Chalífa Haftar

Tunisko

Libye na cestě z chaosu. V Tunisu začala pod záštitou OSN historická jednání

V tuniské metropoli dnes pod záštitou OSN započala mírová jednání znesvářených libyjských frakcí, informuje agentura AP. Rozhovory, které navazují na dohodu o trvalém příměří v Libyi z minulého měsíce, mají ukončit politický chaos, který zemi zachvátil po svržení diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011, a připravit cestu k prezidentským a parlamentním volbám.
Chalífa Haftar

OSN: Znesvářené strany v Libyi podepsaly trvalé příměří

Znesvářené strany v Libyi dnes podepsaly dohodu o trvalém příměří v celé zemi, oznámila Organizace spojených národů (OSN). Zástupci obou libyjských kabinetů zasedli k mírovým rozhovorům v Ženevě tento týden a dohodu, kterou OSN označila za historickou, budou následovat politická vyjednávání v příštím měsíci, píší agentury. Dodržování dohody však vzápětí zpochybnil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, jehož země je jedním z klíčových hráčů v konfliktu.
Recep Tayyip Erdoğan

Putin s Erdoganem hovořili o situaci v Libyi a Sýrii

Ruský prezident Vladimir Putin dnes telefonicky hovořil se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem o konfliktech v Libyi a Sýrii. Shodli se, že v případě Libye je potřeba směřovat ke klidu zbraní. S odvoláním na sdělení Kremlu o tom informovala agentura Reuters. Německý ministr zahraničí na dnešní návštěvě Tripolisu varoval před novou eskalací bojů v Libyi.
Chalífa Haftar

Východolibyjský parlament umožní vojenskou intervenci Egypta, je na straně Haftara

Parlament, který sídlí na východě severoafrické Libye a podporuje armádu maršála Chalífy Haftara, umožní přímou vojenskou intervenci Egypta v zemi. Uvádí se to v prohlášení, které tento sbor vydal v noci na dnešek. Egypťané tak prý získají právo zasáhnout proti Turecku, které na rozdíl od Egypta stojí za vládou a institucemi, jež sídlí v Tripolisu a jež podporuje také OSN.
Chalífa Haftar

V libyjském městě prý našli po odchodu Haftarových vojsk těla dětí

Mezi mrtvolami objevenými v libyjském městě Tarhúna zhruba 65 kilometrů jihovýchodně od Tripolisu byla nalezena i těla dětí. Podle agentury Reuters o tom dnes informoval Červený půlměsíc. Tarhúna byla původně v rukou východolibyjské armády (LNA) polního maršála Chalífy Haftara a jeho spojenců, ale armáda bojující proti němu v zájmu vlády, jež sídlí v Tripolisu, Haftarovy lidi z místa tento měsíc vytlačila.
Turecká armáda (Turkish Army)

Turecko zasahuje do libyjského konfliktu stále agresivněji, Francie chce jednat

Francie chce jednat se svými spojenci v rámci NATO o stále agresivnější roli Turecka v Libyi. Podle agentury Reuters to dnes uvedl zástupce kanceláře francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Francouzská diplomacie zároveň podle agentury obvinila Ankaru z toho, že porušuje zbrojní embargo OSN, čímž brání v nastolení příměří v Libyi.
Chalífa Haftar

Šance na mír v Libyi se hroutí, vládní vojska se snaží dobýt město Syrta

Síly loajální libyjské vládě v Tripolisu (GNA) dnes pokračují v postupu na město Syrta východně od metropole. Dochází k tomu za situace, kdy Egypt, který podporuje rivalské východolibyjské jednotky (LNA) vedené polním maršálem Chalífou Haftarem, doporučil příměří mezi oběma znepřátelenými stranami libyjského konfliktu, informuje agentura AP.
Sukhoi Su-24MK Fencer-D (Libyan Air Force)

Konflikt v Libyi nebezpečně graduje, Západ se obává "syrského scénáře"

Vzrůstající aktivita Turecka a Ruska v Libyi vyvolává otázku, zda se situace v severoafrické zemi vyvine podle syrského scénáře, píše server RFI. Před touto možností varovalo několik západních představitelů včetně francouzského ministra zahraničí Jeana-Yvese Le Driana a generála Stephena Townsenda, který stojí v čele velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).
Ilustrační foto

Rusko poslalo stíhačky do Libye. Chce rozšířit vliv v Africe, varuje armáda USA

Rusko rozmístilo v Libyi stíhačky na podporu maršála Chalífy Haftara, který ovládá východ této severoafrické země. Dnes to podle agentury AFP oznámilo velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM), které sídlí v německém Stuttgartu. Haftar soupeří o moc s vládou premiéra Fáize Sarrádže, která se nachází v Tripolisu a kterou uznává OSN.
Ruská armáda, ilustrační fotografie

V Libyi operuje ruská Vagnerová armáda. Experti předali zprávu Radě bezpečnosti OSN

Experti OSN ve své zprávě o dodržování zbrojního embarga v Libyi konstatovali, že v Libyi působí členové ruské takzvané Vagnerovy skupiny. Odborníci zprávu, do níž měla možnost nahlédnout agentura AFP, předali Radě bezpečnosti OSN. Podle dokumentu jsou v Libyi také bojovníci ze Sýrie, kteří mají podpořit síly maršála Chalífy Haftara.
Chalífa Haftar

Haftarova armáda vyhlásila v Libyi příměří, má platit do konce ramadánu

Jednotky polního maršála Chalífy Haftara, které ovládají většinu Libye, v noci na dnešek oznámily, že do konce ramadánu přerušují veškeré vojenské operace. Informovala o tom agentura AFP, která připomněla, že v Libyi postní měsíc začal 24. dubna. Mezinárodně uznávaná vláda v Tripolisu, proti které Haftar bojuje, na maršálovo prohlášení zatím nereagovala.
Chalífa Haftar

Maršál Haftar ohlásil, že přebírá řízení Libye

Polní maršál Chalífa Haftar, jehož jednotky ovládají většinu Libye, v televizi ohlásil, že jeho armáda přebírá řízení země. Dohoda z marockého Schirátu z prosince 2015 o vytvoření mezinárodně uznávané vlády národní jednoty premiéra Fáize Sarrádže, která má pod kontrolou jen malé území kolem hlavního města Tripolisu, podle maršála přestává platit "jako součást temné minulosti".
Eurofighter Typhoon, ilustrační fotografie

Začíná operace Irini. Lodě a letadla EU budou hlídat zbrojní embargo v Libyi

Evropská unie ve středu zahájí u břehů Libye společnou operaci, jejímž hlavním cílem bude dohlížet na dodržování zákazu dovozu zbraní do země sužované občanskou válkou. Na podrobnostech námořní a letecké akce pojmenované Irini se dnes shodly členské země. Naopak definitivně bude ukončena dlouhodobě nefunkční operace Sophia, která měla sloužit primárně k zachraňování uprchlíků z vod Středozemního moře.
Severní Afrika

Maršál Haftar útočí na přístav v Tripolisu, evakuovány tisíce velbloudů

Libyjské úřady musely kvůli útoku na přístav v metropoli Tripolis evakuovat nejen lodě, ale i 3000 velbloudů, které v Austrálii koupil libyjský obchodník. Početná stáda zvířat při hledání vody a potravy v suchem a rozsáhlými požáry postižené Austrálii představují hrozbu pro obyvatele a tamní vláda je proto levně prodává, napsala agentura Reuters.

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 24 minutami

Senioři, ilustrační foto

Jak žijí čeští důchodci? Využívají moderní technologie, roste počet pracujících

České seniory lze stále více považovat za aktivní členy společnosti, kteří se zapojují do různých činností. Tendence ukazují na nárůst pracujících seniorů, skupiny těch, kteří uzavírají manželství, a těch, kteří využívají moderní technologie, jako jsou chytré telefony. Uvedla to analýza s názvem "Senioři v ČR v datech 2023," kterou zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Prognózy Wall Street pro akciový trh v roce 2024

„Wall Street se neshodne na vývoji akciových trhů v dalším roce, ovšem převažují optimistické hlasy, které vyhlížejí dosažení nových historických maxim,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Terapeut Honza Vojtko v Hovorech s PN. Prohlédněte si galerii

Hovory s PN a terapeut Honza Vojtko: Vztahy jsou fuška…

Párový terapeut Honza Vojtko byl dalším hostem talkshow Hovory s Petrem Nutilem v Nymburce. A bylo to fajn. Povídali jsme si nejen o bludných kruzích, vztazích s výhodami a lásce na celý život, ale i nedorozumění v komunikaci mezi partnery. Za mediální partnerství bych chtěl poděkovat knihovně Nymburk a serveru EuroZprávy.cz.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy