Velká ztráta pro Haftara. Libyjská vláda dobyla dvě strategická města

Mezinárodně uznaná libyjská vláda dnes oznámila, že její vojska dobyla dvě strategická města mezi Tripolisem a hranicí s Tuniskem, která dosud držel východolibyjský polní maršál Chalífa Haftar. Informovala o tom agentura AFP.

"Naše síly převzaly kontrolu nad (městy) Surmán i Sabráta a pronásledovaly teroristické (Haftarovy nakloněné) milice," uvedl podle agentury Bloomberg mluvčí tripolské vlády v komuniké. Uvedená města leží 60 a 20 kilometrů západně od libyjské metropole.

Wolfram Lacher z berlínské nadace, která se zabývá Libyí, připomíná, že se jedná o strategicky významný region. Dále na západ od zmíněných měst se totiž nachází jeden z největších komplexů na těžbu ropy a plynu v Libyi.

Komplex Mellitah je společným podnikem libyjské státní ropné společnosti (NOC) a italské energetické firmy Eni. Plyn z něj putuje do Itálie plynovodem Greenstream. Pro Haftara to podle Lachera znamená "velkou ztrátu".

Big loss for Haftar in Sabratha and Sorman today, his control of al-Wutiya will now come at risk.Past struggles have inflicted deep rifts in Sabratha, and there are fears of revenge acts as anti-Haftar forces retake control. Plus, expect some notorious characters to surface.

— Wolfram Lacher (@W_Lacher) April 13, 2020

V Libyi, která je nestabilní od pádu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011, nyní proti sobě stojí premiér Fáiz Sarrádž, jehož mezinárodně uznaná vláda má pod kontrolou jen malé území kolem hlavního města Tripolisu, a polní maršál Chalífa Haftar, jehož jednotky ovládají většinu Libye. Boje pokračují navzdory výzvám mezinárodního společenství i šíření koronaviru.

Související

Více souvisejících

Libye Chalífa Haftar

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy