Bangladéš poslal Rohingy na odlehlý ostrov, je považován za neobyvatelný

Bangladéšská vláda poslala skupinu uprchlíků z řad barmské menšiny Rohingů do karantény na odlehlý ostrov v Bengálském zálivu, který je podle kritiků neobyvatelný, protože je pravidelně zaplavován. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News.

Zmínění uprchlíci přistáli v sobotu na bangladéšském pobřeží po neúspěšném pokusu dostat se lodí do bohatší Malajsie. Bangladéšské úřady uvedly, že jejich karanténa je nutná, aby se zabránilo zavlečení koronaviru do obřích uprchlických táborů u bangladéšského města Cox's Bázár.

V těchto táborech žijí statisíce příslušníků muslimského etnika Rohingů, kteří utekli z převážně buddhistické Barmy před brutálním pronásledováním. Tábory jsou od začátku dubna uzavřeny, zatím v nich nebyl žádný případ nákazy koronavirem zaznamenán. Počet lidí s nemocí covid-19 překročil v pondělí v Bangladéši hranici 10.000.

Ve skupině třicítky barmských běženců, kteří byli odesláni na ostrov Thengar Čár, jsou převážně ženy a děti. Několik uplynulých týdnů strávili migranti na moři ve snaze dostat se do Malajsie, která je pro Rohingy jednou z vysněných zemí kvůli převážně muslimské populaci a prosperující ekonomice. Běženci nejeví příznaky nákazy koronavirem. Zatím není jasné, jestli po skončení karantény na ostrově zůstanou, nebo se vrátí na pevninu.

Při poslední uprchlické vlně přišlo z Barmy do Bangladéše přes 700.000 Rohingů. Bangladéšské úřady poprvé zveřejnily plán na využití nízko položeného ostrova Thengar Čár v Bengálském zálivu pro ubytování rohingských běženců v roce 2015.

Thengar Čár, který vznikl před necelými dvěma desítkami let nahromaděním usazenin z řeky Meghna, se nachází asi 30 kilometrů od ostrova Hatija, který má 600.000 obyvatel, a zhruba devět hodin cesty od uprchlických táborů, kde Rohingové žijí nyní. Na ostrově již byla pro migranty vybudována přístřeší a další zařízení.

Ostrov ale bývá v monzunovém období od června do září pravidelně zatopen, takže lidé z oblasti ho považují za neobyvatelný. "V monzunovém období je vždy část toho ostrova zničena a my se tam v té době neodvažujeme. Jak by tam mohly žít tisíce Rohingů?" uvedl již dříve jeden občan ostrova Hatija.

Bangladéšská vláda údajně začala na ochranu před záplavami budovat na ostrově Thengar Čár hráze. Vzniknout má rovněž velký sklad, který by poskytoval zásoby na několikaměsíční přežití.

Úřady převážně buddhistické Barmy neuznávají Rohingy jako etnikum a hovoří o nich jako o nelegálních přistěhovalcích z Bangladéše. V zemi čelí Rohingové dlouhodobě perzekuci, je jim upíráno občanství a základní lidská práva. Když rohingští povstalci v srpnu 2017 zaútočili na řadu stanovišť barmské policie, armáda zahájila proti příslušníkům této menšiny tažení. OSN označila razie proti Rohingům za etnickou čistku.

Související

OSN, ilustrační foto

OSN požádala asijské státy o pomoc Rohingům na unášeném člunu

Andamanským mořem je unášen porouchaný člun, na němž jsou uprchlíci z menšinového etnika Rohingů. Upozornil na to dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle jehož informací někteří z nich již zemřeli kvůli nedostatku jídla a vody. Úřad vyzval vlády jihoasijských zemí, aby uprchlíkům pomohly.

Více souvisejících

Rohingové Bangladéš uprchlíci

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

včera

Aktualizováno včera

včera

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy