Bangladéš poslal Rohingy na odlehlý ostrov, je považován za neobyvatelný

Bangladéšská vláda poslala skupinu uprchlíků z řad barmské menšiny Rohingů do karantény na odlehlý ostrov v Bengálském zálivu, který je podle kritiků neobyvatelný, protože je pravidelně zaplavován. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News.

Zmínění uprchlíci přistáli v sobotu na bangladéšském pobřeží po neúspěšném pokusu dostat se lodí do bohatší Malajsie. Bangladéšské úřady uvedly, že jejich karanténa je nutná, aby se zabránilo zavlečení koronaviru do obřích uprchlických táborů u bangladéšského města Cox's Bázár.

V těchto táborech žijí statisíce příslušníků muslimského etnika Rohingů, kteří utekli z převážně buddhistické Barmy před brutálním pronásledováním. Tábory jsou od začátku dubna uzavřeny, zatím v nich nebyl žádný případ nákazy koronavirem zaznamenán. Počet lidí s nemocí covid-19 překročil v pondělí v Bangladéši hranici 10.000.

Ve skupině třicítky barmských běženců, kteří byli odesláni na ostrov Thengar Čár, jsou převážně ženy a děti. Několik uplynulých týdnů strávili migranti na moři ve snaze dostat se do Malajsie, která je pro Rohingy jednou z vysněných zemí kvůli převážně muslimské populaci a prosperující ekonomice. Běženci nejeví příznaky nákazy koronavirem. Zatím není jasné, jestli po skončení karantény na ostrově zůstanou, nebo se vrátí na pevninu.

Při poslední uprchlické vlně přišlo z Barmy do Bangladéše přes 700.000 Rohingů. Bangladéšské úřady poprvé zveřejnily plán na využití nízko položeného ostrova Thengar Čár v Bengálském zálivu pro ubytování rohingských běženců v roce 2015.

Thengar Čár, který vznikl před necelými dvěma desítkami let nahromaděním usazenin z řeky Meghna, se nachází asi 30 kilometrů od ostrova Hatija, který má 600.000 obyvatel, a zhruba devět hodin cesty od uprchlických táborů, kde Rohingové žijí nyní. Na ostrově již byla pro migranty vybudována přístřeší a další zařízení.

Ostrov ale bývá v monzunovém období od června do září pravidelně zatopen, takže lidé z oblasti ho považují za neobyvatelný. "V monzunovém období je vždy část toho ostrova zničena a my se tam v té době neodvažujeme. Jak by tam mohly žít tisíce Rohingů?" uvedl již dříve jeden občan ostrova Hatija.

Bangladéšská vláda údajně začala na ochranu před záplavami budovat na ostrově Thengar Čár hráze. Vzniknout má rovněž velký sklad, který by poskytoval zásoby na několikaměsíční přežití.

Úřady převážně buddhistické Barmy neuznávají Rohingy jako etnikum a hovoří o nich jako o nelegálních přistěhovalcích z Bangladéše. V zemi čelí Rohingové dlouhodobě perzekuci, je jim upíráno občanství a základní lidská práva. Když rohingští povstalci v srpnu 2017 zaútočili na řadu stanovišť barmské policie, armáda zahájila proti příslušníkům této menšiny tažení. OSN označila razie proti Rohingům za etnickou čistku.

Související

OSN, ilustrační foto

OSN požádala asijské státy o pomoc Rohingům na unášeném člunu

Andamanským mořem je unášen porouchaný člun, na němž jsou uprchlíci z menšinového etnika Rohingů. Upozornil na to dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle jehož informací někteří z nich již zemřeli kvůli nedostatku jídla a vody. Úřad vyzval vlády jihoasijských zemí, aby uprchlíkům pomohly.

Více souvisejících

Rohingové Bangladéš uprchlíci

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Karel Schwarzenberg

Česko dává sbohem Karlu Schwarzenbergovi. V katedrále začala zádušní mše

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala zádušní mše v rámci posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem, který zemřel 12. listopadu ve věku 85 let. Šlechtic a příslušník české větve rodu Schwarzenbergů se po sametové revoluci angažoval v politice, několik let šéfoval české diplomacii. 

před 11 minutami

před 1 hodinou

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Gaza

UNRWA: Z Pásma Gazy se stala divočina. Drancování, kamenování, společnost je na pokraji kolapsu

Generální komisař Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků (UNRWA) Philippe Lazzarini v pátek vyzval mezinárodní společenství k zastavení eskalace násilí v pásmu Gazy, kde nerespektování mezinárodního humanitárního práva dosáhlo kritického bodu. Thomas White, šéf UNWRA v Gaze, dodal, že v enklávě se hroutí občanský pořádek, ulice se proměnily v divočinu, konvoje s pomocí jsou drancovány a vozidla OSN kamenována. Společnost je podle něj na pokraji úplného kolapsu.

včera

včera

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

včera

včera

včera

včera

Zvrat v případu největšího lesního požáru v historii ČR. Soud ho vrací žalobcům

Krajský soud v Ústí nad Labem vrací státnímu zastupitelství případ nejrozsáhlejšího lesního požáru v historii České republiky, který loni zachvátil Národní park České Švýcarsko. Žalobci mají podle soudu upřesnit výši škody, která byla vyčíslena na přibližně 350 milionů korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy