NÁZOR - Rozhodnutí Aun Schan Su Ťij osobně hájit Barmu v obvinění z genocidy před Mezinárodním soudním dvorem strhává poslední zbytky morální kredibility z postavy, která byla kdysi oceňována jako zastánce demokracie a bojovník proti útlaku, kritizuje editorial serveru The Guardian. Renomovaný deník dodává, že v sázce je však víc než pověst jedná ženy.
Zločiny jsou zdokumentovány
Stejně tak nejde o 6 barmských vojenských představitelů, včetně hlavního velitele armády, kteří mají být podle vyšetřovatelů OSN souzeni za "nejzávažnější" zločiny proti civilnímu obyvatelstvu, včetně genocidy, konstatuje britský server. Deklaruje, že jde především o 700 tisíc rohingských muslimů z Arakanského státu, kteří museli po roce 2016 utéct do sousedního Bangladéše.
Při armádní operaci v Arakanském státu zahynulo podle vyšetřovatelů mezinárodního společenství na 10 tisíc lidí a 600 tisíc dalších žije v podmínkách, které se rovnají apartheidu, kdy jsou jim odpírána základní práva, upozorňuje editorial.
Žalobu podali právníci z Gambie, které podpořila Organizace islámské spolupráce sdružující 57 zemí, nastiňuje The Guardian. Konstatuje, že podle žalobců mělo v Arakanském státu docházet k masovému zabíjení před popravčí četou, podřezávání hrdel, vraždění kojenců, mučení, znásilňování a vypalování vesnic, přičemž tyto aktivity byly prováděny systematicky s celkovým či částečným cílem zlikvidovat Rohingy jako skupinu.
"Tyto zločiny jsou dobře zdokumentovány," píše prestižní deník. Podotýká, že i Su Ťij připustila, že v některých případech nelze vyloučit nepřiměřené užití síly ze strany příslušníků bezpečnostních složek, které nebylo v souladu s mezinárodním humanitárním právem, případně malé rozlišování mezi povstalci a civilisty.
Podle Su Ťij, která ani jednou nepoužila slovo Rohingové, ovšem nešlo o genocidu, uvádí britský deník. Doplňuje, že bývalá disidentka odmítla obvinění vůči Barmě jako neúplná a fakticky zavádějící.
Veškeré důkazy ukazují, že "čistící operace", která přišla poté, co militantní skupiny v Arakanském státu provedly několik útoků na příslušníky bezpečnostních složek, nebyla cíleným zásahem proti povstalcům, ale pogromem proti národu, který čelí letité diskriminaci, deklaruje The Guardian. Kritizuje tvrzení Su Ťij, že barmská vláda nehnala přiměřeně zasahující vojáky k zodpovědnosti - ti odsouzení za vraždu deseti muslimů ve vesnici Inn Din byli propuštění po necelém roce, zatímco dva novináři agentury Reuters, kteří na vraždění upozornili, strávili ve vězení téměř rok a půl.
Nejde pouze o Rohingy
Osobní zapojení Su Ťij do obhajoby rozptýlilo veškeré naděje, že jednala jen zdráhavě jako představitel civilní vlády v zemi, kde má stále hlavní slovo armáda, deklaruje prestižní server. Dodává, že demonstrace oslavující její účast v procesu posilují podezření, že jedná s cílem zvýšit si popularitu před volbami v roce 2020.
"Zatímco (Su Ťij) hájí svou zemi před nejvyšším soudem OSN v Haagu, desítky Rohingů - včetně 23 dětí - jsou souzeni v Barmě za pokus utéct před utrpením," píše editorial. Zároveň připouští, že prokázat genocidu vyžaduje důkazy o záměru a zvěrstvech a laťka je nastavena vysoko.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Není rovněž vůbec jasné, jaký dopad by mělo i předběžné opatření soudu na ochranu Rohingů, přiznává The Guardian. Poukazuje, že Mezinárodní soudní dvůr jej vydal v roce 1993 ale o dva roky později bylo ve Srebrenici stejně zmasakrováno 8 tisíc mužů a chlapců.
Barmští generálové si v zásadě zvykli na mezinárodní kritiku, ale možnost, že jednoho dne byl mohli čelit důsledkům svých činů, je může odradit od nejhorších kroků, stejně jako může soud zvýšit tlak na Radu bezpečnosti OSN, aby se tématem zabývala, naznačuje renomovaný server. Kritizuje, že se příliš nemluví o roli Číny při ochraně barmské vlády.
Soud musí pokračovat, jednak kvůli naději, že poskytne jistou ochranu Rohingům, ale také kvůli tomu, že verdikt hodně napoví nejen o situaci v Barmě, ale o kolektivní lidskosti, deklaruje The Guardian.
20. prosince 2024 10:17
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
Související
OSN požádala asijské státy o pomoc Rohingům na unášeném člunu
Mohutný požár zachvátil tábor Rohingů, obchody a stovky provizorních příbytků lehly popelem
Rohingové , barma , Aun Schan SuŤij , genocida , Mezinárodní soudní dvůr v Haagu (ICJ)
Aktuálně se děje
před 3 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 4 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 6 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 14 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
Teror v německém Magdeburgu proběhl prakticky na den přesně osm let od brutálního teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně. Oproti několika případům z posledního měsíce – tentokrát už se německým bezpečnostním složkám tragédii zabránit nepodařilo.
Zdroj: Jakub Jurek