Počet obětí covid-19 v jihovýchodní Asii roste, krize dopadá na rohingské migranty

Koronavirem se nově nakazili další občané Malajsie, Filipín i Indonésie. Tyto tři země navíc dohromady za uplynulých 24 hodin zaznamenaly téměř 30 nových úmrtí, z nichž polovina připadá na Indonésii. Tato čtvrtá nejlidnatější země planety v pátek překonala Filipíny v počtu nejvíc nakažených v oblasti Jihovýchodní Asie, uvedla agentura Reuters.

Z dnešních údajů vyplývá, že Malajsie zaznamenala nejnižší denní nárůst nově infikovaných. Bylo jich 54 a země má nyní celkem 5305 potvrzených nakažených. S novými dvěma mrtvými v Malajsii zemřelo už 88 lidí.

Indonéské ministerstvo zdravotnictví ohlásilo 15 nových úmrtí, celkově má země 535 mrtvých, uvedl server CNA. V Indonésii žije přes 260 milionů lidí, avšak potvrzeno je tam pouze 6248 případů nákazy koronavirem. Na Filipínách, které byly dosud ve svém regionu nejpostiženější, je nyní 6087 nakažených. Mezi mrtvými přibylo od pátku deset případů, takže na Filipínách už zemřelo 397 lidí.

Organizace Human Rights Watch (HRW) dnes upozornila, že epidemie neopravňuje Malajsii k odmítání lodí s rohingskými uprchlíky z Barmy. Podle HRW Malajsie v minulých dnech nedovolila přistát nejméně dvěma těmto plavidlům a ohrozila tak životy uprchlíků. Malajsie sice vyhlásila kvůli koronaviru četná omezení, která zahrnují zákaz vstupu cizinců, ale to podle HRW nemůže být využíváno k odmítání plavidel s lidmi, kteří se dostali do potíží.

"Tvrzení Malajsie o podpoře práv Rohingů je nedostatečné, jestliže posílá zoufalé uprchlíky zpět na moře," upozornil Phil Robertson z HRW.

Malajsie, kde většina obyvatel vyznává islám, v minulosti protestovala proti pronásledování muslimských Rohingů. Tento týden ale její námořnictvo zabránilo lodi s asi 200 příslušníky této menšiny vplout do malajsijských vod a podle agentury Reuters není další osud plavidla znám. Ve středu bangladéšská pobřežní hlídka pomohla lodi s 382 hladovými Rohingy, kteří vypověděli, že je před týdnem odmítla přijmout Malajsie. Před záchranou podle svědků nejméně 30 uprchlíků zemřelo.

Související

Ilustrační fotografie

Po cestujících z Číny bude požadovat test i Jižní Korea nebo Malajsie

Po cestujících z Číny bude požadovat test na koronavirus také Jižní Korea. Oznámil to dnes podle agentury Reuters premiér Han Duk-so. Pandemická opatření týkající se osob přijíždějících z Číny přijaly v uplynulých dnech Japonsko či Spojené státy a nejnověji také Španělsko. Měření tělesné teploty a testování odpadních vod z letadel přilétajících z Číny na přítomnost koronaviru zavádí Malajsie. 

Více souvisejících

Malajsie Rohingové Human Rights Watch indonésie Filipíny Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko se pomstí za pomoc USA. Posílí útoky na Ukrajinu, tvrdí experti

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy