Začíná operace Irini. Lodě a letadla EU budou hlídat zbrojní embargo v Libyi

Evropská unie ve středu zahájí u břehů Libye společnou operaci, jejímž hlavním cílem bude dohlížet na dodržování zákazu dovozu zbraní do země sužované občanskou válkou. Na podrobnostech námořní a letecké akce pojmenované Irini se dnes shodly členské země. Naopak definitivně bude ukončena dlouhodobě nefunkční operace Sophia, která měla sloužit primárně k zachraňování uprchlíků z vod Středozemního moře.

Na potřebě lepší kontroly zákazu dovozu zbraní do Libye, který stanovila Organizace spojených národů, se v lednu shodli politici řady velmocí včetně samotné EU. Unijní ministři zahraničí poté v únoru navrhli nasadit lodě a letadla členských zemí do nové operace označené řeckým výrazem pro mír. Irini by měla dohlížet na dodržování embarga zvláště na problematickém východě Libye, kudy do země proudí velká část zbraní.

We are launching a new #CSDP operation today. With #IRINI, the EU significantly contributes to efforts aimed at ending the conflict in #Libya and shows that even amidst #COVID19 crisis, we are committed to promote peace. https://t.co/FfIuRGXhcH #EUDefence pic.twitter.com/1sTVVkYbNQ

— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) March 31, 2020

"Vím, že je mnoho zemí, které chtějí k misi přispět," nechtěl dnes šéf unijní diplomacie specifikovat, jaké státy vyšlou do Středozemního moře svá plavidla či letouny. Mandát operace sice formálně začne běžet ve středu, konkrétní datum rozmístění plavidel však bude podle Borrella záležet na rozhodnutí vojenských velitelů a bude to v horizontu příštích dnů.

Řídící centrum Irini bude stejně jako v případě Sophie v Itálii. Povede ji kontradmirál Fabio Agostini.

Některé země požadovaly záruky, že nová operace nebude motivovat migranty, aby se v místech operace častěji pokoušeli o cesty do Evropy v naději, že je zachrání plavidla unijních zemí. Státy se nakonec shodly na tom, že lodě a letadla budou moci měnit svá působiště kdykoli bude hrozit, že by v nějaké lokalitě mohla jejich přítomnost vést ke zvýšení frekvence cest migrantů.

Pokud však lodě narazí na moři na plavidlo v nouzi či lidi vyžadující pomoc, podle Borrella je v souladu s mezinárodním právem vezme na palubu. Na tom, kam v takovém případě převézt zachráněné lidi, se podle španělského politika země v rámci nové mise předem dohodly.

"Víme, jak postupovat a velitel plavidla bude vědět, co dělat,“ řekl novinářům Borrell bez dalších podrobností. Právě neochota zvláště ze strany migranty přetížené Itálie přijímat další lidi nalezené v moři paralyzovala předchozí operaci, která byla přes formální prodlužování mandátu už více než rok nefunkční.

V Libyi, která je nestabilní od pádu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011, nyní proti sobě stojí premiér Fáiz Sarrádž, jehož mezinárodně uznaná vláda má pod kontrolou jen malé území kolem hlavního města Tripolisu, a polní maršál Chalífa Haftar, jehož jednotky ovládají většinu Libye. Boje pokračují navzdory výzvám mezinárodního společenství i tomu, že místní úřady minulý týden registrovaly první případ nákazy koronavirem.

Operace Irini nebude mít pozemní část, což podle kritiků výrazně omezí její dosah, neboť většina zbraní do Libye proudí po zemi. Podle Borrella pomůže tento nedostatek vyrovnat nasazení letounů a satelitů. Vedle zbraní by měla monitorovat také zakázaný export ropy a ropných produktů. Jejím úkolem bude také pomáhat ve výcviku libyjské pobřežní stráže a rozbíjení gangů pašujícících lidi, tedy úkoly končící operace Sophia.

Související

Robert Fico

Fico zkritizoval Evropskou unii: Není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu

Dnes slovenský premiér Robert Fico kritizoval Evropskou unii, že není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu a označil všechny schůzky státníků členských zemí EU za "válečné kabinety". Toto prohlášení učinil na konferenci k 20. výročí vstupu Slovenska do EU. Fico také kritizoval zahraniční politiku EU a odmítl nový migrační pakt.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Libye Operace Sophia Operace Irini (EU-Libye) Chalífa Haftar

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy