Valné shromáždění OSN odsoudilo porušování lidských práv v Barmě, ta kritiku odmítá

Valné shromáždění OSN v noci na dnešek schválilo rezoluci odsuzující porušování lidských práv muslimských Rohingů a dalších menšin barmskou vládou. Informaci přinesla agentura AP, jež připomíná, že rezoluce Valného shromáždění nejsou závazné, nicméně odrážejí postoje mezinárodní komunity. Vedení Barmy rezoluci odsoudilo.

Rezoluce prošla poměrem 134 hlasů pro a devět proti, přičemž 28 států se zdrželo hlasování. Kromě odsouzení nezákonného zatýkání, mučení, znásilňování a zabíjení zadržených Rohingů vyzývá dokument barmskou vládu, aby přijala naléhavá opatření proti podněcování nenávisti vůči Rohingům i dalším menšinám ve státech na okraji země a zajistila jim vhodné podmínky pro návrat do vlasti.

Barma neuznává Rohingy jako oficiální etnikum a považuje je za "Bengálce", kteří se nelegálně přistěhovali z Bangladéše. Drtivé většině z nich nepřiznává občanství, ačkoli řada rodin žije na území Barmy po generace.

V srpnu 2017 barmské bezpečnostní složky zahájily proti Rohingům rozsáhlou ofenzivu v reakci na útok rohingských povstalců na policejní stanoviště. Ze svých domovů za několik týdnů uprchlo přes 700.000 příslušníků muslimského etnika. Většina jich nyní pobývá v uprchlických táborech v sousedním Bangladéši, kam se kvůli represím již v minulosti uchýlilo na 400.000 Rohingů.

Velvyslanec Barmy při OSN nejnovější rezoluci nazval "dalším klasickým případem dvojího metru a účelového a diskriminačního uplatňování lidskoprávních norem", jejímž cílem je "vyvinout nežádoucí tlak na Myanmar (moderní název pro Barmu)".

Rohingští uprchlíci se přes ujištění barmské vlády zatím nechtějí do země vracet, protože se podle nich dosud nezměnily represivní podmínky, před nimiž utekli.

Barmu nedávno zažalovala Gambie jménem Organizace islámské spolupráce (OIC) u Mezinárodního soudního dvora OSN kvůli podezřením ze spáchání genocidy. První rozhodnutí tribunálu se čeká až za několik měsíců.

Související

Více souvisejících

OSN barma Rohingové lidská práva

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Zemřela Hana Brejchová, mladší z dvojice herecky nadaných sester

Den po oznámení ohledně Josefa Laufera přichází další smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřela Hana Brejchová, mladší ze sesterského dua a hvězda filmu Lásky jedné plavovlásky režiséra Miloše Formana. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy