Ruce pryč od Libye, žádá OSN zainteresované státy. Mírová jednání jsou na dobré cestě

Mírová jednání soupeřících libyjských kabinetů jsou na dobré cestě k trvalému klidu zbraní, domnívá se úřadující šéfka mise OSN pro Libyi Stephanie Williamsová. Vyslankyně dnes na tiskové konferenci k nynějšímu jednání obou stran v Ženevě oznámila, že je co se týče výsledků dialogu "vcelku optimistická".

Vyjednavači se podle ní zatím shodli na otevření pozemních a leteckých cest, píší agentury Reuters a AFP.

Zástupci znesvářených stran zasedli k jednacímu stolu v ženevském sídle OSN v pondělí a podle Williamsové si ani jedna strana nepřeje stupňování vojenského konfliktu; naopak chtějí zachovat "nynější klid na frontové linii".

Statement by Acting Special representatives of the Secretary-General for Libya Stephanie Williams on the ongoing Libyan 5+5 Joint Military Commission talks in Geneva https://t.co/hkb5pg5LlO pic.twitter.com/i7OBNu0Ehg

— UNSMIL (@UNSMILibya) October 21, 2020

Libye se potýká s chaosem od svržení diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. O vládu tam kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety: s vládou v Tripolisu uznávanou OSN a Tureckem soupeří kabinet na východě země, který podporují jednotky polního maršála Chalífy Haftara a na jehož straně je Egypt, Spojené arabské emiráty či Rusko.

Zástupci východolibyjské i tripoliské vlády mají v Ženevě jednat celý týden, mírové rozhovory bude od 9. listopadu následovat politický dialog v Tunisku, uvedla Williamsová. Je podle ní potřeba, aby další země, které jsou v konfliktu zapleteny, daly "od Libye ruce pryč".

Znesvářené strany si také vymění zajatce a první lety mezi Tripolisem a Bengházím na východě země by měly být obnoveny tento týden, dodala vyslankyně. Tento krok má podle ní pomoci hlavně při složité situaci, ve které se nachází místní civilní obyvatelstvo.

Libye v srpnu po osmiměsíční blokádě Haftarových jednotek obnovila těžbu ropy, tamní státní ropná společnost NOC však varovala před jednotkami Ochránců ropných zařízení (PFG), které se skládají z místních ozbrojených skupin. Williamsová uvedla, že Ženeva souhlasila zprostředkovat hovory i mezi NOC a PFG, aby zemi pomohla zajistit kontinuální produkci ropy.

Související

Více souvisejících

Libye OSN Chalífa Haftar Turecko Rusko

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy