Bývalá barmská vůdkyně Su Ťij čelí novému obvinění

Bývalá barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij čelí ze strany barmských úřadů novému obvinění. Viní ji, že porušila zákon o státním tajemství z koloniální éry. To je zatím nejzávažnější vznesené obvinění, tvrdí její právník. Politička a nositelka Nobelovy ceny za mír vypadala dnes před soudem v dobré kondici, není ale jasné, zda má informace o dění v zemi, uvedla agentura Reuters.

Nové obvinění bylo vzneseno před týdnem, řekl právník v rozhovoru s Reuters. Úřady již dříve obžalovaly Su Ťij z dalších trestných činů jako porušení protiepidemických nařízení či nelegální držení přenosných rádií. Obviněním čelí i další představitelé bývalé vlády a Národní ligy pro demokracii, jejíž je Su Ťij vůdkyní. Další stání u soudu je naplánované na 12. dubna.

Proti armádě a únorovému vojenskému puči se dnes znovu uskutečnily demonstrace. Při nich byly podle médií zabity přinejmenším dvě osoby. Podle opoziční Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) barmské bezpečnostní síly od převratu zabily 538 civilistů.

Junta puč zdůvodňuje údajnými podvody při loňských volbách. Zpochybnila vítězství Národní ligy pro demokracii a zatkla Su Ťij, stejně jako další představitele strany.

Barmská armáda ale nečelí jen tlaku protestů v ulicích. Aktivnější jsou i ozbrojené skupiny povstalců v různých částech země. Armáda kačjinské nezávislosti (KIA), která působí na severu země, dnes údajně při útoku zabila nejméně 20 vojáků a zničila čtyři vojenská vozidla. Barmská armáda ztráty nekomentovala. Po vojenském puči zazněly výzvy ke společné akci demonstrantů a etnických menšin, jejichž ozbrojené oddíly dlouhá léta bojují za větší autonomii na centrální vládě. Podle zmocněnkyně OSN pro Barmu Christine Schranerové Burgenerové hrozí, že se vojákům situace v zemi vymkne kontrole a skončí krveprolitím.

Etnickým menšinám se snaží vyjít vstříc i bývalí členové parlamentu a sesazení zákonodárci z Národní ligy pro demokracii. Ti zvažují obnovu demokracie na federální úrovni, která by zaručovala větší autonomii okrajovým oblastem a menšinám.

Související

Do Aun Schan Su Ťij

Su Ťij poslal vojenský soud do vězení na dalších sedm let

Vojenský soud v Barmě dnes uložil opoziční vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij dalších sedm let vězení za korupci. Celkově má nositelka Nobelovy ceny za mír ve vězení strávit 33 let, píše agentura AFP. Su Ťij se stala terčem série obvinění poté, co barmská armáda v loňském roce uskutečnila v zemi puč. Podle opozice jsou obvinění proti Su Ťij politicky motivovaná. Dnešní verdikt odsoudily Spojené státy a EU.

Více souvisejících

Aun Schan SuŤij barma

Aktuálně se děje

před 57 minutami

Nová vláda Andreje Babiše na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění

Rok 2025 převrátil českou politiku vzhůru nohama. Říjnové volby vrátily k moci Andreje Babiše a spolu s ním vznikla křehká koalice ANO, SPD a Motoristů, v níž reálný vliv drží Filip Turek. Vznik vlády provázejí spory s prezidentem Petrem Pavlem i vážné pochyby o kompetenci a etice aktérů. Dosavadní pětikoalice mezitím zaplatila za vlastní komunikační chaos a aféry. Rok 2026 proto spíš, než stabilitu slibuje turbulence a vleklé vnitřní konflikty.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina

Rusové se nadále snaží svět přesvědčit, že opravdu došlo k útoku na rezidenci prezidenta Vladimira Putina. Ministerstvo obrany zveřejnily záběry dronu, jenž se měl na ukrajinské operaci podílet. Zahraniční média ale nedokážou ověřit, zda není video pouze zinscenované.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Silvestrovské oslavy, ilustrační fotografie.

Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví

Česko se připravuje na silvestrovské a novoroční oslavy. Ve střehu jsou samozřejmě i policisté, kteří již zahájili příslušná bezpečnostní opatření. Policie nicméně nemá informace o jakékoliv konkrétní hrozbě. Strážci zákona zároveň vyzvali řidiče k obezřetnosti na silnicích.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz

Tři desítky zdravotníků nad rámec běžného provozu nasadí záchranná služba v hlavním městě po dobu silvestrovských oslav – tradičně nejvytíženějšího dne roku. V ulicích bude vyšší počet posádek i speciální techniky. Nepřehlédnutelný modul Golem bude umístěn stejně jako loni na Staroměstském náměstí.

včera

včera

Vlaky

Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit

Oslava příchodu nového roku znamená tradiční menší zájem o cestování. Provoz na železnici se proto utlumí už ve večerních hodinách. Sváteční klid na železnici se však během Nového roku rychle změní a odpoledne se již očekává ve vlacích rušno. České dráhy jsou připraveny posílit vlaky na nejvíce vytížených dálkových linkách a doporučují zákazníkům rezervaci míst. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin

Kreml nadále rozvíjí tvrzení o ukrajinském dronovém útoku na prezidentovu rezidenci v Novgorodské oblasti. Rusové teď nechtějí informovat o tom, kde se prezident Vladimir Putin nachází. Kyjev již dříve obvinění ze strany Moskvy odmítl. 

včera

včera

Trump varoval Írán. Američané jsou připraveni podniknout další útok

Americký prezident Donald Trump opět upozornil íránský režim, aby se nepokoušel o další vývoj jaderných zbraní. Washington je podle Trumpa připraven na další úder proti íránským jaderným zařízením.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy