Nigérie porušuje lidská práva? Děti trpí kvůli Boko Haram

Nigerijská armáda svévolně zadržuje tisíce dětí v nelidských podmínkách kvůli podezření, že jsou napojeny na teroristickou organizaci Boko Haram. Ve své zprávě to dnes uvedla nevládní organizace Human Rights Watch (HRW). Ta po vojácích požaduje, aby děti okamžitě propustili, nebo je předali civilním úřadům. Nigerijská armáda dnes závěry zprávy odmítla a uvedla, že děti zadržuje z bezpečnostních důvodů a zachází s nimi jako s válečnými oběťmi a ne jako se zločinci, informovala agentura AFP.

Armáda podle HRW zadržuje mnoho dětí i několik měsíců či let ve špinavých a přeplněných vojenských kasárnách, aniž by je z něčeho formálně obvinila. Zamezuje jim také v kontaktu s okolním světem.

Podle údajů OSN zatkla armáda mezi lednem 2013 a březnem 2019 přes 3600 dětí, z toho 1617 dívek, kvůli podezření z napojení na nestátní ozbrojené skupiny. Mnoho jich zadržuje na vojenské základně poblíž města Maiduguri na severovýchodě země, kde má silné pozice právě Boko Haram.

HRW vedla rozhovory s 32 dětmi z této vojenské základny. Žádné z nich se dosud neobjevilo před soudem a pouze jedno se setkalo s člověkem, o kterém se domnívalo, že je právník. Nikdo nevěděl, jakým čelí obviněním, přičemž jednomu ze zadržených dětí bylo teprve pět let.

Asi třetina zpovídaných dětí uvedla, že je vojáci při výslechu bili. Jedna dívka byla zadržena kvůli tomu, že se z donucení provdala za bojovníka Boko Haram. "Vojáci nás bili páskem, nadávali nám a říkali, že se s námi vypořádají, protože jsme manželky (mužů z) Boko Haram," uvedla dívka. Jiní zase HRW řekli, že byli biti, když spojení s Boko Haram popírali.

"Nigérie čelí kvůli povstalcům z Boko Haram ohromné výzvě, ale zatýkání tisíců dětí není řešením," uvedla Jo Beckerová z HRW. "Děti zasažené konfliktem potřebují návrat do běžného života a do školy, ne pobyt ve vězení," dodala. HRW požaduje, aby armáda předala děti civilním úřadům, které by se postaraly o jejich začlenění zpět do společnosti.

Nigerijská armáda dnes ve vyjádření uvedla, že je zpráva HRW nejen mylná, ale že ohrožuje mír v regionu. "Je široce známo, že teroristé z Boko Haram indoktrinují děti a ženy a pak je využívají jako sebevražedné atentátníky při svých operacích," uvedl armádní činitel. "Zadržené děti jsou hlídány na bezpečných místech, kde mají dostatek stravy. Zkoumáme jejich profil, zbavujeme je radikalizace a následně je pouštíme na svobodu," dodal.

Nevládní organizace nigerijskou armádu často obviňují z porušování lidských práv, zejména při bojích s Boko Haram. Ty už trvají přes deset let a za tu dobu při nich zemřelo přes 27.000 lidí. Asi dva miliony lidí kvůli násilnostem opustilo své domovy.

Související

Tomáš Zdechovský /KDU-ČSL/

Europoslanec Zdechovský připravil rezoluci odsuzující masakr křesťanů v Nigérii. Hlasovat se bude ve čtvrtek

Evropský parlamentu bude ve čtvrtek na svém plenárním zasedání hlasovat o rezoluci odsuzující masakr křesťanů v nigerijském státě Plateau, ke kterému došlo během Vánoc minulého roku. Při brutálním útoku zemřelo přes dvě stě křesťanů. Usnesení připravil za Evropskou lidovou stranu europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), jenž se dlouhodobě zabývá otázkou pronásledování a perzekuování křesťanů ve světě. 

Více souvisejících

Nigérie Boko Haram Human Rights Watch lidská práva děti

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy