Skupina Boko Haram se zřejmě šíří napříč Nigérií

Ozbrojenci z islamistické teroristické skupiny Boko Haram získali kontrolu nad řadou vesnic v nigerijském státě Niger. Boko Haram většinou působí spíše na severovýchodě Nigérie. Přítomnost jejích bojovníků v regionu, který je podstatně blíž k hlavnímu městu, lze považovat za znepokojivou. S odkazem na nigerijské úřady o tom informuje agentura Reuters.

Bojovníci Boko Haram podle zdrojů Reuters nabídli obyvatelům vesnic, které obsadili, peníze. Některé z nich zároveň přijali do skupiny, aby bojovali proti centrální vládě. Nigerijská armáda mezitím své tažení proti Boko Haram označuje za úspěšné.

Suleiman Chukuba z místní vlády ve městě Shiroro ve spolkovém státě Niger, který hraničí s distriktem hlavního města Abuje, uvedl, že bojovníci Boko Haram se nyní nacházejí v nejméně osmi z 25 okrsků.

Místní informační komisař Muhammad Sani Idris potvrdil, že ve státě se rozšířila skupina Boko Haram, ale dodal, že se místní vládě a bezpečnostním složkám podařilo zabránit tomu, aby obsadila další území. "Jako stát děláme vše, co je v našich silách," poznamenal.

Boko Haram, což znamená "západní výuka je zakázaná", začala bojovat v roce 2009 na severu Nigérie s cílem ustavit tam stát spravovaný podle práva šaría. V poslední době se ke skupině přidala její odnož Islámský stát v provincii Západní Afrika (ISWAP). Podle odhadů OSN si boje dosud vyžádaly život skoro 350.000 lidí a miliony lidí připravily o domov. Nigerijská armáda v září uvedla, že se skoro 6000 bojovníků Boko Haram nedávno vzdalo. Vývoj přitom přičetla úspěšným operacím armády.

Související

Islámští radikálové ze sekty Boko Haram

Nigerijským úřadům se vzdalo 6000 radikálů z Boko Haram

Nigerijským úřadům se v minulých dvou týdnech vzdalo 6000 členů radikální islamistické skupiny Boko Haram a jejich příbuzných. Informovala o tom dnes s odvoláním na nigerijskou armádu stanice BBC. Boko Haram začala bojovat v roce 2009 na severu Nigérie s cílem ustavit tam stát spravovaný podle práva šaría.
Islámský stát (ISIS)

Část islamistů z Boko Haram se připojila k Islámskému státu

Skupina bojovníků nigerijské islamistické skupiny Boko Haram přísahala věrnost dosud znepřátelené africké odnoži Islámského státu. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na video zachycující přísahu. Zda tím končí nepřátelství mezi boko Haram a Islámským státem v provincii Západní Afrika (ISWAP), ale podle Reuters není jisté.

Více souvisejících

Boko Haram Nigérie

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 56 minutami

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

FT: Česko po Evropě shání 1,5 miliardy dolarů na munici pro Ukrajinu. Ví, kde ji koupit

Česká republika se postavila do čela iniciativy usilující o shromáždění 1,5 miliardy dolarů (35 miliard korun) na dělostřeleckou munici pro Ukrajinu. Uvedl to deník Financial Times (FT) s tím, že ve hře je možnost zakoupit munici v zemích mimo EU. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy