U Bangladéše zachránili loď s Rohingy, na moři hladověli dva měsíce

Nejméně 32 etnických Rohingů zahynulo na palubě lodi, která byla ve středu zachráněna u Bangladéše. Plavidlu s asi 400 hladovějícími pasažéry se nepodařilo dostat do Malajsie, kam mělo namířeno, a asi dva měsíce bloudilo po oceánu. Nejnovější bilanci obětí zveřejnila dnes agentura Reuters; původní zprávy hovořily o dvacítce mrtvých.

"Byli na moři asi dva měsíce a hladověli," sdělil Reuters představitel pobřežní stráže. Podle něj se bangladéšské úřady rozhodly 382 přeživších z lodi poslat do sousední Barmy, odkud Rohingové pocházejí.

Později sdělil, že budou předáni Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Na videu záchranné operace je vidět, jak skupině tvořené převážně zesláblými ženami a dětmi z lodi na pevninu pomáhá pobřežní stráž. Jeden na kost vyhublý muž se podle záběrů svalil na písek. Podle jednoho z uprchlíků loď několikrát od břehu vrátily malajsijské úřady, údajně kvůli opatřením spojeným s šířením koronaviru.

Rohingové z lodi vypověděli, že 32 lidí cestou zemřelo, převážně hlady. Jejich těla byla hozena do moře. Zatím není jasné, zda Rohingové vypluli z domovské Barmy anebo z Bangladéše, kde jich statisíce žijí v uprchlických táborech. Pravděpodobně se ale jednalo o obyvatele tábora u bangladéšského města Cox's Bázár.

Od roku 2017, kdy ozbrojené síly převážně buddhistické Barmy zahájily represivní akce proti Rohingům, uprchlo z Barmy více než 700.000 příslušníků této muslimské menšiny. Mnoho z nich našlo útočiště v přeplněných táborech v Bangladéši. Malajsie je pro Rohingy jednou z vysněných zemí kvůli převážně muslimské populaci a prosperující ekonomice.

Barma nepokládá Rohingy za své občany a upírá jim práva, která z občanství vyplývají. Mezinárodní skupiny na ochranu lidských práv a OSN označily zákroky Barmy proti Rogingům za etnickou čistku zahrnující zabíjení, znásilňování a vypalování domů.

Související

OSN, ilustrační foto

OSN požádala asijské státy o pomoc Rohingům na unášeném člunu

Andamanským mořem je unášen porouchaný člun, na němž jsou uprchlíci z menšinového etnika Rohingů. Upozornil na to dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle jehož informací někteří z nich již zemřeli kvůli nedostatku jídla a vody. Úřad vyzval vlády jihoasijských zemí, aby uprchlíkům pomohly.

Více souvisejících

Rohingové Bangladéš uprchlíci

Aktuálně se děje

před 44 minutami

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy