Rohingové

Podmínky v táboře Kutopalong v Bangladéši jsou tristní. Je přeplněn, chybí čistá voda a děti jsou často nemocné nebo podvyživené. (Foto: Mohammad Ghannam)

Přes 1600 Rohingů bylo přesídleno na odlehlý bangladéšský ostrov, často čelí záplavám

Přes 1600 příslušníků rohingské menšiny, které bangladéšská vláda přesídluje z přeplněných uprchlických táborů, dnes dorazilo na ostrov Thengar Čár. Informovala o tom agentura AFP. Operaci kritizují organizace pro lidská práva, které poukazují na to, že nízko položený ostrov byl v minulosti pravidelně pod náporem bouří a záplav, a je tudíž nevhodný k osídlení.
Uprchlíci, ilustrační fotografie

Indonéští rybáři objevili plavidlo s 94 vyhladovělými Rohingy, na pevninu zatím nemohou

Indonéští rybáři v pondělí u pobřeží nejsevernější indonéské provincie Aceh objevili dřevěnou bárku s 94 vyhladovělými a vysílenými Rohingy na palubě. Podle agentury AP to dnes oznámil představitel tamní policie. Není prý zatím jasné, odkud migranti cestovali a kam mířili. Uprchlíci tak stále zůstávají na rybářské lodi a vyčkávají na rozhodnutí Indonésie o jejich dalším osudu.
Ilustrační foto

Počet obětí covid-19 v jihovýchodní Asii roste, krize dopadá na rohingské migranty

Koronavirem se nově nakazili další občané Malajsie, Filipín i Indonésie. Tyto tři země navíc dohromady za uplynulých 24 hodin zaznamenaly téměř 30 nových úmrtí, z nichž polovina připadá na Indonésii. Tato čtvrtá nejlidnatější země planety v pátek překonala Filipíny v počtu nejvíc nakažených v oblasti Jihovýchodní Asie, uvedla agentura Reuters.
Uprchlíci, ilustrační foto

Rohingská krize je zpět. Malajsie nedovolila přistát dalšímu plavidlu s migranty

Malajsie nepovolila kvůli obavám z koronaviru přistání lodi s 200 rohingskými uprchlíky na palubě, kteří se snažili nelegálně dostat do země, píše dnes agentura AP s odvoláním na čtvrteční prohlášení malajských leteckých sil. Dříve tento týden média informovala o Rohinzích, kteří se vydali na podobnou neúspěšnou pouť do Malajsie, někteří z nich zemřeli na vyhladovění.
Ilustrační foto

U Bangladéše zachránili loď s Rohingy, na moři hladověli dva měsíce

Nejméně 32 etnických Rohingů zahynulo na palubě lodi, která byla ve středu zachráněna u Bangladéše. Plavidlu s asi 400 hladovějícími pasažéry se nepodařilo dostat do Malajsie, kam mělo namířeno, a asi dva měsíce bloudilo po oceánu. Nejnovější bilanci obětí zveřejnila dnes agentura Reuters; původní zprávy hovořily o dvacítce mrtvých.
Rohingští uprchlíci krátce po příchodu do Bangladéše

Masové zabíjení, mučení a znásilňování. Zásah proti muslimům míří před soud

NÁZOR - Rozhodnutí Aun Schan Su Ťij osobně hájit Barmu v obvinění z genocidy před Mezinárodním soudním dvorem strhává poslední zbytky morální kredibility z postavy, která byla kdysi oceňována jako zastánce demokracie a bojovník proti útlaku, kritizuje editorial serveru The Guardian. Renomovaný deník dodává, že v sázce je však víc než pověst jedná ženy.
SuŤij, Aun Schan, barmská disidentka

Genocida Rohingů? Žaloba na Barmu je zavádějící, ohradila se Su Ťij

Obžaloba z genocidy etnika Rohingů vznesená proti Barmě u Mezinárodního soudního dvora OSN podává "klamný a neúplný" obrázek o dění v Arakanském státě. Bezpečnostní složky zde čelily vnitřnímu konfliktu, který odstartovaly útoky rohingských ozbrojenců. Takto dnes u soudu v Haagu hájila svou zemi barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij. Ujišťovala, že pokud armáda má na svědomí válečné zločiny, budou jejich pachatelé stíháni.
Pohled do tábora Balukhali v Bangladéši. (Foto: Dalila Mahdawi)

Genocida muslimských Rohingů? Soud OSN začal projednávat žalobu na Barmu

Mezinárodní soudní dvůr OSN se dnes začal zabývat obviněním z genocidy příslušníků menšinového muslimského etnika Rohingů, které bylo vzneseno vůči Barmě. Zemi před soudem obhajuje barmská vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, která by měla v Haagu promluvit ve středu. Jednání potrvá do čtvrtka.
Pohled do tábora Balukhali v Bangladéši. (Foto: Dalila Mahdawi)

Odsun muslimských uprchlíků na ostrov? Část Rohingů souhlasí, tvrdí Bangladéš

Několik tisíc příslušníků barmské menšiny Rohingů, kteří uprchli před násilím ve své zemi do sousedního Bangladéše, souhlasilo s přesunem na ostrov v Bengálském zálivu. Oznámil to dnes zástupce bangladéšské vlády Mahbub Alam, podle nějž Rohingové na toto řešení přistoupili navzdory tomu, že ostrůvek ohrožují záplavy.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy