V Libyi operuje ruská Vagnerová armáda. Experti předali zprávu Radě bezpečnosti OSN

Experti OSN ve své zprávě o dodržování zbrojního embarga v Libyi konstatovali, že v Libyi působí členové ruské takzvané Vagnerovy skupiny. Odborníci zprávu, do níž měla možnost nahlédnout agentura AFP, předali Radě bezpečnosti OSN. Podle dokumentu jsou v Libyi také bojovníci ze Sýrie, kteří mají podpořit síly maršála Chalífy Haftara.

O přítomnosti žoldnéřů označovaných jako "vagnerovci" v Libyi se hovořilo už v minulosti, OSN ale tyto informace dosud nepotvrdila.

Experti OSN naposledy předložili zprávu o situaci v Libyi loni v prosinci a konstatovali v ní, že je tam přítomno několik zahraničních skupin, o této na Rusko navázené organizaci se tehdy přímo nezmiňovala.

"Skupina odborníků potvrdila, že vojáci 'Vagnerovy armády' jsou v Libyi od října 2018," uvádí se v nové zprávě, o které informuje server Radio Free Europe/Radio Liberty. Odhaduje se v ní, že tato soukromá ozbrojená skupina má v Libyi 800 až 1200 lidí. Materiál ale také přiznává, že experti OSN "nebyli schopni nezávisle ověřit, kde přesně tito žoldáci působí".

Haftar v únoru prohlásil, že je ochoten dodržovat příměří, pokud z Libye odejdou syrští a turečtí žoldnéři.

Na přítomnost Vagnerovy skupiny v Libyi upozornila loni americká média. Podle některých zdrojů žoldnéřskou organizaci financuje miliardář Jevgenij Prigožin, blízký spolupracovník ruského prezidenta Vladimira Putina. Moskva jakoukoli roli v nasazení žoldáků v Libyi popírá.

Expertní zpráva pro RB OSN konstatuje, že členové "Vagnerovy skupiny zajišťují Haftarovým jednotkám technickou podporu při opravách vojenských automobilů, účastní se bojů a zasahují do významných operací". Pomáhají též jednotkám "dělostřelectva a letecké kontroly, poskytují odbornou zkušenost v elektronických operacích a dodávají také elitní střelce".

Zpráva také podle AFP uvádí, že experti OSN získali důkazy o přesunu syrských bojovníků do Libye s úkolem zapojit se od bojů na Haftarově straně. To je podle agentury nová a dosud nezveřejněná informace.

Turecko přiznávalo, že ze Sýrie posílá své spojenecké jednotky bojovat v řadách oddílů, které hájí zájmy vlády v Tripolisu, tedy kabinetu, který odsouhlasila OSN a který podporuje mnoho západních zemí.

O novém Haftarově spojenectví se Sýrií podle AFP svědčí fakt, že administrativa působící na východě Libye začátkem března otevřela velvyslanectví v Damašku. Mezi Libyí a Sýrií jsou oficiální diplomatické vztahy přerušeny osm let.

Ve zprávě pro RB OSN se dále konstatuje, že experti nedokážou určit, kdo zahraniční žoldáky posílané na pomoc Haftarovi najímá a financuje. Expertní "skupina zjistila, že několik syrských bojovníků do Libye přepravila letecká společnost Cham Wings", což jsou soukromé aerolinky sídlící v Damašku. Od 1. ledna tato společnost vypravila do Libye 33 letů. Podle místních zdrojů v Libyi bojuje na straně Haftarových sil méně že 2000 syrských žoldáků. "Pokud některé zdroje odhadují počet syrských bojovníků v Libyi na 5000, pak jsou do toho bezpochyby započítáni i ti, které najalo Turecko s úkolem pomáhat Tripolisu," stojí ve zprávě.

Související

Ilustrační fotografie.

V Rusku pohřbili Prigožinovu pravou ruku. Utkin spočinul v Moskvě

V Rusku pohřbili další z prominentních obětí pádu letounu se zakladatelem žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenijem Prigožinem. Lidé ve čtvrtek vyprovodili na poslední cestu Dmitrije Utkina, který řídil vojenské operace a byl považován za pravou ruku Prigožina. 

Více souvisejících

Dmitrij Utkin (Vagner) Libye Rusko OSN Ruská armáda Chalífa Haftar USA (Spojené státy americké) Sýrie Turecko

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Živě Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Marian Jurečka

Důchody se dočkají změn. Jurečka představil reformu penzí

Ministerstvo práce dokončilo návrh zákona týkající se reformy penzí, který představuje důležité změny v systému penzijního zabezpečení. Tento návrh upravuje několik klíčových aspektů, včetně růstu důchodového věku v závislosti na očekávané délce života, stanovení minimálního důchodu na úrovni 20 procent průměrné mzdy a možnosti dřívějšího odchodu do penze pro osoby vykonávající náročné profese.

před 7 hodinami

Alexej Navalnyj

Postrach Kremlu a plamen demokracie v Rusku. Kdo byl Alexej Navalnyj?

Alexej Navalnyj, prominentní ruský opoziční politik a aktivista, byl známý svou nekompromisní kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vlády. Jeho odvaha veřejně se postavit vůči autoritářskému režimu ho učinila klíčovou postavou v ruské politické scéně a zajistila mu obdiv, jak doma, tak i v zahraničí. Zároveň však byl vystaven nebezpečí a pronásledování ze strany ruských úřadů.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Rusko se konečně rozhodlo předat Ukrajině těla obětí pádu letadla. Měsíc po katastrofě

Rusko je připraveno vydat ukrajinské straně těla obětí havárie letadla Il-76 v Belgorodské oblasti. Podle Reuters to uvedla ruská ombudsmanka pro lidská práva Tatiana Moskalkovová. Ukrajinská strana toto prohlášení zatím nekomentovala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy