Putin s Erdoganem hovořili o situaci v Libyi a Sýrii

Ruský prezident Vladimir Putin dnes telefonicky hovořil se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem o konfliktech v Libyi a Sýrii. Shodli se, že v případě Libye je potřeba směřovat ke klidu zbraní. S odvoláním na sdělení Kremlu o tom informovala agentura Reuters. Německý ministr zahraničí na dnešní návštěvě Tripolisu varoval před novou eskalací bojů v Libyi.

Hlavním tématem hovoru představitelů států byla krize v Libyi a nutnost podniknout kroky vedoucí k udržitelnému příměří, uvedl Kreml. V Libyi, kde o moc bojují dvě vlády, stojí Moskva a Ankara na opačných stranách konfliktu. Zatímco Turecko podporuje vládu v Tripolisu, kterou uznává OSN, Rusko je na straně kabinetu, jež ovládá východ země a za nímž stojí armáda polního maršála Chalífy Haftara.

Prezidenti se podle sdělení Kremlu shodli rovněž na tom, že Rusko a Turecko budou usilovat o potlačení teroristických hrozeb v Sýrii, kde byla dnes zasažena turecko-ruská hlídka. Silný výbuch poškodil turecké vojenské vozidlo v severním regionu Idlib, nevyžádal si ale žádné oběti, uvedly turecké bezpečnostní složky.

Oba státy budou ohledně Sýrie pokračovat v dialogu vojenskou i diplomatickou cestou, uvedla turecká prezidentská kancelář.

Rusko v syrském konfliktu podporuje vládu v Damašku, zatímco Turecko stojí za některými povstaleckými skupinami. V březnu se ale obě země dohody na příměří a společných hlídkách, což zklidnilo předchozí boje v Idlibu a mělo vytvořit bezpečnou zónu mezi pozicemi armády a opozičními oddíly.

Šéf německé diplomacie Heiko Maas na dnešní neohlášené návštěvě Tripolisu varoval před zdánlivým klidem, který teď v Libyi panuje. Nebezpečí eskalace vojenského konfliktu je podle něj nadále vysoké, uvedl po jednání s předsedou mezinárodně uznávané libyjské vlády Fáizem Sarrádžem.

In #Libyen rüsten beide Seiten und ihre Verbündeten das Land massiv auf. Vor Ort werde ich über Wege aus dieser sehr gefährlichen Lage sprechen und u.a. für die Einrichtung einer demilitarisierten Zone um Sirte werben. Die @UN haben einen guten Vorschlag vorgelegt. pic.twitter.com/EIZdYJRs7V

— Heiko Maas ?? (@HeikoMaas) August 17, 2020

Německo, které se ohledně Libye snaží vystupovat jako prostředník, v lednu uspořádalo v Berlíně summit, na němž se účastníci dohodli na dodržování zbrojního embarga i diplomatické snaze dotlačit znepřátelené strany v Libyi k trvalému příměří. Dohoda však byla od té doby opakovaně porušována.

Související

Více souvisejících

Vladimír Putin Recep Tayyip Erdogan Syrská krize Libye Chalífa Haftar Heiko Maas Rusko Turecko Fáiz Sarrádž

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy