Rohingská krize je zpět. Malajsie nedovolila přistát dalšímu plavidlu s migranty

Malajsie nepovolila kvůli obavám z koronaviru přistání lodi s 200 rohingskými uprchlíky na palubě, kteří se snažili nelegálně dostat do země, píše dnes agentura AP s odvoláním na čtvrteční prohlášení malajských leteckých sil. Dříve tento týden média informovala o Rohinzích, kteří se vydali na podobnou neúspěšnou pouť do Malajsie, někteří z nich zemřeli na vyhladovění.

Nového plavidla s Rohingy, mezi kterými jsou i děti, si ve vzdálenosti asi 130 kilometrů od pobřeží malajského ostrova Langkawi všimla letecká hlídka. Loď následně zastavila dvě plavidla pobřežní stráže, informuje agentura AP. Podle prohlášení stráž nejprve Rohingům na palubě poskytla jídlo a poté jejich loď vyprovodila z malajských vod.

Ve čtvrtek se objevila zpráva o tom, že Bangladéš zachránil plavidlo s asi 400 Rohingy, kterým se nepodařilo dostat do Malajsie. Uprchlíci strávili na moři dva měsíce, 32 z nich hladovění ale nepřežilo.

Statisíce muslimských Rohingů prchají z převážně buddhistické Barmy, kde proti nim ozbrojené síly roku 2017 zahájily represivní akce. Mnoho z nich našlo útočiště v přeplněných táborech v Bangladéši. Malajsie je pro Rohingy jednou z vysněných zemí kvůli většinové muslimské populaci a prosperující ekonomice.

Malajsie má k dnešnímu dni přes 5200 potvrzených případů koronaviru a 86 úmrtí. Nových případů tento týden postupně ubývá. Úřady ale oznámily, že zpřísní kontrolu nad svým pobřežím, aby zabránily vstupu migrantům, kteří by mohli koronavirus v zemi šířit. V zemi platí částečné omezení pohybu.

Související

OSN, ilustrační foto

OSN požádala asijské státy o pomoc Rohingům na unášeném člunu

Andamanským mořem je unášen porouchaný člun, na němž jsou uprchlíci z menšinového etnika Rohingů. Upozornil na to dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle jehož informací někteří z nich již zemřeli kvůli nedostatku jídla a vody. Úřad vyzval vlády jihoasijských zemí, aby uprchlíkům pomohly.

Více souvisejících

Rohingové Malajsie uprchlíci

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 24 minutami

před 39 minutami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 56 minutami

před 1 hodinou

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Důchody, ilustrační fotografie.

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Rozhodnuto: Řecko předá systém Patriot Ukrajině. USA jim zaručily bezpečnost a kompenzaci

Řecko změnilo svůj postoj ohledně poskytnutí protivzdušné obrany Ukrajině. Nyní se rozhodlo, že systém Patriot Kyjevu poskytne, minimálně jeden.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy