U břehů Madagaskaru spadl do moře vrtulník s ministrem, 12 hodin plaval

Po dnešním pádu vrtulníku u severního pobřeží Madagaskaru se pohřešují dva policisté. Dva další lidé, mezi nimi člen vlády, přežili. Státní tajemník pro policii se zachránil díky tomu, že plaval k břehu 12 hodin. S odvoláním na policejní zdroje o tom informovala agentura AFP.

Vrtulník mířil k místu, kde se v pondělí potopila nákladní loď, jež měla na palubě v rozporu s předpisy 130 cestujících. Podle dnešních aktualizovaných zpráv má toto neštěstí 39 mrtvých, po desítkách pohřešovaných se stále pátrá, 45 lidí se podařilo zachránit.

Ve vrtulníku, který k místu směřoval, byli tři policisté, z nichž jeden byl pilot, a státní tajemník Serge Gellé. Jemu a jednomu z policistů se podařilo vyskočit a oba se zachránili, dva zbývající muži z paluby se pohřešují.

Státního tajemníka a policistu našli na odlišných místech obyvatelé pobřeží na pláži v Mahambu, asi 75 kilometrů od velkého přístavu Toamasina.

"Má poslední hodina ještě nenadešla, děkuji bohu a vesničanům i rybářům z Mahamba," řekl na videu sdíleném na sociálních sítích sedmapadesátiletý Gellé. Z lehátka, na němž byl v uniformě, sdělil, že není zraněný, ale je mu zima. "Za 24 hodin budu moci znovu pracovat," prohlásil.

Policejní generál Zafisambatra Ravoavy o něm řekl, že je to člověk "s vojenskou povahou". "Vždy usilovně sportoval a pokračoval v tom i jako ministr, je jako třicetiletý mladík, má pevnou morálku. Unášely ho vlny, ale on to nevzdal," řekl generál k dnešnímu Gellého výkonu. Státní tajemník použil polštář ze sedadla vrtulníku jako bóje.

Gellé má za sebou 30 let u policie a do vlády ho v srpnu jmenoval při personálních změnách prezident Andry Rajoelina.

Police zatím nemá informaci o okolnostech, jež vedly k pádu vrtulníku, po dvou pohřešovaných se pátrá.

Související

rostliny

Na Madagaskaru byla objevena nejošklivější orchidej světa

Mezi druhy, které byly nově objeveny v letošním roce, je také rostlina, o níž se mluví jako o "nejošklivější orchideji na světě", informoval zpravodajský portál BBC. Za jejím objevem v lesním porostu na Madagaskaru stojí londýnské Královské botanické zahrady a jejich partnerské laboratoře.
Ilustrační foto

Prapodivný pták z doby dinosaurů. Digitální rekonstrukce lebky zaskočila paleontology

Jak rozmanitou podobu mohli mít ptáci, kteří zemi obývali v dobách dinosaurů, paleontologům pomohl odhalit pták velikosti vrány, jehož zkamenělou lebku našli na Madagaskaru. Dnešní ostrov obýval před 68 miliony let. Křehké, ale skvěle zachovalé pozůstatky opeřence se zobákem připomínající ten tukaní odborníci odkryli pomocí digitální rekonstrukce, píše agentura Reuters.

Více souvisejících

Madagaskar

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy