Volby v Barmě: Strana vedená Su Ťij tvrdí, že získala absolutní většinu

Národní liga pro demokracii (NLD) oznámila, že v nedělních parlamentních volbách v Barmě získala dostatek mandátů, aby měla v příštím parlamentu absolutní většinu. Podle mluvčího strany, kterou vede nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, si NLD může připsat až 377 mandátů.

Oficiální výsledky teprve druhých voleb od odchodu vojenské junty má komise vyhlásit během dneška.

Aby NLD měla v parlamentu absolutní většinu, musí získat 322 ze 476 mandátů, které byly v neděli ve hře. Parlament má 664 křesel, čtvrtinu z nich nevolí obyvatelstvo, ale jmenuje ji armáda. Vláda neuspořádala na části území volby, takže 22 mandátů zůstane neobsazeno.

Výsledek voleb nekomentovalo druhé největší politické uskupení Strana svazové soudržnosti a rozvoje. Tu založili bývalí vojáci a představitelé vojenské junty, která vládla Barmě přes padesát let do roku 2015.

Parlamentní volby se neuskutečnily v některých částech země, kde k tomu podle vlády nebyla vhodná bezpečnostní situace. Za toto rozhodnutí si vláda vysloužila kritiku z domova i ze zahraničí. Jedná se například o Arakanský stát, kde žije menšina Rohingů. Na území Arakanského státu působí povstalci z Arakanské armády, kteří žádají větší autonomii pro tento stát.

Národní liga pro demokracii uspěla v prvních volbách po odchodu vojáků z vlády v roce 2015. Tehdy strana získala 390 mandátů díky vlně optimismu a velké popularity, které se těší vůdkyně strany Su Ťij. Letošní volby byly ve znamení epidemie koronaviru, ekonomických obtíží a zvyšujícího se etnického napětí, píše agentura Reuters. Část obyvatelstva navíc NLD vyčítá, že neuskutečnila reformu ústavy, kterou v roce 2008 prosadili představitelé armády.

Na mezinárodním poli byla barmská vláda a Su Ťij kritizovány za vojenské tažení proti Rohingům z roku 2017. Kvůli tažení muselo opustit svůj domov přes 700.000 příslušníků této menšiny. Vojenská operace měla podle OSN "genocidní úmysly", Barma takové tvrzení ale odmítá a tvrdí, že se jednalo o boje proti povstalcům.

Související

Barma, ilustrační fotografie.

Cyklon zabil v Barmě nejméně tři lidi, evakuace se týkala stovek tisíc osob

Vysoké vlny, vyvolané cyklonem Mocha, dnes zaplavily část barmského města Sistwei ležícího na pobřeží Bengálského zálivu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ale cyklon převážně ušetřil oblast s největším uprchlickým táborem na světě, který se nachází u města Cox's Bázár v sousedním Bangladéši. V Barmě přišli v důsledku bouře o život nejméně tři lidé.

Více souvisejících

barma Aun Schan SuŤij Volby Rohingové

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Roboti kradou lidem práci? Podle ředitele Amazonu naprostý nesmysl

Mýtus o tom, že roboti a jiné technologie berou lidem práci, podle ředitele globální robotiky, mechatroniky a udržitelného balení společnosti Amazon Stefana La Rovera, neodpovídá realitě. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy