U Bangladéše zachránili loď s Rohingy, na moři hladověli dva měsíce

Nejméně 32 etnických Rohingů zahynulo na palubě lodi, která byla ve středu zachráněna u Bangladéše. Plavidlu s asi 400 hladovějícími pasažéry se nepodařilo dostat do Malajsie, kam mělo namířeno, a asi dva měsíce bloudilo po oceánu. Nejnovější bilanci obětí zveřejnila dnes agentura Reuters; původní zprávy hovořily o dvacítce mrtvých.

"Byli na moři asi dva měsíce a hladověli," sdělil Reuters představitel pobřežní stráže. Podle něj se bangladéšské úřady rozhodly 382 přeživších z lodi poslat do sousední Barmy, odkud Rohingové pocházejí.

Později sdělil, že budou předáni Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Na videu záchranné operace je vidět, jak skupině tvořené převážně zesláblými ženami a dětmi z lodi na pevninu pomáhá pobřežní stráž. Jeden na kost vyhublý muž se podle záběrů svalil na písek. Podle jednoho z uprchlíků loď několikrát od břehu vrátily malajsijské úřady, údajně kvůli opatřením spojeným s šířením koronaviru.

Rohingové z lodi vypověděli, že 32 lidí cestou zemřelo, převážně hlady. Jejich těla byla hozena do moře. Zatím není jasné, zda Rohingové vypluli z domovské Barmy anebo z Bangladéše, kde jich statisíce žijí v uprchlických táborech. Pravděpodobně se ale jednalo o obyvatele tábora u bangladéšského města Cox's Bázár.

Od roku 2017, kdy ozbrojené síly převážně buddhistické Barmy zahájily represivní akce proti Rohingům, uprchlo z Barmy více než 700.000 příslušníků této muslimské menšiny. Mnoho z nich našlo útočiště v přeplněných táborech v Bangladéši. Malajsie je pro Rohingy jednou z vysněných zemí kvůli převážně muslimské populaci a prosperující ekonomice.

Barma nepokládá Rohingy za své občany a upírá jim práva, která z občanství vyplývají. Mezinárodní skupiny na ochranu lidských práv a OSN označily zákroky Barmy proti Rogingům za etnickou čistku zahrnující zabíjení, znásilňování a vypalování domů.

Související

OSN, ilustrační foto

OSN požádala asijské státy o pomoc Rohingům na unášeném člunu

Andamanským mořem je unášen porouchaný člun, na němž jsou uprchlíci z menšinového etnika Rohingů. Upozornil na to dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle jehož informací někteří z nich již zemřeli kvůli nedostatku jídla a vody. Úřad vyzval vlády jihoasijských zemí, aby uprchlíkům pomohly.

Více souvisejících

Rohingové Bangladéš uprchlíci

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Hokej, ilustrační fotografie.

MS v hokeji 2025: Česko - Švýcarsko 1:2 po první třetině. Stránský snížil z přesilovky

Hned na úvod 88. mistrovství světa v hokeji, které se letos koná v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu, se spolu v rámci základní skupiny B utká obhájce titulu mistrů světa Česká republika se Švýcarskem a zopakují tak svůj souboj z loňského finále MS v Praze. Do duelu nenastoupí oproti původním předpokladům útočník Martin Nečas, jemuž zůstala část výstroje na letišti v Londýně. Dále se pak na soupisku nedostali Adam Klapka, Daniel Gazda a Josef Kořenář. Zápas Česko vs. Švýcarsko sledujte on-line třetinu po třetině na Eurozpravy.cz.

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč

Fotbalový útočník Tomáš Čvančara neprožívá aktuálně nejvydařenější část kariéry. V německém Mönchengladbachu totiž dlouhou dobu spíše paběrkuje, a když ho v poslední době tamní kouč Gerardo Seoane chtěl nominovat na zápasy do základní sestavy, vyvolalo to u jeho spoluhráčů vlnu nevole. Alespoň tak o tom informuje německý deník Bild Sport. Čvančara pak uvedl, že za jeho aktuální náladu může vedení klubu, které nesplnilo sliby, a jeho agent David Nehoda pak potvrdil, že chce Čvančara po sezóně tento bundesligový klub opustit.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Armáda Indie

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek

Americký prezident Donald Trump výrazně přehání délku konfliktu mezi Indií a Pákistánem. Jeho výrok, spolu s čerstvým indickým útokem na pákistánské území, však nabízí příležitost připomenout si skutečnou povahu napětí mezi těmito dvěma státy. Série válek a krizí, které se od vzniku nezávislé Indie a Pákistánu v roce 1947 periodicky opakují, tvoří rámec jednoho z nejnebezpečnějších sporů, jaké dnes na světě probíhají. 

Aktualizováno před 6 hodinami

Vladimir Putin promlouvá na oslavách u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války. (9.5.2025) Prohlédněte si galerii

Celé Rusko podporuje válku na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě

Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody dnes podléhají zákonu. Zákaz bude platit i na podzim

Dnes je Den vítězství, státní svátek, při kterém si připomínáme konec druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Na mnoha místech probíhají pietní akce, zatímco obchody zejí prázdnotou. Může za to zákon, který v Česku platí už téměř dekádu. 

včera

Andrij Sybiha

Rusové nedodržují Putinovo přehlídkové příměří, tvrdí Kyjev

Rusové nedodržují aktuální příměří, které vyhlásil jejich prezident Vladimir Putin, konstatoval ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha. Odvolává se na informace od velení ukrajinské armády. Podle vojáků byl klid zbraní porušen ve více než sedmi stovkách případů. 

včera

včera

Počasí nepřeje vodáckým radovánkám. Víkendové srážky zřejmě nepomohou

Aktuální předpověď počasí pro vodáky není moc příznivá, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na sociální síti X. Vody v tuzemských řekách ubývá a vydatnější srážky jsou na většině území v nedohlednu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy