V libyjském městě prý našli po odchodu Haftarových vojsk těla dětí

Mezi mrtvolami objevenými v libyjském městě Tarhúna zhruba 65 kilometrů jihovýchodně od Tripolisu byla nalezena i těla dětí. Podle agentury Reuters o tom dnes informoval Červený půlměsíc. Tarhúna byla původně v rukou východolibyjské armády (LNA) polního maršála Chalífy Haftara a jeho spojenců, ale armáda bojující proti němu v zájmu vlády, jež sídlí v Tripolisu, Haftarovy lidi z místa tento měsíc vytlačila.

Tripoliská vláda národní jednoty (GNA), kterou uznává OSN, získala zpět Tarhúnu 5. června. Haftarova armáda se mezitím po více než roce neúspěšné ofenzivy musela díky protiútokům armády tripoliské vlády stáhnout z okolí hlavního města, které chtěla dobýt. Síly GNA v nemocnici v Tarhúně objevily 106 těl a místní obyvatelé našli v okolí města osm hromadných hrobů. Podle lidskoprávních organizací se na místě mohly stát válečné zločiny, OSN vyzvala k okamžitému vyšetřování.

Představitel libyjského Červeného půlměsíce Fajsal Džalvál na tiskové konferenci oznámil, že se zatím podařilo identifikovat 29 těl z nemocnice a že mezi nimi byly i ženy a děti. Kamál Síví, který stojí v čele úřadu GNA pro pohřešované osoby, uvedl, že z jednoho z hromadných hrobů bylo exhumováno asi deset těl.

Tarhúnu roky kontrolovala místní rodina Kání a její ozbrojená skupina známá jako Káníját, která v průběhu libyjské války přísahala věrnost různým stranám. Město sloužilo jako významný opěrný bod pro LNA při jejím tažení na Tripolis a milice Káníját na jižním okraji hlavního města bojovaly po boku Haftarových sil.

Představitel ministerstva spravedlnosti GNA uvedl, že v souvislosti s nálezy v Tarhúně bylo vydáno 23 zatykačů a že požádal OSN o technickou podporu. V sobotu tripoliská vláda uvedla, že v Tahrúně byly zabity celé rodiny.

LNA odmítá, že by měla na svědomí hromadné hroby v Tarhúně, a vyzvala OSN, aby vyšetřila násilnosti, které tam spáchaly síly blízké GNA.

Libye se nevymanila z konfliktu od roku 2011. Haftar hájí zájmy režimu, který ovládá východ země, a loni začal bojovat i o Tripolis. V posledních dnech byl ale nucen kvůli úspěchům armády vlády, již uznává OSN, stanoviště na severozápadě země opustit.

Související

Více souvisejících

Libye Chalífa Haftar

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

před 7 hodinami

Policie ČR

Muž z Plzeňska vyhrožoval střelbou. Doma měl granátomet

Policie po tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy poměrně často zasahuje proti lidem, kteří vyhrožují tím, že se stane něco podobného. Strážci zákona v tomto týdnu zadrželi muže, který hrozil střelbou a zároveň měl doma protitankový granátomet.

před 8 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

František Straka se vrací k trenérskému kormidlu. Míří na Slovensko zachraňovat další klub

Bývalý trenér Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka byl po čase opět povolán do služby a opět na Slovensko. Tam se vrací po roce, kdy ho povolal Trenčín nacházející se tehdy na předposledním místě tabulky slovenské ligy, aby ho zachránil. To se povedlo, když Trenčín nakonec skončil devátý a to poté, co Straka se svými svěřenci dokázal uhrát 14 bodů během osmi duelů. Nyní ho čeká podobná záchranářská mise, přičemž bude pro změnu trénovat Michalovce.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Konec v nedohlednu. Ohlédnutí za dvěma roky války na Ukrajině

Uplynuly dva roky od zahájení otevřené vojenské agrese Ruska vůči Ukrajině. Konflikt si za tu dobu vyžádal téměř jistě šestimístný počet životů. Zahynuly také tisíce, v drtivé většině případů ukrajinských civilistů. Více než 3,5 milionu lidí před boji uprchlo z domovů. Válka, jejíž konec není v dohledu, nadále představuje jeden z hlavních zdrojů mezinárodního napětí. Během 24 měsíců o ní bylo v tuzemském veřejném prostoru napsáno a řečeno mnohé. Potvrdila se přitom jen malá část predikcí a interpretací. Pochmurné výročí tak může komentátorům a analytikům nabídnout dobrý moment pro kritické zhodnocení svých slov. 

před 10 hodinami

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy