Začal soud se svrženou barmskou vůdkyní Su Ťij za údajné volební podvody

V barmské metropoli Neipyijto dnes začal další proces se svrženou barmskou vůdkyní Do Aun Schan Su Ťij a sesazeným prezidentem Winem Myinem. Obžalováni jsou z volebních podvodů. Su Ťij čelí různým obviněním ve více procesech, přičemž ve dvou už byla odsouzena.

Národní liga pro demokracii (NLD) nyní 76leté Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč. Vedení armády odůvodnilo převrat tím, že volby byly zmanipulované, což ale nezávislí volební pozorovatelé nepotvrdili. Převrat vyvolal masové demonstrace, které armáda krvavě potlačila.

Z volebního podvodu Su Ťij obvinila loni v listopadu státní volební komise, jejíž členy jmenovala vojenská vláda. Pokud soud obžalovanou uzná vinnou, hrozí jí podle agentury AP tři roky vězení. V případě odsuzujícího rozsudku může být rovněž rozpuštěna její strana NLD, která by se tak nemohla zúčastnit nových voleb.

Od chvíle, kdy byla po převratu vzata do vazby, čelila Su Ťij řadě obvinění. Její stoupenci a skupiny pro lidská práva tvrdí, že případy proti ní jsou nepodložené a byly vykonstruovány tak, aby zabránily jejímu návratu do politiky a účasti v nových volbách. Ty armáda slíbila uspořádat do roku 2023. Všechny procesy jsou uzavřené a obhájci mají nařízeno o průběhu řízení mlčet.

Nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij si nyní odpykává šest let vězení, k nimž byla odsouzena v předchozích kauzách. V lednu dostala čtyřletý trest za nelegální dovoz a držení vysílaček a předtím byla odsouzena mimo jiné za podněcování k násilí.

Je také souzena kvůli údajnému porušení zákona o úředním tajemství, za které lze uložit trest až 14 let vězení. V pěti dalších, korupčních kauzách jí hrozí 15 let odnětí svobody.

Související

Barma, ilustrační fotografie.

Cyklon zabil v Barmě nejméně tři lidi, evakuace se týkala stovek tisíc osob

Vysoké vlny, vyvolané cyklonem Mocha, dnes zaplavily část barmského města Sistwei ležícího na pobřeží Bengálského zálivu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ale cyklon převážně ušetřil oblast s největším uprchlickým táborem na světě, který se nachází u města Cox's Bázár v sousedním Bangladéši. V Barmě přišli v důsledku bouře o život nejméně tři lidé.

Více souvisejících

barma Aun Schan SuŤij

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 43 minutami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

včera

včera

včera

Válka v Izraeli bude pokračovat ještě týdny. Američané by si přáli brzký konec bojů

Izraelská armáda potřebuje přibližně další dva měsíce na dokončení probíhající pozemní ofenzivy ve městě Chán Júnis na jihu Pásma Gazy a ukončení první fáze války proti teroristickému hnutí Hamás, které konflikt rozpoutalo říjnovým útokem na izraelském území.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy