Bangladéš stěhuje Rohingy na nehostinný ostrov, lidskoprávní organizace protestují

Bangladéš dnes začal s kontroverzním přesunem více než tisíce uprchlíků rohingské menšiny na ostrov Thengar Čár v Bengálském zálivu. Nízko položený ostrov je však pravidelně pod náporem bouří a záplav, za nevhodný k osídlení ho považují některé lidskoprávní skupiny i OSN, píše agentura AFP.

Z uprchlických táborů dnes za doprovodu policie vyrazily desítky autobusů směřujících do přístavního města Čitágáon. Tam na Rohingy čekají lodě bangladéšského námořnictva, které je mají v pátek dopravit na ostrov.

"Ve dvou konvojích vyjelo 20 autobusů, v první desítce cestovalo 423 lidí, ve druhé 499," uvedl šéf regionální policie. Další autobusy jsou podle něj připravené k odjezdu plánovaném na dnešní odpoledne.

Photograph of #Rohingya boarding a bus from Camp 23 Shamlapur to start the process of relocation to Bhasan Char. According to testimonial evidence we collected relocations may be coerced/involuntary. Govt should halt relocations + give UN technical team access to the island. pic.twitter.com/9vx3DIk98e

— John Quinley III (@john_hq3) December 3, 2020

Ostrov Thengar Čár vznikl před necelými dvěma desítkami let nahromaděním usazenin z řeky Meghna. V monzunovém období od června do září bývá pravidelně zatopen, takže lidé z oblasti ho považují za neobyvatelný. Bangladéšská armáda na něm vybudovala domy pro zhruba 100.000 Rohingů a postavila i hráz, která je má chránit před záplavami. V první fázi přesunu z přeplněných uprchlických táborů se má na ostrov přesídlit na 2500 uprchlíků.

Rohingové jsou muslimská menšina z převážně buddhistické Barmy, kde čelí dlouhodobé diskriminaci. Okolo 750.000 jich v roce 2017 po etnických čistkách vedených buddhistickými milicemi a armádou prchlo do sousedního Bangladéše. Přidali se tak ke zhruba 200.000 dalším Rohingům, které tam vyhnaly předchozí vlny násilí. Příval uprchlíků vedl bangladéšské úřady k výstavbě táborů, které jsou však přeplněné a panují v nich špatné podmínky.

Úřad OSN v Bangladéši dnes vydal prohlášení, ve kterém ujistil, že se na přesunu Rohingů nijak nepodílí a má o něm jenom málo informací. Organizaci navíc místní úřady nedovolily nezávisle posoudit, zda jsou na ostrově bezpečné podmínky pro život.

K zastavení přesídlení vyzvala například jihoasijská pobočka organizace Amnesty International či americká skupina Refugees International, podle které je plán bangladéšské vlády "krátkozraký a nelidský". Vláda však tvrdí, že Rohingy k odchodu na ostrov nenutí a že se s nebezpečím přírodních katastrof dostatečně vypořádala, píše agentura Reuters.

Související

OSN, ilustrační foto

OSN požádala asijské státy o pomoc Rohingům na unášeném člunu

Andamanským mořem je unášen porouchaný člun, na němž jsou uprchlíci z menšinového etnika Rohingů. Upozornil na to dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle jehož informací někteří z nich již zemřeli kvůli nedostatku jídla a vody. Úřad vyzval vlády jihoasijských zemí, aby uprchlíkům pomohly.

Více souvisejících

Rohingové Bangladéš uprchlíci amnesty international

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

včera

V Amsterdamu útočil Ukrajinec. Lidé děkují Britovi, který se mu postavil

Podezřelým ze čtvrtečního útoku nožem v Amsterdamu, při kterém utrpělo zranění pět lidí, je ukrajinský občan. Toho zastavil britský turista, jemuž poděkovali policisté i zástupci nizozemského města. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy