NÁZOR - Rozhodnutí Aun Schan Su Ťij osobně hájit Barmu v obvinění z genocidy před Mezinárodním soudním dvorem strhává poslední zbytky morální kredibility z postavy, která byla kdysi oceňována jako zastánce demokracie a bojovník proti útlaku, kritizuje editorial serveru The Guardian. Renomovaný deník dodává, že v sázce je však víc než pověst jedná ženy.
Zločiny jsou zdokumentovány
Stejně tak nejde o 6 barmských vojenských představitelů, včetně hlavního velitele armády, kteří mají být podle vyšetřovatelů OSN souzeni za "nejzávažnější" zločiny proti civilnímu obyvatelstvu, včetně genocidy, konstatuje britský server. Deklaruje, že jde především o 700 tisíc rohingských muslimů z Arakanského státu, kteří museli po roce 2016 utéct do sousedního Bangladéše.
Při armádní operaci v Arakanském státu zahynulo podle vyšetřovatelů mezinárodního společenství na 10 tisíc lidí a 600 tisíc dalších žije v podmínkách, které se rovnají apartheidu, kdy jsou jim odpírána základní práva, upozorňuje editorial.
Žalobu podali právníci z Gambie, které podpořila Organizace islámské spolupráce sdružující 57 zemí, nastiňuje The Guardian. Konstatuje, že podle žalobců mělo v Arakanském státu docházet k masovému zabíjení před popravčí četou, podřezávání hrdel, vraždění kojenců, mučení, znásilňování a vypalování vesnic, přičemž tyto aktivity byly prováděny systematicky s celkovým či částečným cílem zlikvidovat Rohingy jako skupinu.
"Tyto zločiny jsou dobře zdokumentovány," píše prestižní deník. Podotýká, že i Su Ťij připustila, že v některých případech nelze vyloučit nepřiměřené užití síly ze strany příslušníků bezpečnostních složek, které nebylo v souladu s mezinárodním humanitárním právem, případně malé rozlišování mezi povstalci a civilisty.
Podle Su Ťij, která ani jednou nepoužila slovo Rohingové, ovšem nešlo o genocidu, uvádí britský deník. Doplňuje, že bývalá disidentka odmítla obvinění vůči Barmě jako neúplná a fakticky zavádějící.
Veškeré důkazy ukazují, že "čistící operace", která přišla poté, co militantní skupiny v Arakanském státu provedly několik útoků na příslušníky bezpečnostních složek, nebyla cíleným zásahem proti povstalcům, ale pogromem proti národu, který čelí letité diskriminaci, deklaruje The Guardian. Kritizuje tvrzení Su Ťij, že barmská vláda nehnala přiměřeně zasahující vojáky k zodpovědnosti - ti odsouzení za vraždu deseti muslimů ve vesnici Inn Din byli propuštění po necelém roce, zatímco dva novináři agentury Reuters, kteří na vraždění upozornili, strávili ve vězení téměř rok a půl.
Nejde pouze o Rohingy
Osobní zapojení Su Ťij do obhajoby rozptýlilo veškeré naděje, že jednala jen zdráhavě jako představitel civilní vlády v zemi, kde má stále hlavní slovo armáda, deklaruje prestižní server. Dodává, že demonstrace oslavující její účast v procesu posilují podezření, že jedná s cílem zvýšit si popularitu před volbami v roce 2020.
"Zatímco (Su Ťij) hájí svou zemi před nejvyšším soudem OSN v Haagu, desítky Rohingů - včetně 23 dětí - jsou souzeni v Barmě za pokus utéct před utrpením," píše editorial. Zároveň připouští, že prokázat genocidu vyžaduje důkazy o záměru a zvěrstvech a laťka je nastavena vysoko.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Není rovněž vůbec jasné, jaký dopad by mělo i předběžné opatření soudu na ochranu Rohingů, přiznává The Guardian. Poukazuje, že Mezinárodní soudní dvůr jej vydal v roce 1993 ale o dva roky později bylo ve Srebrenici stejně zmasakrováno 8 tisíc mužů a chlapců.
Barmští generálové si v zásadě zvykli na mezinárodní kritiku, ale možnost, že jednoho dne byl mohli čelit důsledkům svých činů, je může odradit od nejhorších kroků, stejně jako může soud zvýšit tlak na Radu bezpečnosti OSN, aby se tématem zabývala, naznačuje renomovaný server. Kritizuje, že se příliš nemluví o roli Číny při ochraně barmské vlády.
Soud musí pokračovat, jednak kvůli naději, že poskytne jistou ochranu Rohingům, ale také kvůli tomu, že verdikt hodně napoví nejen o situaci v Barmě, ale o kolektivní lidskosti, deklaruje The Guardian.
1. listopadu 2024 16:19
"Nezájem." Čína se konečně vyjádřila k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině
Související
OSN požádala asijské státy o pomoc Rohingům na unášeném člunu
Mohutný požár zachvátil tábor Rohingů, obchody a stovky provizorních příbytků lehly popelem
Rohingové , barma , Aun Schan SuŤij , genocida , Mezinárodní soudní dvůr v Haagu (ICJ)
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
včera
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
včera
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.
Zdroj: Libor Novák