OSN požádala asijské státy o pomoc Rohingům na unášeném člunu

Andamanským mořem je unášen porouchaný člun, na němž jsou uprchlíci z menšinového etnika Rohingů. Upozornil na to dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle jehož informací někteří z nich již zemřeli kvůli nedostatku jídla a vody. Úřad vyzval vlády jihoasijských zemí, aby uprchlíkům pomohly.

Člun vyplul z bangladéšského města Cox's Bázár před deseti dny. Porouchal se mu ale motor a plavidlo je už týden unášeno na moři. OSN nemá přesnou informaci o počtu lidí na palubě ani o pozici člunu. Ví ale, že uprchlíkům už před několika dny došlo jídlo a voda.

"Mnozí z nich jsou ve velmi těžké situaci a zjevně trpí dehydratací. Zjistili jsme, že někteří už zemřeli a že mrtvých v minulých 24 hodinách dále přibylo," sdělil Indrika Ratwatte z asijské sekce UNHCR.

Úřad se obrátil na země v okolí Andamanského moře a požádal, aby pomohly loď najít a uprchlíky zachránit. OSN je připravena poskytnout humanitární pomoc a zajistit karanténní opatření.

Více než milion Rohingů, kteří uprchli před pronásledováním v Barmě, žije v přeplněných táborech v Bangladéši. Převaděči jim slibují lepší život jinde a nejčastěji čluny s nimi míří do Malajsie s většinovým muslimským obyvatelstvem.

Rohingové tvoří v převážně buddhistické Barmě muslimkou menšinu a čelí tam dlouhodobé diskriminaci. Okolo 750.000 jich v roce 2017 po etnických čistkách vedených buddhistickými milicemi a armádou prchlo do sousedního Bangladéše. Přidali se tak ke zhruba 200.000 dalších Rohingů, které tam vyhnaly předchozí vlny násilí. Příval uprchlíků vedl bangladéšské úřady k výstavbě táborů, které jsou ale přeplněné a panují v nich špatné podmínky.

Související

Více souvisejících

OSN Rohingové

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 42 minutami

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

FT: Česko po Evropě shání 1,5 miliardy dolarů na munici pro Ukrajinu. Ví, kde ji koupit

Česká republika se postavila do čela iniciativy usilující o shromáždění 1,5 miliardy dolarů (35 miliard korun) na dělostřeleckou munici pro Ukrajinu. Uvedl to deník Financial Times (FT) s tím, že ve hře je možnost zakoupit munici v zemích mimo EU. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy