úřadů může zničení elektrárny vysušit bohatou zemědělskou oblast jižní části Ukrajiny, vyplavit znečišťující látky do vodních toků a převrátit ekosystémy, které se vyvinuly kolem masivní nádrže. Podle expertů potrvá roky, než se ukáže, jak rozsáhlý bude dopad těchto změn. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Antony Blinken

Kapka naděje do poškozených vztahů USA a Saúdské Arábie. Blinken se sešel s korunním princem

Americký ministr zahraničí Antony Blinken se dnes setkal se saúdským korunním princem Mohammedem bin Salmánem. O důležitém setkání informovala agentura Reuters s tím, že mělo jít o „otevřený a upřímný rozhovor“ o celé řadě bilaterálních otázek. Mezi oběma zeměmi panuje i přes spojenectví viditelné napětí. Rijád obnovil diplomatické vztahy s Íránem a dosud nehodlá navazovat vztahy s jeho úhlavním nepřítelem Izraelem. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Demonstrace, ilustrační foto

Půl milionu lidí protestovalo proti polské vládě. Panují podezření z neférového předvolebního boje

Polsko na podzim čekají parlamentní volby a vrcholné vedení země přijalo dokument, kterým se teoreticky může zbavit opozice. Bývalý premiér a šéf Evropské komise Donald Tusk tak ve spolupráci s různými opozičními stranami svolal demonstraci, které se zúčastnilo až půl milionu lidí. V zemi jsou některá základní lidská práva ve vážném ohrožení a značná část společnosti je nespokojená.  

včera

včera

Schůze mezi představiteli Číny a USA prý byla „upřímná a produktivní“. Týkala se vzájemných vztahů

Vrcholní představitelé Spojených států a Číny jsou po setkání v Pekingu z tohoto týdne optimistické. Dohodli se na zachování komunikačních linek, přestože je čínská strana nedůvěřivá vůči „provokativním“ krokům USA. Na výstupy tohoto setkání upozornila agentura Reuters.   

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy