Francouzské stíhačky zničily v Čadu kolonu ozbrojenců. Zatčeno 250 radikálů

V Čadu bylo zatčeno 250 příslušníků povstaleckých skupin, které v lednu vnikly do země z Libye. Čadská vláda požádala o pomoc Francii, jejíž vojenská letadla pomohla kolonu vozidel zničit. Podle dnešního prohlášení čadské armády jsou mezi zatčenými také čtyři povstalečtí velitelé. Vojáci povstalcům zničili 40 automobilů a zabavili několik set zbraní.

Armáda v pročesávání pohraniční oblasti Ennedi na severovýchodě země pokračuje.

Prezident Idriss Déby vládu ve čtvrtek informoval, že armáda s pomocí Francie "kolonu ozbrojenců zcela zničila".

#Tchad 250 terroristes arrêtés et une importante quantité de munitions saisies, dans l'opération conjointe avec la #Barkhane contre l' #UFR pic.twitter.com/eSBjkInoqC

— larmes des pauvres (@ocisse691) 9. února 2019

Paříž tento týden v pondělí a v úterý informovala, že její stíhací letadla Mirage-2000 zaútočila na kolonu dodávek s ozbrojenci v Čadu.

Koalice, která si říká Svaz sil pro odpor (UFR), jež se pokusila o puč v roce 2008, potvrdila, že z Libye vyslala do Čadu tři kolony aut s ozbrojenci. V pátek pak přiznala, že jí francouzské nálety způsobily značné škody. Podle UFR přišlo při náletech o život deset členů svazu.

Čadská armáda po francouzských útocích poslala do oblasti, kde se kolona pohybovala, své vojáky. "Vojenské vedení UFR je zničeno," sdělil agentuře AFP vojenský zdroj, který nechtěl být jmenován.

Ennedi je pouštní, hornatá a málo obydlená část Čadu, odkud pochází Déby. Podle AFP je tam slabá telefonní síť a informace se odtud dostávají pomalu.

Déby se dostal s pomocí Paříže k moci v roce 1990 a na Francii jako svého spojence stále spoléhá. Francie označuje Débyho za klíčového politika zapojeného do širšího regionálního boje proti islámským radikálům.

Související

Jean Castex

Francouzský premiér Castex stráví Silvestra na základně v Čadu

Francouzský premiér Jean Castex bude na Silvestra a Nový rok na vojenské základně v Čadu. Ctí tak tradici svátků strávených s příslušníky ozbrojených sil na zahraničních misích, v tomto případě s vojáky, kteří v Mali nedávno přišli o tři své kolegy, píše agentura AFP. Castexova návštěva regionu podle AFP nic nevypovídá o francouzském angažmá v oblasti Sahelu.

Více souvisejících

Čad Libye zbraně Armáda Francie

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Karel Schwarzenberg

Česko dává sbohem Karlu Schwarzenbergovi. V katedrále začala zádušní mše

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala zádušní mše v rámci posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem, který zemřel 12. listopadu ve věku 85 let. Šlechtic a příslušník české větve rodu Schwarzenbergů se po sametové revoluci angažoval v politice, několik let šéfoval české diplomacii. 

před 11 minutami

před 1 hodinou

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Gaza

UNRWA: Z Pásma Gazy se stala divočina. Drancování, kamenování, společnost je na pokraji kolapsu

Generální komisař Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků (UNRWA) Philippe Lazzarini v pátek vyzval mezinárodní společenství k zastavení eskalace násilí v pásmu Gazy, kde nerespektování mezinárodního humanitárního práva dosáhlo kritického bodu. Thomas White, šéf UNWRA v Gaze, dodal, že v enklávě se hroutí občanský pořádek, ulice se proměnily v divočinu, konvoje s pomocí jsou drancovány a vozidla OSN kamenována. Společnost je podle něj na pokraji úplného kolapsu.

včera

včera

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

včera

včera

včera

včera

Zvrat v případu největšího lesního požáru v historii ČR. Soud ho vrací žalobcům

Krajský soud v Ústí nad Labem vrací státnímu zastupitelství případ nejrozsáhlejšího lesního požáru v historii České republiky, který loni zachvátil Národní park České Švýcarsko. Žalobci mají podle soudu upřesnit výši škody, která byla vyčíslena na přibližně 350 milionů korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy