Genocida muslimských Rohingů? Soud OSN začal projednávat žalobu na Barmu

Mezinárodní soudní dvůr OSN se dnes začal zabývat obviněním z genocidy příslušníků menšinového muslimského etnika Rohingů, které bylo vzneseno vůči Barmě. Zemi před soudem obhajuje barmská vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, která by měla v Haagu promluvit ve středu. Jednání potrvá do čtvrtka.

Ministr spravedlnosti Gambie, která letos v listopadu žalobu podala, dnes na úvod řízení vyzval Mezinárodní soudní dvůr, aby "nařídil přijmout zvláštní opatření na ochranu Rohingů, která by pokračující genocidu Rohingů v Barmě ukončila".

"Gambie žádá, abyste Barmě nařídili toto nesmyslné zabíjení zastavit. Aby zastavila tyto barbarské, brutální činy, které šokovaly a nadále šokují kolektivní svědomí světa. Aby zastavila genocidu svých vlastních lidí," uvedl gambijský ministr Abubacarr Tambadou. Rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora se očekává v průběhu několika týdnů, napsala agentura Reuters.

Armáda převážně buddhistické Barmy v srpnu 2017 zahájila rozsáhlou ofenzivu proti Rohingům v reakci na útok rohingských povstalců na policejní stanoviště. Před tímto tažením, které OSN označila za etnickou čistku, uprchlo z Arakanského státu na západě Barmy do sousedního Bangladéše více než 730.000 Rohingů.

Vyšetřovatelé OSN loni obvinili barmské bezpečnostní síly z masového vraždění a znásilňování Rohingů a z vypalování jejich domovů. Gambie žalobu podala jménem Organizace islámské spolupráce (OIC), která sdružuje 57 států.

Před budovou Mezinárodního soudního dvora OSN se dnes shromáždilo mnoho stoupenců Rohingů, kteří nesli transparenty s nápisem "Zastavte genocidu". Někteří měli v rukou fotografie barmské vůdkyně Su Ťij s nápisem "Hanba" či "Armádní agentka", napsala agentura AP.

V uprchlickém táboře v Bangladéši se dnes sešly stovky Rohingů na vyvýšeném prostranství, hrozily pěstmi a skandováním "Gambie, Gambie" děkovaly této malé africké muslimské zemi, která se odhodlala bojovat za jejich práva u soudu.

Barma se závěry vyšetřování OSN nesouhlasí a tvrdí, že vojenská operace proti Rohingům byla "legitimní protiteroristickou reakcí na útoky spáchané rohingskými ozbrojenci". Převážně muslimské Rohingy barmské úřady neuznávají jako národnostní menšinu a hovoří o nich jako o nelegálních přistěhovalcích z Bangladéše.

Někdejší barmská disidentka a uznávaná bojovnice za demokracii Su Ťij, která v době vlády vojenské junty v Barmě strávila asi 16 let v domácím vězení, čelí silné mezinárodní kritice kvůli tomu, že násilnosti páchané barmskou armádou na Rohinzích přehlíží. Agentura AP napsala, že Su Ťij před Mezinárodním soudním dvorem obhajuje de facto činy těch lidí, kteří ji v minulosti věznili.

Zatímco svět Su Ťij kritizuje, v Barmě zůstává tato politička velmi oblíbená a na její podporu se dnes v největším barmském městě Rangúnu - stejně jako v předchozích dnech - sešly tisíce lidí s jejími podobiznami a vlajkami v rukou.

Související

OSN, ilustrační foto

OSN požádala asijské státy o pomoc Rohingům na unášeném člunu

Andamanským mořem je unášen porouchaný člun, na němž jsou uprchlíci z menšinového etnika Rohingů. Upozornil na to dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle jehož informací někteří z nich již zemřeli kvůli nedostatku jídla a vody. Úřad vyzval vlády jihoasijských zemí, aby uprchlíkům pomohly.

Více souvisejících

Rohingové barma Mezinárodní soudní dvůr v Haagu (ICJ) Aun Schan SuŤij genocida Muslimové

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy