Evropská unie ve středu zahájí u břehů Libye společnou operaci, jejímž hlavním cílem bude dohlížet na dodržování zákazu dovozu zbraní do země sužované občanskou válkou. Na podrobnostech námořní a letecké akce pojmenované Irini se dnes shodly členské země. Naopak definitivně bude ukončena dlouhodobě nefunkční operace Sophia, která měla sloužit primárně k zachraňování uprchlíků z vod Středozemního moře.
Na potřebě lepší kontroly zákazu dovozu zbraní do Libye, který stanovila Organizace spojených národů, se v lednu shodli politici řady velmocí včetně samotné EU. Unijní ministři zahraničí poté v únoru navrhli nasadit lodě a letadla členských zemí do nové operace označené řeckým výrazem pro mír. Irini by měla dohlížet na dodržování embarga zvláště na problematickém východě Libye, kudy do země proudí velká část zbraní.
We are launching a new #CSDP operation today. With #IRINI, the EU significantly contributes to efforts aimed at ending the conflict in #Libya and shows that even amidst #COVID19 crisis, we are committed to promote peace. https://t.co/FfIuRGXhcH #EUDefence pic.twitter.com/1sTVVkYbNQ
— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) March 31, 2020
"Vím, že je mnoho zemí, které chtějí k misi přispět," nechtěl dnes šéf unijní diplomacie specifikovat, jaké státy vyšlou do Středozemního moře svá plavidla či letouny. Mandát operace sice formálně začne běžet ve středu, konkrétní datum rozmístění plavidel však bude podle Borrella záležet na rozhodnutí vojenských velitelů a bude to v horizontu příštích dnů.
Řídící centrum Irini bude stejně jako v případě Sophie v Itálii. Povede ji kontradmirál Fabio Agostini.
Některé země požadovaly záruky, že nová operace nebude motivovat migranty, aby se v místech operace častěji pokoušeli o cesty do Evropy v naději, že je zachrání plavidla unijních zemí. Státy se nakonec shodly na tom, že lodě a letadla budou moci měnit svá působiště kdykoli bude hrozit, že by v nějaké lokalitě mohla jejich přítomnost vést ke zvýšení frekvence cest migrantů.
Pokud však lodě narazí na moři na plavidlo v nouzi či lidi vyžadující pomoc, podle Borrella je v souladu s mezinárodním právem vezme na palubu. Na tom, kam v takovém případě převézt zachráněné lidi, se podle španělského politika země v rámci nové mise předem dohodly.
"Víme, jak postupovat a velitel plavidla bude vědět, co dělat,“ řekl novinářům Borrell bez dalších podrobností. Právě neochota zvláště ze strany migranty přetížené Itálie přijímat další lidi nalezené v moři paralyzovala předchozí operaci, která byla přes formální prodlužování mandátu už více než rok nefunkční.
V Libyi, která je nestabilní od pádu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011, nyní proti sobě stojí premiér Fáiz Sarrádž, jehož mezinárodně uznaná vláda má pod kontrolou jen malé území kolem hlavního města Tripolisu, a polní maršál Chalífa Haftar, jehož jednotky ovládají většinu Libye. Boje pokračují navzdory výzvám mezinárodního společenství i tomu, že místní úřady minulý týden registrovaly první případ nákazy koronavirem.
Operace Irini nebude mít pozemní část, což podle kritiků výrazně omezí její dosah, neboť většina zbraní do Libye proudí po zemi. Podle Borrella pomůže tento nedostatek vyrovnat nasazení letounů a satelitů. Vedle zbraní by měla monitorovat také zakázaný export ropy a ropných produktů. Jejím úkolem bude také pomáhat ve výcviku libyjské pobřežní stráže a rozbíjení gangů pašujícících lidi, tedy úkoly končící operace Sophia.
Související
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa
EU (Evropská unie) , Libye , Operace Sophia , Operace Irini (EU-Libye) , Chalífa Haftar
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek