COVID-19 je prý trest pro nemuslimy. Teroristé doufají v nové stoupence, píše agentura AP

Skupiny islámských radikálů jako Al-Káida a Islámský stát (IS) na koronavirus pohlížejí jako na hrozbu, ale zároveň i příležitost získat nové stoupence a udeřit pak důrazněji než dříve. Svědčí o tom reakce těchto skupin, o nichž napsala agentura AP.

Teroristé koronavirus často označují za trest namířený na nemuslimy. Al-Káida jim ve svém úterním vzkazu doporučila, aby využili čas trávený v karanténě k poučení se o islámu. IS ve svém březnovém doporučení vyzval stoupence, aby neměli slitování a útočili i v této krizové době, upozorňuje agentura AP.

Mezinárodní krizová skupina (ICG) tento týden upozornila, že pandemie nemoci COVID-19 ovlivňuje globální solidaritu, která je klíčová pro boj proti extremistům, "což stoupencům svaté války umožňuje lépe se připravit na teroristické útoky".

Analytici si nejsou jistí, zda lze už některé z teroristických útoků z minulých dní považovat za využití krize kolem koronaviru. Pozastavují se ale například nad útokem z konce března. Islámští extremisté při něm v Čadu, který se významně podílí na africkém boji proti terorismu, u hranice s Nigérií a Nigerem zabili 92 vojáků. Dva egyptští armádní představitelé poukázali na březnový nárůst útoků IS na severu Sinajského poloostrova.

V Sýrii a Iráku, kde IS působil od roku 2014, sice žádné nové útoky této organizace nezaznamenali, ale epidemie přinutila koalici vedenou Spojenými státy zastavit výcvik v Iráku a začít stahovat část vojáků. Stažení, které se týká i Britů a vojáků dalších zemí, otevírá prostor extremistům.

Americké síly se přeskupují i v Africe, což je špatné pro krizové oblasti jako Somálsko nebo okolí Čadského jezera. Mluvčí velitelství amerických sil v Africe Christina Gibsonová řekla, že se přizpůsobuje velikost i rozmístění sil tak, aby "byla zajištěna bezpečnost a ochrana vojska USA i partnerů". USA mají v Africe asi 5200 vojáků.

I když se potvrdila nákaza koronavirem u čtyř francouzských vojáků z africké mise, francouzské ministerstvo obrany oznámilo, že to armádní úkol neovlivní. Francie má v západní Africe 5100 vojáků.

Armáda v Nigérii, která bojuje proti extremistům z Boko Haram i odnoži IS, kvůli epidemii pozastavila své aktivity včetně výcviku. Z uniklého písemného armádního sdělení vyplývá, že armádní automobily bude možné využít při hromadných pohřbech nebo převozu nemocných do nemocnic.

Protiteroristický poradce Laith Alkhouri upozornil, že se teroristé v západní Africe nemusí zaměřovat jen na bezpečnostní síly, ale také na špatně střežené věznice. Zneužijí pandemii i k obviňování vlád, aby získali obyvatele na svou stranu.

Některé skupiny ale jeví zájem o to, jak epidemii zvládat. Například somálská skupina Šabáb navázaná na Al-Káidu v březnu pořádala pětidenní rokování o koronaviru. V prohlášení pak uvedla, že se jedná o naléhavou hrozbu, která se týká i muslimů. Její mluvčí se ale nevyslovil k otázce, zda skupina uposlechne výzvu OSN k ukončení bojů a zda umožní zdravotníkům přístup na území, které kontroluje.

Afghánský Tálibán zveřejnil instruktážní video se záběry na své lidi rozdávající roušky a mýdlo. Ujistil, že humanitární pracovníky i zdravotníky nechá svým územím projít.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Terorismus Al-Káida Islámský stát (IS) Nigérie Americká armáda (U.S. ARMY) Boko Haram islám afrika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy