Valné shromáždění OSN odsoudilo porušování lidských práv v Barmě, ta kritiku odmítá

Valné shromáždění OSN v noci na dnešek schválilo rezoluci odsuzující porušování lidských práv muslimských Rohingů a dalších menšin barmskou vládou. Informaci přinesla agentura AP, jež připomíná, že rezoluce Valného shromáždění nejsou závazné, nicméně odrážejí postoje mezinárodní komunity. Vedení Barmy rezoluci odsoudilo.

Rezoluce prošla poměrem 134 hlasů pro a devět proti, přičemž 28 států se zdrželo hlasování. Kromě odsouzení nezákonného zatýkání, mučení, znásilňování a zabíjení zadržených Rohingů vyzývá dokument barmskou vládu, aby přijala naléhavá opatření proti podněcování nenávisti vůči Rohingům i dalším menšinám ve státech na okraji země a zajistila jim vhodné podmínky pro návrat do vlasti.

Barma neuznává Rohingy jako oficiální etnikum a považuje je za "Bengálce", kteří se nelegálně přistěhovali z Bangladéše. Drtivé většině z nich nepřiznává občanství, ačkoli řada rodin žije na území Barmy po generace.

V srpnu 2017 barmské bezpečnostní složky zahájily proti Rohingům rozsáhlou ofenzivu v reakci na útok rohingských povstalců na policejní stanoviště. Ze svých domovů za několik týdnů uprchlo přes 700.000 příslušníků muslimského etnika. Většina jich nyní pobývá v uprchlických táborech v sousedním Bangladéši, kam se kvůli represím již v minulosti uchýlilo na 400.000 Rohingů.

Velvyslanec Barmy při OSN nejnovější rezoluci nazval "dalším klasickým případem dvojího metru a účelového a diskriminačního uplatňování lidskoprávních norem", jejímž cílem je "vyvinout nežádoucí tlak na Myanmar (moderní název pro Barmu)".

Rohingští uprchlíci se přes ujištění barmské vlády zatím nechtějí do země vracet, protože se podle nich dosud nezměnily represivní podmínky, před nimiž utekli.

Barmu nedávno zažalovala Gambie jménem Organizace islámské spolupráce (OIC) u Mezinárodního soudního dvora OSN kvůli podezřením ze spáchání genocidy. První rozhodnutí tribunálu se čeká až za několik měsíců.

Související

Více souvisejících

OSN barma Rohingové lidská práva

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy