OSN: Jednání o Libyi skončila bez jmenování prozatímní vlády

Jednání o budoucím uspořádání v Libyi skončila bez dohody o přechodné vládě, která by zemi vedla do voleb v příštím roce. Na závěr týden trvajících jednání v Tunisu to oznámil představitel OSN, informovala dnes agentura AP.

Na původním programu rozhovorů byla debata o konkrétních jménech osob, které by mohly stát v čele přechodné vlády i celé země, uvedla zmocněnkyně OSN pro Libyi Stephanie Williamsová. Jednání 75členného fóra pod záštitou OSN však nepokročila dostatečně daleko. Představitelé obou stran se sejdou znovu, on-line, nejpozději za týden.

"Deset let konfliktů nelze vyřešit za jediný týden. Čeká nás ještě spousta práce," uvedla Williamsová.

لحظة وصول الممثلة الخاصة للأمين العام للأمم المتحدة بالإنابة ستيفاني وليامز إلى مطار البريقة حيث كان في استقبالها رئيس مجلس ادارة المؤسسة الوطنية للنفط، مصطفى صنع الله وقيادات من جهاز حرس المنشآت النفطية. وتشارك السيدة وليامز وفريق من البعثة في اجتماع الجهاز من مختلف مناطق ليبيا. pic.twitter.com/Wk6INkNuLH

— UNSMIL (@UNSMILibya) November 16, 2020

Taktéž dnes se v libyjském pobřežním městě Syrta sešli vojenští delegáti obou stran k diskusi o restrukturalizaci sil střežících ropná zařízení, píše agentura AP. Stávající stráže podporují maršála Chalífu Haftara. Jednání se zúčastnila mise OSN a zástupci libyjské národní ropné společnosti.

V Libyi je nepřehledná situace od svržení diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. Země má dvě vlády a tu sídlící na východě podporovala armáda maršála Chalífy Haftara. Za oběma stranami stojí různé státy a organizace - za vládou v Tripolisu Turecko a OSN, za tou sídlící na východě Egypt, Rusko a Spojené arabské emiráty. Haftar bojoval od loňska o Tripolis, ale protistrana jeho postup letos zastavila.

OSN se snaží dlouhodobě oba tábory usmířit a dohoda o volbách byla vyhlášena už v minulosti. Měly se konat do léta 2018, po dalších jednáních byl ohlášen loňský termín, poslední termín je 24. prosince 2021. Agentura Reuters napsala, že mnoho Libyjců je skeptických i k současným rozhovorům.

Související

Více souvisejících

Libye OSN Chalífa Haftar Tunisko

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy