Počet obětí covid-19 v jihovýchodní Asii roste, krize dopadá na rohingské migranty

Koronavirem se nově nakazili další občané Malajsie, Filipín i Indonésie. Tyto tři země navíc dohromady za uplynulých 24 hodin zaznamenaly téměř 30 nových úmrtí, z nichž polovina připadá na Indonésii. Tato čtvrtá nejlidnatější země planety v pátek překonala Filipíny v počtu nejvíc nakažených v oblasti Jihovýchodní Asie, uvedla agentura Reuters.

Z dnešních údajů vyplývá, že Malajsie zaznamenala nejnižší denní nárůst nově infikovaných. Bylo jich 54 a země má nyní celkem 5305 potvrzených nakažených. S novými dvěma mrtvými v Malajsii zemřelo už 88 lidí.

Indonéské ministerstvo zdravotnictví ohlásilo 15 nových úmrtí, celkově má země 535 mrtvých, uvedl server CNA. V Indonésii žije přes 260 milionů lidí, avšak potvrzeno je tam pouze 6248 případů nákazy koronavirem. Na Filipínách, které byly dosud ve svém regionu nejpostiženější, je nyní 6087 nakažených. Mezi mrtvými přibylo od pátku deset případů, takže na Filipínách už zemřelo 397 lidí.

Organizace Human Rights Watch (HRW) dnes upozornila, že epidemie neopravňuje Malajsii k odmítání lodí s rohingskými uprchlíky z Barmy. Podle HRW Malajsie v minulých dnech nedovolila přistát nejméně dvěma těmto plavidlům a ohrozila tak životy uprchlíků. Malajsie sice vyhlásila kvůli koronaviru četná omezení, která zahrnují zákaz vstupu cizinců, ale to podle HRW nemůže být využíváno k odmítání plavidel s lidmi, kteří se dostali do potíží.

"Tvrzení Malajsie o podpoře práv Rohingů je nedostatečné, jestliže posílá zoufalé uprchlíky zpět na moře," upozornil Phil Robertson z HRW.

Malajsie, kde většina obyvatel vyznává islám, v minulosti protestovala proti pronásledování muslimských Rohingů. Tento týden ale její námořnictvo zabránilo lodi s asi 200 příslušníky této menšiny vplout do malajsijských vod a podle agentury Reuters není další osud plavidla znám. Ve středu bangladéšská pobřežní hlídka pomohla lodi s 382 hladovými Rohingy, kteří vypověděli, že je před týdnem odmítla přijmout Malajsie. Před záchranou podle svědků nejméně 30 uprchlíků zemřelo.

Související

Více souvisejících

Malajsie Rohingové Human Rights Watch indonésie Filipíny Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

NOAA

Sbalte se, máte 90 minut. Trump vyházel meteorology z NOAA

Heather Welch, která se specializovala na mapování pohybu mořských živočichů a pomáhala předcházet srážkám lodí s velrybami, obdržela e-mail s oznámením o svém okamžitém propuštění. Měla pouhých 90 minut na sbalení věcí a odchod. Welch pracovala téměř deset let jako ekolog v Národním úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA), který se stará o monitorování oceánů a klimatu.

před 5 hodinami

Rusko, Kreml

Ustupování Rusku nikdy nefungovalo. A historie to dokazuje

Od svého návratu do Bílého domu americký prezident Donald Trump výrazně přetvořil americkou politiku vůči Rusku a zvolil mnohem smířlivější přístup k Vladimiru Putinovi a válce na Ukrajině. Tento postoj zahrnuje omezení vojenské pomoci Ukrajině a tlak na Kyjev, aby přistoupil na nevýhodné podmínky ukončení bojů.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin dal Trumpovi nezbytné minimum. Ale vůbec nic navíc

Před telefonátem mezi Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem americký lídr opakovaně zdůrazňoval význam tohoto rozhovoru. Výsledek ale mnoho důvodů k oslavám nepřinesl. Putin dal Trumpovi jen tolik, aby mohl hovořit o pokroku v mírových jednáních o Ukrajině, ale nic navíc.

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump a Putin dokončili telefonát. Rusko přestane útočit na energetickou infrastrukturu

Telefonický rozhovor mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem skončil po zhruba 90 minutách, oznámili podle informací BBC představitelé Bílého domu. Bílý dům a Kreml následně zveřejnily podrobnosti telefonátu. Oba lídři diskutovali o současné situaci na Ukrajině a shodli se na potřebě dosažení trvalého míru.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Trumpova hrozba mění německou politiku. Merz ruší léta zavedené pořádky

Budoucí německý kancléř Friedrich Merz se rozhodl k radikální změně hospodářské strategie země. Po letech přísné rozpočtové kázně přichází s plánem, který by mohl uvolnit až bilion eur na obranu a infrastrukturu. Hlavním důvodem je zhoršující se transatlantická spolupráce a obavy z politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa, tvrdí Politico.

Aktualizováno včera

Trump si kvůli válce na Ukrajině telefonuje s Putinem

Dlouho očekávaný telefonát mezi Donaldem Trumpem a Vladimirem Putinem začal, potvrdil serveru BBC vysoký představitel Bílého domu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy