Genocida Rohingů: U soudu v Haagu by mohli svědčit dva barmští vojáci, sami se krutostí dopouštěli

Dva bývalí barmští vojáci přicestovali do Haagu, kde sídlí Mezinárodní trestní soud (ICC). Uvádí to dnes agentura Reuters. Muži by podle ní mohli svědčit v případě obvinění Barmy z genocidy Rohingů. Na videích pořízených povstalci z Arakanské armády popisují detaily z perzekuce této menšiny.

Kanadská veřejnoprávní televize CBC uvedla, že mezinárodní soud uvalil na oba muže vazbu. Tribunál, který se od prosince loňského roku zabývá obviněním Barmy z genocidy Rohingů, ale zprávu dementoval. "Neuvalili jsme na tyto muže vazbu," uvedl mluvčí soudu Fadí Abdalláh.

Oba muži se zřejmě přímo podíleli na tažení, které proti Rohingům uspořádala barmská armáda v roce 2017. Na záznamech popisují masakry a násilí vůči Rohingům, kterých se zúčastnili či byli svědky. Jeden z vojáků se na videu doznává k účasti na vraždě 30 příslušníků této menšiny a jejich pohřbení do masového hrobu. Záznamy pořídila Arakanská armáda, která vede s barmskými silami boj a usiluje o sebeurčení Arakanského státu.

Videa měla možnost zhlédnout dvě americká média, The New York Times a kanadská veřejnoprávní televize CBC, a thajská nevládní organizace Fortify Rights. "The New York Times nemohou nezávisle potvrdit, že oba vojáci spáchali zločiny, ke kterým se doznali. Ale detaily v jejich tvrzení jsou v souladu s popisy, které poskytly desítky svědků a pozorovatelů," uvedl deník. Podle organizace Fortify Rights není na záznamech patrné, že by oba muži vypovídali pod hrozbou násilí.

V příběhu bývalých barmských vojáků ale panují velké nejasnosti. "Z článků není jasné, jak muži padli do rukou Arakanské armády, proč vypovídali, jak a pod jakou autoritou byli přepraveni do Haagu," upozorňuje agentura Reuters.

Podle vyšetřovací zprávy OSN během tažení barmské armády lehlo popelem na čtyři stovky vesnic, 10.000 Rohingů přišlo o život a další stovky tisíc příslušníků této menšiny musely uprchnout do blízkého Bangladéše.

Rohingové jsou muslimská menšina, která žije v barmském Arakanském státě. Jejich počet se odhaduje na 1,1 milionu. V převážně buddhistické Barmě čelí dlouhodobé diskriminaci. Barmské úřady je považují za přistěhovalce z Bangladéše, kteří do země přišli většinou v dobách britské koloniální nadvlády a v Barmě jsou nelegálně. Většina Rohingů byla občanství zbavena v roce 1982 a zůstali bez státní příslušnosti.

Související

OSN, ilustrační foto

OSN požádala asijské státy o pomoc Rohingům na unášeném člunu

Andamanským mořem je unášen porouchaný člun, na němž jsou uprchlíci z menšinového etnika Rohingů. Upozornil na to dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle jehož informací někteří z nich již zemřeli kvůli nedostatku jídla a vody. Úřad vyzval vlády jihoasijských zemí, aby uprchlíkům pomohly.

Více souvisejících

Rohingové ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) barma genocida Nizozemí

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu

Teror v německém Magdeburgu proběhl prakticky na den přesně osm let od brutálního teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně. Oproti několika případům z posledního měsíce – tentokrát už se německým bezpečnostním složkám tragédii zabránit nepodařilo.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy