Nigérie porušuje lidská práva? Děti trpí kvůli Boko Haram

Nigerijská armáda svévolně zadržuje tisíce dětí v nelidských podmínkách kvůli podezření, že jsou napojeny na teroristickou organizaci Boko Haram. Ve své zprávě to dnes uvedla nevládní organizace Human Rights Watch (HRW). Ta po vojácích požaduje, aby děti okamžitě propustili, nebo je předali civilním úřadům. Nigerijská armáda dnes závěry zprávy odmítla a uvedla, že děti zadržuje z bezpečnostních důvodů a zachází s nimi jako s válečnými oběťmi a ne jako se zločinci, informovala agentura AFP.

Armáda podle HRW zadržuje mnoho dětí i několik měsíců či let ve špinavých a přeplněných vojenských kasárnách, aniž by je z něčeho formálně obvinila. Zamezuje jim také v kontaktu s okolním světem.

Podle údajů OSN zatkla armáda mezi lednem 2013 a březnem 2019 přes 3600 dětí, z toho 1617 dívek, kvůli podezření z napojení na nestátní ozbrojené skupiny. Mnoho jich zadržuje na vojenské základně poblíž města Maiduguri na severovýchodě země, kde má silné pozice právě Boko Haram.

HRW vedla rozhovory s 32 dětmi z této vojenské základny. Žádné z nich se dosud neobjevilo před soudem a pouze jedno se setkalo s člověkem, o kterém se domnívalo, že je právník. Nikdo nevěděl, jakým čelí obviněním, přičemž jednomu ze zadržených dětí bylo teprve pět let.

Asi třetina zpovídaných dětí uvedla, že je vojáci při výslechu bili. Jedna dívka byla zadržena kvůli tomu, že se z donucení provdala za bojovníka Boko Haram. "Vojáci nás bili páskem, nadávali nám a říkali, že se s námi vypořádají, protože jsme manželky (mužů z) Boko Haram," uvedla dívka. Jiní zase HRW řekli, že byli biti, když spojení s Boko Haram popírali.

"Nigérie čelí kvůli povstalcům z Boko Haram ohromné výzvě, ale zatýkání tisíců dětí není řešením," uvedla Jo Beckerová z HRW. "Děti zasažené konfliktem potřebují návrat do běžného života a do školy, ne pobyt ve vězení," dodala. HRW požaduje, aby armáda předala děti civilním úřadům, které by se postaraly o jejich začlenění zpět do společnosti.

Nigerijská armáda dnes ve vyjádření uvedla, že je zpráva HRW nejen mylná, ale že ohrožuje mír v regionu. "Je široce známo, že teroristé z Boko Haram indoktrinují děti a ženy a pak je využívají jako sebevražedné atentátníky při svých operacích," uvedl armádní činitel. "Zadržené děti jsou hlídány na bezpečných místech, kde mají dostatek stravy. Zkoumáme jejich profil, zbavujeme je radikalizace a následně je pouštíme na svobodu," dodal.

Nevládní organizace nigerijskou armádu často obviňují z porušování lidských práv, zejména při bojích s Boko Haram. Ty už trvají přes deset let a za tu dobu při nich zemřelo přes 27.000 lidí. Asi dva miliony lidí kvůli násilnostem opustilo své domovy.

Související

Tomáš Zdechovský /KDU-ČSL/

Europoslanec Zdechovský připravil rezoluci odsuzující masakr křesťanů v Nigérii. Hlasovat se bude ve čtvrtek

Evropský parlamentu bude ve čtvrtek na svém plenárním zasedání hlasovat o rezoluci odsuzující masakr křesťanů v nigerijském státě Plateau, ke kterému došlo během Vánoc minulého roku. Při brutálním útoku zemřelo přes dvě stě křesťanů. Usnesení připravil za Evropskou lidovou stranu europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), jenž se dlouhodobě zabývá otázkou pronásledování a perzekuování křesťanů ve světě. 

Více souvisejících

Nigérie Boko Haram Human Rights Watch lidská práva děti

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy