Konflikt v Libyi nebezpečně graduje, Západ se obává "syrského scénáře"

Vzrůstající aktivita Turecka a Ruska v Libyi vyvolává otázku, zda se situace v severoafrické zemi vyvine podle syrského scénáře, píše server RFI. Před touto možností varovalo několik západních představitelů včetně francouzského ministra zahraničí Jeana-Yvese Le Driana a generála Stephena Townsenda, který stojí v čele velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

V tomto scénáři jde podle RFI o přerozdělení vlivu a strategických a ekonomických zájmů dvou hlavních aktérů, kteří se již usadili v Sýrii a nyní i v Libyi. Řeč je o Rusku a Turecku, které se snaží snížit vliv jiných zahraničních a regionálních hráčů vstupujících do tohoto složitého konfliktu.

Obě země v Libyi před rokem 2011 značně investovaly a vždy se stavěly proti intervenci NATO proti plukovníku Muammaru Kaddáfímu. Zdá se, že oba státy se rozhodly zachovat své stávající zájmy a usilují především o zvýšení svého politického a vojenského vlivu.

Ve své snaze o prosazení v Libyi oba státy obětují značné prostředky na zbraně i žoldnéře a doufají, že v budoucnu opanují mírovou situaci, stejně jako dnes ovládají válečný stav. Někteří analytikové si již představují mírovou konferenci k Libyi pod záštitou Ruska a Turecka, podobně jako tomu bylo v případě astanského mírového procesu k Sýrii.

Od ledna unikají zprávy o možné dohodě mezi Moskvou a Ankarou o přerozdělení sfér vlivu v severoafrické zemi bohaté na ropu a poskytující značnou část tohoto bohatství Rusku. Tomu se snaží zabránit USA tím, že mění svoji pozici a od podpory jednotek maršála Haftara přecházejí k podpoře vlády národní jednoty.

Rusové si podle odborníků nenechají uniknout možnost, aby získali pozice blízko jižních hranic Evropy. Američané a další západní země se obávají toho, že se Rusové v Libyi dlouhodobě usídlí, což by ohrozilo zájmy Západu v Africe a mohlo představovat bezpečnostní hrozbu pro jihoevropské státy. Stálá přítomnost Ruska na libyjském východě zcela určitě znepokojuje Američany, kteří za časů Muammara Kaddáfího marně usilovali o to, aby v Libyi mohli mít vojenskou základnu.

Související

Více souvisejících

Libye Chalífa Haftar Rusko Turecko Jean-Yves Le Drian Francie Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 50 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 59 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy