Haftarova armáda vyhlásila v Libyi příměří, má platit do konce ramadánu

Jednotky polního maršála Chalífy Haftara, které ovládají většinu Libye, v noci na dnešek oznámily, že do konce ramadánu přerušují veškeré vojenské operace. Informovala o tom agentura AFP, která připomněla, že v Libyi postní měsíc začal 24. dubna. Mezinárodně uznávaná vláda v Tripolisu, proti které Haftar bojuje, na maršálovo prohlášení zatím nereagovala.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Chalífa Haftar
doporučujeme

Jednostranným vyhlášením příměří Haftarova Libyjská národní armáda podle mluvčího Ahmada Mismarího vyhověla žádostem mezinárodního společenství a "spřátelených zemí". V případě porušení klidu zbraní bude ale "odpověď tvrdá a okamžitá", dodal Mismarí.

Postní měsíc ramadán začal v Libyi minulý pátek a trvat bude zhruba čtyři týdny. K příměří během něj vyzývala Organizace spojených národů, Evropská unie i řada arabských zemí.

Libyi sužuje konflikt různých frakcí už od pádu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. Haftarovy jednotky, které se opírají o podporu Egypta, Spojených arabských emirátů a Ruska, minulý rok v zahájily ofenzívu ve snaze dobýt metropoli Tripolis a svrhnout tamní mezinárodně uznávanou vládu Fáize Sarrádže, kterou podporuje mimo jiné Turecko.

Na počátku tohoto týden Haftar oznámil, že jeho armáda přebírá řízení země. Řekl, že dohoda z marockého Schirátu z roku 2015 o vytvoření mezinárodně uznávané vlády národní jednoty přestává platit "jako součást temné minulosti". Sarrádžův kabinet, který ovládá Tripolis a jeho okolí, Haftarův krok označil za "frašku" a "převrat".

Agentura AP připomněla, že boje v Libyi komplikují snahu místních zdravotníků dostat pod kontrolu epidemii covidu-19. Libye už potvrdila více než 60 případů nákazy virem SARS-CoV-2 a dvě úmrtí lidí s covidem-19.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Alžírsku se hydroxychlorochin v léčbě covidu-19 osvědčil

26.05.2020 19:50 Alžírsko bude nadále pacientům s nemocí covid-19 podávat hydroxychlorochin, i když Světová…

Rusko poslalo stíhačky do Libye. Chce rozšířit vliv v Africe, varuje…

26.05.2020 16:21 Rusko rozmístilo v Libyi stíhačky na podporu maršála Chalífy Haftara, který ovládá východ této…

Africe podle WHO v boji s virem pomohla i zkušenost s epidemiemi

25.05.2020 19:57 Afrika se během pandemie vyhnula zatím nejhoršímu i díky tomu, že má zkušenosti s bojem proti…

400 migrantů zachráněno u Libye, další se vylodili na italských ostrovech

25.05.2020 17:14 Libyjská pobřežní stráž zadržela ve Středozemním moři za uplynulé dva dny 400 migrantů, kteří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy