Barmští demonstranti i dnes vyšli do ulic na protest proti únorovému vojenskému převratu, přestože členové bezpečnostních složek v neděli postříleli v několika městech více než 40 protestujících. Nejvíce obětí bylo v neděli hlášeno z hospodářského centra země Rangúnu, kde demonstranti podezírající Peking z podpory barmské vojenské junty zapalovali čínské textilní a další továrny.
Čínský státní list Global Times uvedl, že při nedělních demonstracích bylo poničeno 32 továren, škody dosáhly 240 milionů jüanů (810 milionů Kč) a dva čínští zaměstnanci utrpěli zranění.
Neděle byla nejkrvavějším dnem od 1. února, kdy armáda svrhla demokraticky zvolenou vládu vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij. Ta se měla dnes prostřednictvím videokonference zúčastnit soudního slyšení, které ale bylo odročeno na 24. března kvůli nefungujícímu internetovému připojení. Nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij byla od puče obviněna v několika kauzách, včetně přijetí nelegální platby 600.000 dolarů (13,2 milionu korun) a 11 kilogramů zlata, nezákonného dovozu vysílaček či porušení zákona o zvládání katastrof v souvislosti s koronavirovou krizí.
Dnešní protesty si zatím vyžádaly šest mrtvých. Pět obětí bylo hlášeno ze dvou měst ve střední části země a jedna z druhého největšího barmského města Mandalaj. V některých čtvrtích Mandalaje a Rangúnu barmská armáda vyhlásila v neděli stanné právo.
Lékař z Rangúnu pod podmínkou anonymity agentuře Reuters řekl, že ve městě v neděli zahynulo nejméně 37 demonstrantů. Na jiných místech Barmy podle neziskové Asociace pro pomoc politickým vězňům (AAPP) bylo zabito dalších 16 protestujících a také jeden policista. Rovněž zpravodajský server BBC News stanovil počet obětí zhruba na 50, agentura AFP píše o nejméně 44 mrtvých.
Čínské ministerstvo zahraničí dnes vyjádřilo obavy o své občany v Barmě. "Přejeme si, aby barmské úřady přijaly další relevantní a efektivní opatření k zajištění bezpečnosti zaměstnanců a majetku čínských společností," řekl mluvčí ministerstva Čao Li-ťien.
Související
Zvrat v Myanmaru: Armáda získává zpět území díky náletům. A Číně
Tragická bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru a Thajsku přesáhla hranici dvou tisíc obětí
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Tragédie v Prostějově. Jeden člověk nepřežil fyzické napadení
před 1 hodinou
Netanjahu promluvil o útoku na íránské ropné pole. Jednali jsme sami, řekl
před 2 hodinami
Počasí bude o víkendu deštivé, pak se oteplí
včera
Jak se zbavit závislosti na Hormuzském průlivu? Netanjahu navrhuje vybudování potrubí přes Arabský poloostrov
včera
Írán už nedokáže obohacovat uran, není jasné, kdo zemi vede, řekl Netanjahu. Nevyloučil pozemní invazi
včera
Ostře sledovaná návštěva se odkládá. Trump kvůli Íránu do Číny zatím nepojede
včera
Babiš asi dokáže v NATO lépe vysvětlit, proč Česko neinvestuje do obrany, poznamenal ironicky Pavel
včera
Summit Evropské unie průlom nepřinesl. Maďarsko a Slovensko se přesvědčit nepodařilo
včera
Kuba se kvůli ropné blokádě ocitá na hraně úplného kolapsu
včera
„Likvidace padouchů něco stojí.“ Hegseth odmítl upřesnit, kdy USA ukončí válku s Íránem
včera
Největší rezervy zemního plynu na světě. Gigantické ložisko South Pars je světový unikát
včera
Trump tvrdí, že o útocích na South Pars USA nevěděly. Pomáhaly je přitom zrealizovat, píše CNN
včera
BBC: Evropská unie se nepoučila. Zaspala a probudila se v další energetické krizi
včera
Válka s Íránem stojí USA astronomické částky
včera
Trump hrozí Íránu zničením největšího pole zemního plynu na světě
včera
Nepochopitelný útok, který ničí trhy. Babiš reaguje na izraelské údery
včera
Trump podlehl lobbistům, Írán nechystal 11. září ani Pearl Harbor, říká končící šéf protiteroristického oddělení
včera
Koubek zveřejnil svoji první nominaci. Na baráž s Irskem se Šulcem, Daridou i Klimentem
včera
Bude to nejlepší. Babiš vysvětlil, proč nechce Pavla na summitu NATO
včera
Trump svalil vinu na Izrael. Američané prý o útoku na ropné pole nevěděli
Americký prezident Donald Trump prohlásil, že za útok na cenné íránské ropné pole je zodpovědný Izrael. Teheránu vzkázal, že k dalším podobným útokům nedojde, pokud se íránská armáda zdrží odvetných útoků, jejichž cílem se v uplynulých hodinách stal Katar.
Zdroj: Lucie Podzimková