OSN požádala asijské státy o pomoc Rohingům na unášeném člunu

Andamanským mořem je unášen porouchaný člun, na němž jsou uprchlíci z menšinového etnika Rohingů. Upozornil na to dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle jehož informací někteří z nich již zemřeli kvůli nedostatku jídla a vody. Úřad vyzval vlády jihoasijských zemí, aby uprchlíkům pomohly.

Člun vyplul z bangladéšského města Cox's Bázár před deseti dny. Porouchal se mu ale motor a plavidlo je už týden unášeno na moři. OSN nemá přesnou informaci o počtu lidí na palubě ani o pozici člunu. Ví ale, že uprchlíkům už před několika dny došlo jídlo a voda.

"Mnozí z nich jsou ve velmi těžké situaci a zjevně trpí dehydratací. Zjistili jsme, že někteří už zemřeli a že mrtvých v minulých 24 hodinách dále přibylo," sdělil Indrika Ratwatte z asijské sekce UNHCR.

Úřad se obrátil na země v okolí Andamanského moře a požádal, aby pomohly loď najít a uprchlíky zachránit. OSN je připravena poskytnout humanitární pomoc a zajistit karanténní opatření.

Více než milion Rohingů, kteří uprchli před pronásledováním v Barmě, žije v přeplněných táborech v Bangladéši. Převaděči jim slibují lepší život jinde a nejčastěji čluny s nimi míří do Malajsie s většinovým muslimským obyvatelstvem.

Rohingové tvoří v převážně buddhistické Barmě muslimkou menšinu a čelí tam dlouhodobé diskriminaci. Okolo 750.000 jich v roce 2017 po etnických čistkách vedených buddhistickými milicemi a armádou prchlo do sousedního Bangladéše. Přidali se tak ke zhruba 200.000 dalších Rohingů, které tam vyhnaly předchozí vlny násilí. Příval uprchlíků vedl bangladéšské úřady k výstavbě táborů, které jsou ale přeplněné a panují v nich špatné podmínky.

Související

Více souvisejících

OSN Rohingové

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 32 minutami

před 42 minutami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 9 hodinami

Teplé počasí se vrací. O víkendu teploty výrazně porostou

O víkendu se začne počasí oteplovat. Teploty porostou až k 23 stupňům, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy