Su Ťij akceptuje genocidu Rohingů, europarlament ji zbavil výsad spojených se Sacharovovou cenou

Vedení Evropského parlamentu dnes formálně vyloučilo barmskou vůdkyni Aun Schan Su Ťij z komunity nositelů Sacharovovy ceny za svobodu myšlení. Politička, která ocenění získala v roce 1990 za boj za demokracii ve své zemi, podle europarlamentu dostatečně nebrání násilnému útlaku etnika Rohingů.

O rozhodnutí předsedy EP Davida Sassoliho a šéfů europoslaneckých skupin informoval parlamentní mluvčí. Samotnou cenu parlament Su Ťij neodebere.

Press release: Aung San Suu Kyi suspended from the #SakharovPrize Community: https://t.co/15V0WtbPmh

— EP PressService (@EuroParlPress) September 10, 2020

"Toto rozhodnutí je postihem za to, že nečiní dost a akceptuje pokračující zločiny proti komunitě Rohingů v Barmě," uvedl mluvčí Jaume Duch. Barmská politička se v praxi nebude moci účastnit akcí pořádaných EP v rámci setkání nositelů ceny ani se například společně s nimi vyjadřovat k otázkám lidských práv.

Pětasedmdesátiletá Su Ťij si na přelomu století získala mezinárodní respekt bojem za demokracii ve své zemi. Vládnoucí vojenská junta ji v letech 1989 až 2010 celkem přes 15 let držela v domácím vězení. Posledních pět let je však nositelka Nobelovy ceny za mír faktickou vůdkyní země a čelí kritice za to, že toleruje masakry menšinových muslimských Rohingů. Su Ťij sice připouští, že na etniku byly spáchány zločiny, odmítla ale, že by se jednalo o genocidu.

Již v minulých letech byla kvůli svému přístupu zbavena některých poct, například prestižního ocenění Velvyslankyně svědomí, které jí udělila organizace na ochranu lidských práv Amnesty International.

EP uděluje cenu pojmenovanou po předním sovětském disidentovi Andreji Sacharovovi každoročně od roku 1988 za podporu lidských práv a základních svobod. Mezi její laureáty patří mimo jiné jihoafrický bojovník za lidská práva a pozdější prezident Nelson Mandela či vůdčí osobnost pražského jara v roce 1968 Alexander Dubček. Loni cenu dostal ujgurský akademik Ilhama Tohti.

Související

Do Aun Schan Su Ťij

Su Ťij poslal vojenský soud do vězení na dalších sedm let

Vojenský soud v Barmě dnes uložil opoziční vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij dalších sedm let vězení za korupci. Celkově má nositelka Nobelovy ceny za mír ve vězení strávit 33 let, píše agentura AFP. Su Ťij se stala terčem série obvinění poté, co barmská armáda v loňském roce uskutečnila v zemi puč. Podle opozice jsou obvinění proti Su Ťij politicky motivovaná. Dnešní verdikt odsoudily Spojené státy a EU.

Více souvisejících

Aun Schan SuŤij evropský parlament David Sassoli (předseda EP) Sacharovova cena EU (Evropská unie) Rohingové barma

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

včera

včera

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

včera

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy