Konflikt v Libyi nebezpečně graduje, Západ se obává "syrského scénáře"

Vzrůstající aktivita Turecka a Ruska v Libyi vyvolává otázku, zda se situace v severoafrické zemi vyvine podle syrského scénáře, píše server RFI. Před touto možností varovalo několik západních představitelů včetně francouzského ministra zahraničí Jeana-Yvese Le Driana a generála Stephena Townsenda, který stojí v čele velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

V tomto scénáři jde podle RFI o přerozdělení vlivu a strategických a ekonomických zájmů dvou hlavních aktérů, kteří se již usadili v Sýrii a nyní i v Libyi. Řeč je o Rusku a Turecku, které se snaží snížit vliv jiných zahraničních a regionálních hráčů vstupujících do tohoto složitého konfliktu.

Obě země v Libyi před rokem 2011 značně investovaly a vždy se stavěly proti intervenci NATO proti plukovníku Muammaru Kaddáfímu. Zdá se, že oba státy se rozhodly zachovat své stávající zájmy a usilují především o zvýšení svého politického a vojenského vlivu.

Ve své snaze o prosazení v Libyi oba státy obětují značné prostředky na zbraně i žoldnéře a doufají, že v budoucnu opanují mírovou situaci, stejně jako dnes ovládají válečný stav. Někteří analytikové si již představují mírovou konferenci k Libyi pod záštitou Ruska a Turecka, podobně jako tomu bylo v případě astanského mírového procesu k Sýrii.

Od ledna unikají zprávy o možné dohodě mezi Moskvou a Ankarou o přerozdělení sfér vlivu v severoafrické zemi bohaté na ropu a poskytující značnou část tohoto bohatství Rusku. Tomu se snaží zabránit USA tím, že mění svoji pozici a od podpory jednotek maršála Haftara přecházejí k podpoře vlády národní jednoty.

Rusové si podle odborníků nenechají uniknout možnost, aby získali pozice blízko jižních hranic Evropy. Američané a další západní země se obávají toho, že se Rusové v Libyi dlouhodobě usídlí, což by ohrozilo zájmy Západu v Africe a mohlo představovat bezpečnostní hrozbu pro jihoevropské státy. Stálá přítomnost Ruska na libyjském východě zcela určitě znepokojuje Američany, kteří za časů Muammara Kaddáfího marně usilovali o to, aby v Libyi mohli mít vojenskou základnu.

Související

Více souvisejících

Libye Chalífa Haftar Rusko Turecko Jean-Yves Le Drian Francie Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

včera

včera

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

včera

včera

včera

včera

včera

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy