Madagaskar v jednom ze svých regionů, kde se nachází i hlavní město Antananarivo, zavedl uzávěru s cílem zpomalit šíření koronaviru. Opatření má platit do 20. července. S odvoláním na sdělení vlády o tom dnes informoval zpravodajský web BBC.
Na šestadvacetimilionovém Madagaskaru testy dosud prokázaly koronavirus u 2941 lidí a od potvrzení prvního případu na ostrově v březnu, 32 osob s onemocněním zemřelo. Provedeno bylo zhruba 24.000 testů.
V důsledku uzávěry nesmí do regionu ani ven motorizovaná vozidla, zatímco pro místní obyvatelé platí částečný zákaz vycházení. "Pouze jeden člen domácnosti bude smět na ulici mezi 06:00 a 12:00," uvádí se podle BBC ve vládním prohlášení.
Madagaskar se dostal do hledáčku světových médií v květnu, když tamní prezident Andry Rajoelina uvedl na trh vlastní bylinný čaj nazvaný CovidOrganics. Obsahuje pelyněk, který se používá proti malárii a o kterém prezident tvrdí, že může léčit covid-19. Přípravek je na Madagskaru široce distribuován a žáci škol ho mají zdarma. Ačkoli se jeho účinnost dosud nepotvrdila, řada afrických zemí si jej objednala na zkoušku.
Africká unie (AU) ale uvedla, že chce znát vědecké závěry ohledně bezpečnosti a účinnosti produktu, zatímco Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje před užíváním netestovaných přípravků, které jsou propagovány jako lék na koronavirus.
Související
Na Madagaskaru došlo k vojenskému převratu. Prezident uprchl ze země
U břehů Madagaskaru spadl do moře vrtulník s ministrem, 12 hodin plaval
Madagaskar , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Rusko v noci podniklo rozsáhlý vzdušný útok na Kyjev. Nejméně 10 mrtvých
před 1 hodinou
Tučné poplatky, večeře za miliony. Trumpův majetek po návratu do Bílého domu prudce vzrostl
před 3 hodinami
Předpověď počasí na víkend. Léto bude tentokrát příjemné
včera
Klempíře očekávají na festivalu ve Varech. Ministr potvrdil účast
včera
Prvním osmifinalistou fotbalového MS je Kanada. Jihoafričany pokořila gólem v nastavení
včera
Ministerstvo naznačilo, kolik budou stát dálniční známky pro příští rok
včera
Chmurný návrat fotbalistů do Prahy. Krejčí přednesl svůj pohled na český fotbal
včera
ANO by vyhrálo, ale přišlo by o Motoristy, ukázal květnový průzkum
včera
Extrémně silné bouřky na východě Česka. Nebezpečně tam stoupají i hladiny řek
včera
Trenér Miroslav Koubek nakonec skončil u české fotbalové reprezentace
včera
Červencové počasí může být teplejší, než je obvyklé, tvrdí meteorologové
včera
Politico: EU se potýká s hlubokou průmyslovou krizí. Neví, jak ji řešit
včera
Záhada v Číně: Čtyři dny po nárazu letadla do nejvyšší budovy v Pekingu mlčí média i úřady
včera
Poslanecká sněmovna schválila omezení pravomocí prezidenta u stálých misí
včera
Vláda dál háže Pavlovi klacky pod nohy. Nedala mu mandát a sama rozhodla, kdo s ním poletí do Ankary
včera
V Praze roste počet lidí nakažených svrabem. Problémem není MHD
včera
Teherán chystá rozsáhlé obřady za Chameneího, konat se budou i mimo Írán. Proč až po čtvrt roce, ptají se kritici
včera
Středeční počasí: Českem otřesou další bouřky, mohou být i velmi silné
včera
Venezuela má největší zásoby ropy, lidé ale vyhrabávají oběti zemětřesení ručně. Chybí benzín do rypadel
včera
Putin nařídil armádě vypracovat plány na obsazení Kyjeva
Ruský prezident Vladimir Putin nařídil své armádě, aby vypracovala plány na zahájení nových ofenzivních operací s cílem obsadit ukrajinské hlavní město. Podle hlavního velitele ukrajinských ozbrojených sil Oleksandra Syrského Moskva vyhodnocuje různé scénáře, včetně útoku z běloruského území. Za nejpravděpodobnější variantu však Syrskyj označil možný úder z ruské Branské oblasti směrem na ukrajinskou Černihivskou oblast.
Zdroj: Libor Novák