Nejméně 92 čadských vojáků přišlo o život při útoku islamistů z radikálního uskupení Boko Haram, uvedl prezident africké země Idriss Déby Itno. Ten se podle agentury AFP vydal na místo útoku v oblasti Lac, aby vzdal úctu zabitým vojákům. Boj se odehrál ještě o pondělním ránu.
"Ztratili jsme 92 našich vojáků, poddůstojníků a důstojníků. Je to poprvé, co jsme přišli o tolik mužů," prohlásil šéf státu v televizi.
Tchadiennes , Tchadiens. Face à l'adversité, nous devons être vigilants , disciplinés, solidaires et unis. Je suis convaincu que le peuple Tchadien qui a traversé tant d'épreuves saura se montrer fort face à la pandémie du coronavirus. Que Dieu bénisse le Tchad. pic.twitter.com/jH0L2VdYQ3
— Idriss Deby Itno (@IdrissDebyI) March 24, 2020
"Nepřítel zasadil tvrdý úder naší obraně v této oblasti," připustil podle listu The Guardian jeden z vysoce postavených důstojníků, který si nepřál uvést své jméno. Útok povstalců na vojáky trval nejméně sedm hodin a pod palbu se dostaly i posily, vyslané vojákům na pomoc, tvrdil další důstojník. Armáda přišla i o 24 vozidel, včetně obrněných vozů.
Cílem ozbrojenců z Boko Haram je v oblasti Čadského jezera vytvořit muslimský stát, založený na striktním výkladu islámského práva šaría. Povstalci nyní kontrolují území o rozloze několika stovek čtverečních kilometrů v okolí rozlehlého jezera, které leží na hranici Kamerunu, Čadu, Nigeru a Nigérie. Do přilehlých oblastí okolních států podnikají útoky už několik let. Ty se v posledních měsících ještě zintenzivnily.
Konflikt s Boko Haram, který vypukl v roce 2009 v Nigérii, si vyžádal již 36.000 životů. Dva miliony lidí kvůli němu muselo opustit své domovy, připomněla AFP.
24. listopadu 2023 16:52
Pistorius po více než 10 letech opustí vězení, bude podmínečně propuštěn
Související

Skupina Boko Haram se zřejmě šíří napříč Nigérií

Nigerijským úřadům se vzdalo 6000 radikálů z Boko Haram
Boko Haram , Čad , Terorismus
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Švédové obešli Maďarsko i Turecko. Podepsali dohodu o obranné spolupráci i přes bojkot vstupu do NATO
před 2 hodinami

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině
před 3 hodinami

Počasí lámalo rekordy i v listopadu. Svět směřuje k nejteplejšímu roku v historii
před 4 hodinami

COP28: EU prosazuje začátek konce fosilních paliv. Rusku a Číně se to nelíbí
před 5 hodinami

Česko požádalo Brusel o uvolnění dalších peněz z plánu obnovy
před 5 hodinami

V kostele Panny Marie pod řetězem začalo loučení s Karlem Schwarzenbergem
před 6 hodinami

Policie dopadla dva česko-ukrajinské gangy. Na internetových bazarech kradly lidem identitu
před 7 hodinami

V 79 letech zemřel Denny Laine, zpěvák a pravá ruka Paula McCartneyho
před 7 hodinami

Na dokončení oprav zbývá poslední rok. Proč Notre-Dame vyhořel se ale stále neví
před 7 hodinami

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké
před 8 hodinami

Pokud přestaneme podporovat Ukrajinu, Putin vyhraje, zní z USA
před 8 hodinami

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo
před 8 hodinami

Korupční kauza Netanjahua pokračuje navzdory válce. Útočí, aby si prodloužil politický život, míní Erdogan
před 9 hodinami

EU varuje před "obrovským rizikem" teroristických útoků. Mohou se odehrát před Vánoci či během svátků
před 10 hodinami

Jak zničit Hamás? Izrael potvrdil, že zatopení tunelů je jen jednou z variant
před 10 hodinami

Polský exprezident a nositel Nobelovy ceny Lech Walesa je ve vážném stavu v nemocnici
před 12 hodinami

Počasí do víkendu: Mrznout už bude především v noci, vyplývá z předpovědi
včera

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami
včera

Zelenskyj na poslední chvíli zrušil projev před americkým Senátem
včera
Příbuzní vojáků okupačních sil se obrací na Putina. Vadí jim podmínky u Avdijivky
Ruských vojáků nasazených u Avdijivky v Doněcké oblasti na Ukrajině se zastávají jejich blízcí, kteří se rozhodli obrátit na prezidenta Vladimira Putina. Stěžují si například na to, že vojáci musí zůstat v zákopech v přední linii i se zraněním.
Zdroj: Lucie Podzimková