Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) dnes vyzvala jemenskou vládu, aby propustila více než 3000 migrantů, kteří jsou zadržování v nelidských podmínkách v záchytných centrech v jižním Jemenu. Většinu běženců tvoří podle IOM Etiopané. Informovala o tom agentura Reuters.
Zadržování migrantů začalo před dvěma týdny ve městě Aden a sousední provincii Láhidž, kterou kontroluje mezinárodně uznávaná jemenská vláda podporovaná koalicí v čele se Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty. Koaliční síly bojují proti povstaleckým Húsíúm, kteří kontrolují hlavní město Saná.
"Asi 3000 migrantů je zadržováno ve dvou provizorních záchytných centrech," uvedl mluvčí IOM Joel Millman na dnešní tiskové konferenci v Ženevě. Doplnil, že z těchto běženců je asi 2500 drženo na fotbalovém stadionu v Adenu, kde se humanitární pracovníci snaží dostat pod kontrolu šíření nemocí.
Minulý týden IOM, která je přidruženou organizací OSN, oznámila, že příslušníci bezpečnostních složek na migranty zadržené na stadionu v Adenu stříleli. Několik běženců utrpělo střelná zranění.
Millman dále uvedl, že IOM o propuštění migrantů jedná s jemenskými úřady. V uplynulých dnech OSN obdržela informaci, že 1400 migrantů zadržovaných ve vojenském táboře v Láhidži bylo propuštěno. Nejméně 14 migrantů nicméně na místě podlehlo průjmovým onemocněním a asi 70 dalších je stále v péči humanitárních pracovníků. IOM plánuje evakuovat v rámci dobrovolného programu 237 Etiopanů do Addis Abeby, doplnil Millman.
Každý rok se k břehům Jemenu převážně z Etiopie a Somálska doplaví tisíce migrantů prchajících před suchem a nezaměstnaností ve vlasti. Chudé Afričany do bohatého Perského zálivu také láká zejména vidina dobře placeného zaměstnání. Mnoho migrantů nicméně podle IOM nakonec zůstává v konfliktem zmítané zemi uvězněno.
Jemen sužuje občanská válka, v níž proti sobě bojují šíitští povstalci Húsíové podporovaní Íránem a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Válka si už vyžádala tisíce lidských životů. Poslední, asi dva roky staré údaje OSN hovoří o 10.000 obětech. Některé zdroje ale odhadují, že v konfliktu zemřelo na 50.000 Jemenců. Dalších asi 14 milionů lidí v zemi podle OSN trpí hlady.
Související
Mimořádná zpráva Izraelská armáda při náletu zabila premiéra a ministry jemenské rebelující vlády
Izraelci znovu zaútočili. Zasáhli cíle v Jemenu, následovala odveta
Jemen , Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) , migrace
Aktuálně se děje
včera
Tragickou nehodu na Šumpersku nepřežil důchodce. Žena utrpěla zranění
včera
Po potyčce cizinců v Chebu panuje podezření z pokusu o vraždu
včera
Klempíř na debatu s umělci nedorazil. Vymluvil se na jednání vlády
včera
České hokejistky s Kanadou zopakovaly stejně vysokou prohru jako s USA
včera
Pavel popíchl Motoristy po setkání s legendárním formulovým pilotem
včera
Běžec na lyžích Tuž se překvapivě postaral o nejlepší český úterní výsledek
včera
První informace o rozloučení s Brejchovou. Dva ministři přišli s návrhem
včera
Zimní počasí se pomalu začíná loučit, potvrzuje měsíční výhled meteorologů
včera
Jednání o míru je pro Putina jen zástěrka, varuje estonská rozvědka. Zanalyzovala, zda Rusko za rok napadne NATO
včera
Vytrvalostní biatlonový závod se českým mužům nevydařil. Nejlepší byl Hornig
včera
Tlak Washingtonu neustává. O budoucnosti Grónska budeme ještě mluvit, potvrdil Vance
včera
Kongres: Trumpovi úředníci začernili Epsteinovy spisy, aby zakryli jména významných osob
včera
MSC: Svět vstoupil pod vedením Trumpa do éry „politiky demoliční koule“
včera
Svět se stává příliš teplým i na umělý sníh. Počasí uvrhá zimní olympijské hry do nejisté budoucnosti
včera
Macron vyzval Evropu, aby konečně začala vystupovat jako skutečná velmoc
včera
Policie vyšetřuje možné ublížení na zdraví u stovek pacientů s defibrilátory
včera
Evropská komise chystá bezpečnostní opatření, kterým sníží vliv Číny v Evropě
včera
Putinovi se bezpečnostní záruky pro Ukrajinu nelíbí. Evropu to ale nesmí zajímat
včera
Jak Trump změnil Ameriku? Většině lidí se do USA nechce, zvažují i zrušení dovolené
včera
Starmer utnul výzvy k rezignaci. Odstoupit nehodlá
Britský premiér Keir Starmer čelí nejvážnější krizi svého úřadu poté, co lídr skotských labouristů Anas Sarwar veřejně vyzval k jeho rezignaci. Starmer na pondělním zasedání parlamentní frakce prohlásil, že není připraven odejít a uvrhnout zemi do chaosu, jeho pozice je však po sérii rezignací klíčových spolupracovníků vážně oslabena.
Zdroj: Libor Novák