OSN: Znesvářené strany v Libyi podepsaly trvalé příměří

Znesvářené strany v Libyi dnes podepsaly dohodu o trvalém příměří v celé zemi, oznámila Organizace spojených národů (OSN). Zástupci obou libyjských kabinetů zasedli k mírovým rozhovorům v Ženevě tento týden a dohodu, kterou OSN označila za historickou, budou následovat politická vyjednávání v příštím měsíci, píší agentury. Dodržování dohody však vzápětí zpochybnil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, jehož země je jedním z klíčových hráčů v konfliktu.

Klid zbraní je platný okamžitě a podle dohody musí severoafrickou zemi do tří měsíců opustit všichni zahraniční bojovníci. Sporné oblasti mají strážit nově utvořené společné policejní síly, uvedla šéfka mise OSN pro Libyi Stephanie Williamsová.

"Cesta k dohodě o trvalém klidu zbraní byla často dlouhá a obtížná," uvedla po oficiálním podpisu Williamsová. "V následujících dnech a týdnech nás čeká spousta práce, abychom závazky dohody zavedli," dodala vyslankyně s tím, že je potřeba se do práce pro dobro Libyjců pustit rychle.

Libye se potýká s chaosem od svržení diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. O vládu tam kromě mnoha ozbrojených skupin usilovaly dva kabinety; s vládou v Tripolisu uznávanou OSN a Tureckem soupeří kabinet na východě země, který podporují jednotky polního maršála Chalífy Haftara a na jehož straně je Egypt, Spojené arabské emiráty či Rusko.

Haftarovy síly v dubnu 2019 zahájily ofenzivu na Tripolis, tamní vládě se však podařilo letos v červnu vojenskou kampaň s tureckou pomocí zastavit. Boje od té doby pod mezinárodním tlakem na obě strany slábly, píše agentura AP.

Agentura Reuters upozornila, že předchozí diplomatické snahy vyřešit vnitrolibyjský konflikt zarazil střet s reálnou situací v zemi, kde mají političtí lídři na jednotlivé ozbrojené skupiny jen omezený vliv.

Turecký prezident Erdogan vyjádřil naději, že oba kabinety podepsané příměří udrží, ale zpochybnil hodnověrnost dohody. "Čas ukáže, jak dlouho to vydrží," poznamenal.

Dohodu s určitými pochybnostmi přivítal také šéf unijní diplomacie Josep Borrell. "Je to dobrá zpráva. Ale uvedení do praxe je také důležité, protože bude klíčové při obnovení politických vyjednávání," uvedl Borrellův mluvčí. Jednání představitelé obou kabinetů povedou od 9. listopadu v Tunisku.

Související

Více souvisejících

Libye Chalífa Haftar OSN

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy