Aun Schan SuŤij

SuŤij, Aun Schan, barmská disidentka

Vězněná barmská politička Su Ťij popřela obvinění z volebních podvodů

Svržená barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij dnes u soudu popřela, že by se při volbách v roce 2020 dopustila volebních podvodů. Obvinila ji z toho vojenská junta, která loni provedla převrat a Su Ťij stejně jako další představitele minulého režimu uvěznila. Za volební podvod podle agentury AP hrozí tříletý trest, Su Ťij je ale souzená i v dalších kauzách a dostala v nich už 11 let vězení.
SuŤij, Aun Schan, barmská disidentka

Soud poslal bývalou barmskou vůdkyni Su Ťij na dva roky do vězení

Barmský soud dnes uložil svržené vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij čtyřletý trest za podněcování k násilí a porušení protikoronavirových opatření. Státní televize později podle agentury Reuters uvedla, že šéf vojenské vlády Min Aun Hlain političku částečně omilostnil a výši trestu jí snížil na dva roky.
SuŤij, Aun Schan, barmská disidentka

Svržená barmská vůdkyně Su Ťij byla obviněna z volebních podvodů

Svržená barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij byla obviněna z volebních podvodů při loňských listopadových parlamentních volbách, které jasně vyhrála její Národní liga pro demokracii (NLD). Obvinění vznesla nová volební komise, jmenovaná vojenskou vládou, která od únorového převratu zemi vládne. Junta převrat zdůvodnila právě podvody při hlasování.
SuŤij, Aun Schan, barmská disidentka

Barmská vůdkyně Su Ťij čelí v dalším procesu obžalobě z korupce

Svržená barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij si dnes v dalším procesu vedeném proti ní, tentokrát kvůli údajné korupci, vyslechla výpověď svého bývalého spojence, který vystupuje jako důležitý svědek obžaloby. Su Ťij je od únorového puče vězněna kvůli řadě obvinění, která však její právníci odmítají s tím, že jsou politicky motivovaná.
SuŤij, Aun Schan, barmská disidentka

Svržená barmská vůdkyně Su Ťij si vyslechla další obvinění

Bývalá barmská vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij čelí dalšímu obvinění z porušení zákona o zvládání katastrof v souvislosti s koronavirovou krizí. Po dnešním soudním jednání, které se konalo prostřednictvím videokonference, to podle agentury Reuters uvedl její právník.
SuŤij, Aun Schan, barmská disidentka

Bývalá barmská vůdkyně Su Ťij čelí novému obvinění

Bývalá barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij čelí ze strany barmských úřadů novému obvinění. Viní ji, že porušila zákon o státním tajemství z koloniální éry. To je zatím nejzávažnější vznesené obvinění, tvrdí její právník. Politička a nositelka Nobelovy ceny za mír vypadala dnes před soudem v dobré kondici, není ale jasné, zda má informace o dění v zemi, uvedla agentura Reuters.
SuŤij, Aun Schan, barmská disidentka

Barmská televize odvysílala svědectví o úplatcích pro Su Ťij

Barmská státní televize dnes odvysílala pořad, v němž prominentní podnikatel řekl, že dal svržené barmské političce Do Aun Schan Su Ťij v letech 2019 a 2020 zhruba 550.000 dolarů (12 milionů korun). Junta, která se ujala moci převratem 1. února, minulý týden oznámila, že Su Ťij vyšetřuje pro podezření z přijetí úplatků. Nositelka Nobelovy ceny za mír je od puče zatčená.
Protesty proti vojenské juntě v Barmě. (15.3.2021)

V Barmě po nejkrvavějším dni pokračují protesty proti převratu

Barmští demonstranti i dnes vyšli do ulic na protest proti únorovému vojenskému převratu, přestože členové bezpečnostních složek v neděli postříleli v několika městech více než 40 protestujících. Nejvíce obětí bylo v neděli hlášeno z hospodářského centra země Rangúnu, kde demonstranti podezírající Peking z podpory barmské vojenské junty zapalovali čínské textilní a další továrny.
SuŤij, Aun Schan, barmská disidentka

Barmská vojenská junta obvinila Su Ťij z přijetí nelegální platby a zlata

Barmská vojenská junta, která stojí za únorovým převratem v zemi, dnes obvinila zadržovanou opoziční vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij, že přijala nelegální platbu 600.000 dolarů (13,1 milionu korun) a 11 kilogramů zlata. Stalo se to údajně v době jejího vládního působení a podle mluvčího junty byla tato skutečnost velmi pečlivě ověřena, píše Reuters.
Barma, ilustrační foto

Demonstranti v Barmě auty zatarasili ulice Rangúnu

Barmští demonstranti dnes pomocí zaparkovaných aut zablokovali ulice Rangúnu, aby tak v největším městě Barmy znemožnili pohyb armádních sil. Protestují proti převratu z 1. února, při němž armáda svrhla zvolenou vládu premiérky a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Do demonstrací po celé zemi se dnes znovu zapojily desítky tisíc lidí; podle agentury AP byly protestní akce dnes vůbec nejpočetnější od puče.
Vojenský převrat v Barmě

Desetitisíce lidí v Barmě opět protestovaly proti převratu

Desetitisíce lidí dnes v Barmě druhým dnem protestovaly proti pondělnímu vojenskému převratu a proti zadržování zvolené šéfky civilní vlády Do Aun Schan Su Ťij. Informuje o tom agentura Reuters, podle níž jsou současné protesty největší od roku 2007. Barmská junta dnes zároveň ukončila zhruba denní blokádu internetu, hlásí světová média. Svou solidaritu s Barmánci vyjádřil papež František.
Vojenský převrat v Barmě

Z Barmy je hlášen výpadek internetu. Protestovalo se v Rangúnu i Praze

Obyvatelé Barmy dnes protestovali proti pondělnímu vojenskému převratu, při němž byla svržena zvolená civilní vláda a její vůdkyně, nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Byl to největší protest od puče, informovala agentura Reuters, podle níž do ulic vyšly desetitisíce lidí. Televize BBC hovoří o tisících protestujících.
SuŤij, Aun Schan, barmská disidentka

Barmská policie obvinila Su Ťij, zůstává ve vazbě

Barmská policie dnes oznámila, že prohledala dům někdejší barmské vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, našla v něm nelegálně dovezené vysílačky a obvinila političku z porušení dovozního zákona. Ve vazbě by měla zůstat do 15. února, dodala policie. Su Ťij je držena v metropoli Neipyijtu v domácím vězení od pondělí, kdy barmská armáda provedla vojenský převrat a vyhlásila v zemi na rok výjimečný stav.
SuŤij, Aun Schan, barmská disidentka

Strana barmské vůdkyně Su Ťij žádá její propuštění

Barmská Národní liga pro demokracii (NLD) dnes vyzvala armádu, aby propustila vůdkyni NLD a nositelku Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij z domácího vězení a aby uznala výsledky parlamentních voleb z roku 2020. Barmská armáda v pondělí provedla vojenský převrat, zadržela Su Ťij a prezidenta Win Myina a vyhlásila v zemi na rok výjimečný stav.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Češi především díky čtyřem bodům kapitána Červenky jasně přehráli Brity 4:1

Z pohledu českého národního týmu to byl v sobotu pohodový večer. Proti Britům, kteří nikterak výrazně českým hráčům duel nezkomplikovali a umožnili jim bezstarostnou cestu za dalšími třemi body, tak svěřenci kouče Radima Rulíka v klidu došli k výhře 4:1. Tu navíc režíroval ten nejzkušenější z Čechů, samotný kapitán Roman Červenka, jenž zaznamenal čtyři asistence. Do utkání pak nastoupil i Martin Nečas, který teprve kolem sobotního poledne přiletěl ze zámoří, ovšem na své první body na turnaji si bude muset ještě počkat.

včera

Král Charles III.

Karel III. vezme do Francie další dva zástupce monarchie. Kate zůstane doma

Za zlověstné signály mohou někteří Britové považovat poslední informace zevnitř monarchie. Zatímco král Karel III. se vrátil k povinnostem a chystá se dokonce do ciziny, princezna Kate, která si vyslechla stejnou diagnózu, se nadále drží v ústraní. Nebude ani součástí královské delegace do zahraničí. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 

včera

Medvěd hnědý, ilustrační foto

Medvěd Wojtek. Zvíře, které před 80 lety pomohlo vybojovat vítězství v bitvě o Monte Cassino

V poslední době k nám ze sousedního Slovenska přicházejí zprávy o napadení lidí medvědem. Soužití člověka a medvěda je doloženo již z dob pravěku, postupem času si toto zvíře lidé dokázali i ochočit. Toho je důkazem například medvěd Wojtek, který se uplatnil v armádě za druhé světové války. Přesně před 80 lety pomohl porazit nacistická vojska v bitvě o Monte Cassino.

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Dosud neporažené Švýcarsko si smlslo na neškodném Dánsku, Švédové rozhodli třemi góly během 26 vteřin

Jasnými výsledky skončily sobotní polední zápasy. Zatímco ve skupině A potvrdili Dánové, že se jim na tomto MS i přesto, že se zřejmě vyhnou sestupu, jinak herně nedaří a s favorizovanými Švýcary nakonec prohráli jasně 0:8, v ostravském duelu proti sobě nastoupili suverénně působící Švédové proti obhájcům bronzu z Lotyšska. Ani tento pobaltský účastník přes počáteční vyrovnaný hokej nenašel recept na švédskou reprezentaci, která v tomto utkání přečkala pětiminutové oslabení a po něm rozhodla třemi brankami v rekordním rozmezí 26 sekund. Švédové nakonec vyhráli 7:2 a stejně jako Švýcaři ve skupině A i oni se můžou zatím těšit z neporazitelnosti.

včera

Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory)

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.

včera

Český národní tým, ilustrační fotografie.

Nečas myslel na přílet do Prahy hned po skončení v play-off NHL. Pohmožděná žebra vyloučil

Pětadvacetiletý útočník Martin Nečas i přes zpoždění letu z Ameriky do Česka je již v Praze a krátce po připojení k národnímu mužstvu se vyjádřil pro česká média. Uvedl, že prakticky hned po konci v play-off NHL s Carolinou nepřemýšlel nad ničím jiným než nad tím, jak se co nejrychleji přesunout do dějiště světového šampionátu, tedy do Prahy. Jak sám také řekl, nejraději by už nastoupil večer proti Británii a zároveň vyvrátil, že by snad měl něco se žebry.

včera

včera

Polský premiér Donald Tusk na tiskové konferenci v kancléřství předsedy vlády ve Varšavě (Polsko, 14. května 2024).

Po Ficovi je v ohrožení další evropský premiér. Tuskovi vyhrožovali smrtí

Záběry z Handlové, kde došlo k atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica, otřásly ve středu 15. května celým světem. Premiér je nyní stabilizován po náročné operaci, avšak jeho stav zůstává nadále kritický. Tento útok zasáhl nejdůležitějšího člena slovenské vlády, což vyvolalo obavy o bezpečnost v celé Evropě, když se již objevily výhrůžky proti vládám i v jiných zemích kontinentu jen několik dní po události.

Aktualizováno včera

Juraj Cintula

Na Slovensku se začalo rozhodovat o osudu atentátníka na Fica

Specializovaný trestní soud v Pezinku v sobotu poslal do vazby Juraje C., který je obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Obviněného dnes k soudu eskortovala policie, na místě panovala přísná bezpečnostní opatření. K atentátu na politika došlo ve středu, zdravotní stav premiéra zůstává vážný, nicméně je stabilizovaný. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

včera

David Pastrňák

Příjezd Pastrňáka se Zachou by národní tým přivítal. Chystá se telefonát

Podobně jako u Davida Kämpfa a Martina Nečase, kdy těmto hráčům volali Petr Nedvěd s Martinem Havlátem téměř hned po vypadnutí jejich týmů z play-off kanadsko-americké NHL, budou nyní tito členové realizačního týmu národního mužstva během soboty kontaktovat oba hráče Bostonu Davida Pastrňáka a Pavla Zachu za účelem jejich posílení reprezentace na domácím MS.

včera

Robert Fico

Ficův stav se zásadně nemění. Kaliňák ale zmínil pozitivní prognózu

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je nadále vážný, nicméně stabilizovaný, uvedla ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Fico, jehož po středečním výjezdním zasedání vlády v Handlové několikrát postřelil atentátník, zůstává pro tuto chvíli v nemocnici v Banské Bystrici. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

V sobotu národní tým posílí ze zámoří Nečas. Do Prahy by mohli přijet také Pastrňák se Zachou

Během pátečního večera, kdy čeští hokejisté ještě na ledě pražské O2 Areny hráli duel s Rakouskem (4:0), přišla dlouho očekávaná zpráva o první posile z kanadsko-americké NHL. Po vypadnutí Caroliny z play-off zámořské soutěže se jí stal útočník Martin Nečas. Ten by měl dorazit do Prahy v sobotu před polednem a pak se rozhodne, zda se již dnes večer představí v zápase proti Velké Británii. Poté, co navíc z play-off NHL v noci na sobotu českého času vypadl Boston, je ve hře i příjezd Davida Pastrňáka a Pavla Zachy.

včera

Ukrajinci prchají z Charkovské oblasti před ruskou armádou. Jsou jich tisíce

Domovy v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny už kvůli probíhající ruské ofenzivě muselo opustit téměř 10 tisíc lidí, uvedl tamní gubernátor Oleh Synehubov. Rusové zahájili boje v nové oblasti před několika dny. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy