Bangladéš přesunul dalších 1804 Rohingů na odlehlý ostrov, hrozí jim tam nebezpečí

Bangladéš dnes převezl druhou skupinu uprchlíků z rohingské menšiny na nízko položený ostrov Thengar Čár, který se v Bengálském zálivu vynořil teprve před 20 lety. Organizace na ochranu práv uprchlíků kritizují způsob přesunu a životní podmínky na ostrově, který je často bičován bouřemi, informovala agentura Reuters.

Na začátku prosince už Bangladéš na ostrov přepravil více než 1600 uprchlíků, nyní lodě bangladéšského vojenského námořnictva přepravily dalších 1804 Rohingů. Uprchlíci v záchranných vestách a ochranných rouškách cestovali na dřevěných lavicích na palubě pěti lodí. Někteří k sobě tiskli kachny, holuby a slepice v bambusových košících.

Thengar Čár vznikl nahromaděním usazenin teprve před 20 lety. Nízko položený ostrov byl v minulosti pravidelně vystaven náporu bouří a záplav a byl proto považován za nevhodný pro trvalé obydlení. Bangladéšské námořnictvo ale na ostrově vybudovalo protizáplavovou hráz, domy, nemocnice či mešity a podle úřadů tam nyní může žít až 100.000 lidí.

#Bangladesh is set to move a second batch of #Rohingya from mainland camps to the isolated island of Bhasan Char this month. Govt should halt relocations until the process is truly voluntary and UN teams can access the island.From @ReutersRuma: https://t.co/PFqjldg0So

— John Quinley III (@john_hq3) December 28, 2020

Organizace na ochranu uprchlíků a OSN v minulosti vyjádřily obavu, že silná bouře by mohla ohrozit životy obyvatel ostrova v oblasti, která se pravidelně musí potýkat s nepříznivým počasím. V roce 1991 zahynulo v Bangladéši téměř 143.000 lidí, když cyklón zahnal na pobřeží čtyři a půl metru vysokou přívalovou vlnu.

Od srpna 2017 přišlo do Bangladéše ze sousední Barmy zhruba 750.000 uprchlíků z řad rohingské menšiny. Rohingové jsou muslimská menšina, která žije v barmském Arakanském státě. Jejich počet se odhaduje na 1,1 milionu. V převážně buddhistické Barmě čelí dlouhodobé diskriminaci.

Barmské úřady je považují za přistěhovalce z Bangladéše, kteří do země přišli většinou v dobách britské koloniální nadvlády a v Barmě jsou nelegálně. Většina Rohingů byla občanství zbavena v roce 1982 a zůstali bez státní příslušnosti.

V srpnu 2017 barmské bezpečnostní složky zahájily proti Rohingům rozsáhlou ofenzivu v reakci na útok rohingských povstalců na policejní stanoviště. Ze svých domovů za několik týdnů uprchlo přes 700.000 příslušníků muslimského etnika. Podle OSN nesla barmská ofenziva rysy genocidy.

Související

OSN, ilustrační foto

OSN požádala asijské státy o pomoc Rohingům na unášeném člunu

Andamanským mořem je unášen porouchaný člun, na němž jsou uprchlíci z menšinového etnika Rohingů. Upozornil na to dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle jehož informací někteří z nich již zemřeli kvůli nedostatku jídla a vody. Úřad vyzval vlády jihoasijských zemí, aby uprchlíkům pomohly.

Více souvisejících

Rohingové uprchlíci Bangladéš

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

včera

Aktualizováno včera

včera

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

včera

Deník shopaholičky, natáčení v oblacích Prohlédněte si galerii

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

včera

včera

Jakub Menšík

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters

Na prestižním turnaji Masters v Miami si finále zahraje český tenista Jakub Menšík, pro kterého to bude první finálová účast v kariéře v rámci tohoto turnaje. To proto, že se teprve devatenáctiletému reprezentantovi podařilo v semifinále porazit nasazenou trojku domácího tenistu Taylora Fritze ve třech setech 7:6, 4:6 a 7:6. Ve finále Menšíka čeká asi největší tenisová hvězda současnosti Srb Novak Djokovič.

včera

včera

včera

včera

Počasí přinese příští týden výrazné ochlazení. Teploty spadnou až o 15 stupňů

Počasí čekají příští týden teplotní skoky. Zatímco od pondělí se bude pozvolna oteplovat, v polovině týdně naměříme až 18 stupňů. Pak ale podle ČHMÚ.cz přijde skok a denní maxima se propadnou až na pouhé tři stupně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy