Východolibyjský parlament umožní vojenskou intervenci Egypta, je na straně Haftara

Parlament, který sídlí na východě severoafrické Libye a podporuje armádu maršála Chalífy Haftara, umožní přímou vojenskou intervenci Egypta v zemi. Uvádí se to v prohlášení, které tento sbor vydal v noci na dnešek. Egypťané tak prý získají právo zasáhnout proti Turecku, které na rozdíl od Egypta stojí za vládou a institucemi, jež sídlí v Tripolisu a jež podporuje také OSN.

"V případě ohrožení bezpečnosti naší země zasáhnou na naši obranu egyptské ozbrojené sídly," stojí podle agentury Reuters v parlamentním prohlášení.

Přímou intervencí do Libye už v červnu pohrozil egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí, který tehdy reagoval na údajné vměšování Turecka do libyjských záležitostí. Egyptsko-turecké vztahy ochladly v roce 2013, kdy byl v Egyptě svržen prezident Muhammad Mursí zvolený za islamisty a podporovaný Ankarou.

Libye nemá jednotnou vládu od pádu jejího bývalého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011. Haftar loni začal bojovat o Tripolis, ale v posledních týdnech se armádě, která stojí na straně vlády v Tripolisu, podařilo dosáhnout zásadních úspěchů a postoupit východně od hlavního města. Haftarova armáda naproti tomu ustupuje.

"Vyzýváme ke spojení sil bratrských zemí, Libye a Egypta, k porážce okupanta (Turecka) a zajištění naší společné bezpečnosti. Turecká okupace je přímým ohrožením pro nás i sousední země, zejména pro Egypt," uvedl v prohlášení východolibyjský parlament. Jeho členové neuznávají vládu v Tripolisu, nýbrž kabinet působící rovněž na východě země.

Související

Více souvisejících

Libye Chalífa Haftar Egypt

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy