Desetitisíce lidí dnes v Barmě druhým dnem protestovaly proti pondělnímu vojenskému převratu a proti zadržování zvolené šéfky civilní vlády Do Aun Schan Su Ťij. Informuje o tom agentura Reuters, podle níž jsou současné protesty největší od roku 2007. Barmská junta dnes zároveň ukončila zhruba denní blokádu internetu, hlásí světová média. Svou solidaritu s Barmánci vyjádřil papež František.
Reuters s odvoláním na interní zprávu OSN píše, že v největším barmském městě Rangúnu se demonstrací zúčastnilo 60.000 lidí, v metropoli Neipyijto protestovalo na 1000 lidí a manifestace jsou hlášeny také z dalších měst a dokonce i vesnic.
Protestující v Rangúnu dnes nesli balonky červené barvy, která symbolizuje stranu svržené premiérky, Národní ligu pro demokracii (NDL), a provolávali "Nechceme vojenskou diktaturu! Chceme demokracii!". Policie ve městě postavila barikády, ale demonstraci se nepokusila ukončit. Někteří protestující policistům dávali květiny. Řidiči troubili a pasažéři drželi fotografie Su Ťij. Protestující rovněž vyjadřovali vzdor třemi zdviženými prsty, tedy gestem známým z americké knižní a filmové série Hunger Games, kde se stalo znakem povstání proti útlaku totalitního režimu.
Současné demonstrace se dosud obešly převážně bez násilí, avšak Reuters dnes s odvoláním na video umístěné na facebooku napsal, že z města Myawaddy byla při zásahu policie proti demonstrantům slyšet střelba. Zpočátku nebylo jasné, o jakou munici šlo. Později se podle agentury objevily fotografie, na kterých jsou vidět protestující se zraněními, která jim zřejmě způsobily gumové projektily.
Obyvatelé Barmy demonstrovali navzdory rozsáhlému výpadku internetu, který zemi postihl v sobotu a trval až do dneška. Podle světových médií síť zablokovalo vojenské vedení země. Britská BBC na svém webu rovněž upozornila na omezené telefonické spojení v zemi. Během dnešního dne však bylo internetové spojení obnoveno.
Navzdory snahám generálů blokovat internet a sociální sítě, byly demonstrace přenášeny na facebooku, který je hlavním komunikačním nástrojem pro miliony Barmánců. Protesty jsou podle Reuters největšími od takzvané Šafránové revoluce v roce 2007, jejíž hybnou sílu představovali budhističtí mniši, přičemž režim pokojné protesty brutálně potlačil.
Už v sobotu obyvatelé Rangúnu a dalších městech na první velké manifestaci od puče dávali najevo nesouhlas s posledním vývojem, kdy armáda zadržela vůdkyni Su Ťij a prezidenta Win Myina i desítky dalších politiků a aktivistů a vyhlásila na rok výjimečný stav. Armáda puč zdůvodnila údajnými podvody při listopadových volbách a generál Min Aun Hlain, který se postavil do čela státu, slíbil jejich vyšetřování.
Dění v zemi odsoudila řada států i organizací. Papež František dnes vyjádřil solidaritu s Barmánci a vojenské vedení země vyzval, aby se snažilo nalézt "demokratickou" harmonii. "Modlím se za to, aby ti, kteří mají zodpovědné pozice v zemi, ukázali upřímnou ochotu sloužit obecnému blahu," pronesl v nedělním poselství na Svatopetrském náměstí nejvyšší představitel katolické církve.
Ve své zemi velmi populární nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij je zadržována v rezidenci v hlavním městě Neipyijto a podle mluvčího NDL se těší dobrému zdraví. Její právník však uvedl, že k ní nemá přístup.
1. listopadu 2024 16:19
"Nezájem." Čína se konečně vyjádřila k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině
Související
Rohingové jsou v Myanmaru terčem masivního násilí. Likviduje je junta i opozice
V Myanmaru se opět bojuje. Občanská válka trvá už čtvrtým rokem
barma , Demonstrace , Aun Schan SuŤij , Papež František
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 1 hodinou
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.
Zdroj: Libor Novák